Vagnerovec po návratu z války ubodal postiženého člověka. Není to první taková vražda

Omilostnění Vagnerovci, kteří se vrátili z fronty na Ukrajině, už několikrát vraždili. Posledního takového skutku se měl v pondělí večer dopustit Georgij Siukajev v Cchinvali, hlavním městě Ruskem podporovaného separatistického regionu Jižní Osetie v Gruzii. Ubodal postiženého člověka. Informoval o tom britský web The Guardian.

Osmatřicetiletý Soslan Valijev, kterého obyvatelé v Cchinvali neoslovovali jinak než Cugri, trpěl vývojovou poruchou. „Byl oblíbený mezi všemi v naší malé komunitě. Vítaným hostem byl i na svatbách nebo večeřích, lidé se o něj starali a chránili jej,“ popsal novinář Alik Puhati. „Co si pamatuji Cchinvali, vždycky tam byl Cugri, který se svým širokým úsměvem vítal auta při vjezdu do města,“ dodal pro The Guardian.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Když medici kličkují mezi krátery. Ukrajinci ztrácejí v Bachmutu klíčovou „cestu života“

Ještě v pondělí odpoledne se Valijev jako obvykle procházel po centrální ulici v Cchinvali a povídal si s kolemjdoucími. O pár hodin později byl ubodán k smrti. Na sociální síti Telegram se objevilo hrůzné video, na kterém do něj Siukajev navíc kope. Bývalý vagnerovec byl hned v úterý zadržen jako podezřelý z vraždy.

Siukajev je odsouzený vrah, kterého minulý podzim rekrutovala z vězení polovojenská skupina vagnerovců, aby bojoval na Ukrajině. Podobně jako asi pěti tisícům dalším se mu podařilo v bojích přežít šest měsíců, čímž si vysloužil prezidentskou milost a mohl se vrátit domů.

Šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin k případu uvedl, že Siukajev pouze bránil kolemstojící, které Cugri obtěžoval. Na Valijevu obranu se naopak postavil bývalý prezident Jižní Osetie Anatolij Bibilov, který ho označil za „milého a neškodného člověka, jehož měli všichni až na vzácné výjimky velice rádi“.

Nedávná vražda zároveň není první takovým skutkem některého z omilostněných vězňů z řad vagnerovců. Další obětí byla v březnu letošního roku 85letá důchodkyně, kterou zavraždil sekerou 28letý Ivan Rosomachin. Ten už byl v roce 2020 odsouzen na deset let za stejný skutek.

K tragické události se vyjádřil i příbuzný seniorky, který chtěl zůstat v anonymitě. Veřejná kritika nebo zveřejňování negativních zpráv o vagnerovcích je totiž podle nové legislativy podepsané ruským prezidentem Vladimirem Putinem považována za trestný čin. „Stát a konkrétně Putin s Prižoginem jsou zodpovědní za smrt Julie a měli by se z toho zpovídat,“ uvedl příbuzný s tím, že do společnosti propustili „nemocného parch*nta“.

Tagy:
válka Vladimir Putin vražda Gruzie Rusko Vagnerova skupina Jižní Osetie Jevgenij Prigožin Cchinvali Anatolij Bibilov