reklama

Vláda čelí kritice kvůli růstu platů státních zaměstnanců. Zlobí se Schillerová i Středula

Růst platů ve veřejné sféře tak, jak ho ve středu schválila vláda, je podle odborářů nedostatečný. Státním zaměstnancům se kvůli tomu prý sníží životní úroveň. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se však brání. Hospodaření státu je podle něj v kritickém stavu.

reklama

Tereza Skálová učí v mateřské škole. V příštím roce jí měl vzrůst plat o 3,5 %, nový kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) nakonec přidá procenta jen dvě. Přesto je spokojená.

„Průměrně vysoké učitelské platy se týkají jen hrstky, my ostatní na ně zdaleka nedosáhneme. Takže každé zvýšení je pro nás super. Myslím si, že si to zasloužíme. Nemám za sebou velkou praxi, takže jsem za to ráda,“ popisuje učitelka.

Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová má lehce odlišný názor. „Nepokryje to ani inflaci, ale vzhledem k tomu, v jakém je stavu státní kasa, buďme rádi alespoň za něco,“ poznamenává.

Odbory však upozorňují, že vláda hodila přes palubu všechny ostatní profese, které se rozhodně bohatstvím chlubit nemohou. Podle předsedy odborů Josefa Středuly se jedná například o školníky, kuchařky nebo houslisty v České filharmonii. „Růst platů nepokryje inflaci. V reálu vláda všem lidem snížila životní úroveň,“ zlobí se.

Do Stanjury šijí i Schillerová se Šmardou

I bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) opatření kritizuje vzhledem k inflaci. „Je kolem 6 %, takže se propadnou do mínusu,“ upozorňuje.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury je ale utahování opasků nezbytné. „Rozpočet je v katastrofálním stavu. Všechny tyto kroky jsou protiinflační,“ hájí se. Novému šéfovi ČSSD Michalu Šmardovi pak vadí, že se šetří na zaměstnancích, přitom koalice vytváří navýšením počtu ministrů nová teplá místečka na vládě a poté také ve Sněmovně, která má nově šest místopředsedů, o jednoho více, než tomu bylo.

Vláda Petra Fialy sice navrhuje zmrazit platy ústavním činitelům, projednávat to chce v Parlamentu ale až po Novém roce. A tak by od ledna politikům měly vzrůst platy o 6 %, což jsou tisíce korun měsíčně.

Tagy:
Alena Schillerová platy inflace Josef Středula odbory Michal Šmarda Zbyněk Stanjura zaměstnanci vláda

Hlavní zprávy

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama