Odboráři proti vládním platům
Růst platů ve veřejné sféře tak, jak ho ve středu schválila vláda, je podle odborářů nedostatečný. Státním zaměstnancům se kvůli tomu prý sníží životní úroveň. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se však brání. Hospodaření státu je podle něj v kritickém stavu.
Tereza Skálová učí v mateřské škole. V příštím roce jí měl vzrůst plat o 3,5 %, nový kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) nakonec přidá procenta jen dvě. Přesto je spokojená.
„Průměrně vysoké učitelské platy se týkají jen hrstky, my ostatní na ně zdaleka nedosáhneme. Takže každé zvýšení je pro nás super. Myslím si, že si to zasloužíme. Nemám za sebou velkou praxi, takže jsem za to ráda,“ popisuje učitelka.
Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová má lehce odlišný názor. „Nepokryje to ani inflaci, ale vzhledem k tomu, v jakém je stavu státní kasa, buďme rádi alespoň za něco,“ poznamenává.
Odbory však upozorňují, že vláda hodila přes palubu všechny ostatní profese, které se rozhodně bohatstvím chlubit nemohou. Podle předsedy odborů Josefa Středuly se jedná například o školníky, kuchařky nebo houslisty v České filharmonii. „Růst platů nepokryje inflaci. V reálu vláda všem lidem snížila životní úroveň,“ zlobí se.
Do Stanjury šijí i Schillerová se Šmardou
I bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) opatření kritizuje vzhledem k inflaci. „Je kolem 6 %, takže se propadnou do mínusu,“ upozorňuje.
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury je ale utahování opasků nezbytné. „Rozpočet je v katastrofálním stavu. Všechny tyto kroky jsou protiinflační,“ hájí se. Novému šéfovi ČSSD Michalu Šmardovi pak vadí, že se šetří na zaměstnancích, přitom koalice vytváří navýšením počtu ministrů nová teplá místečka na vládě a poté také ve Sněmovně, která má nově šest místopředsedů, o jednoho více, než tomu bylo.
Vláda Petra Fialy sice navrhuje zmrazit platy ústavním činitelům, projednávat to chce v Parlamentu ale až po Novém roce. A tak by od ledna politikům měly vzrůst platy o 6 %, což jsou tisíce korun měsíčně.