Návrat testování ve firmách je nutný, hlásí zástupci vlády. Probíhat má antigenní formou

Už ve středu by měla vláda upřesnit, jak bude od 17. ledna probíhat znovu zavedené testování ve firmách. Ovšem na toto téma kabinet ve Strakově akademii diskutoval už v úterý. O chystané akci totiž mluvil se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů. Každý má přitom o podobě testování vlastní představu.

Návrat testování do firem dvakrát týdně je podle vládních stran nutností, hlavně s hrozbou šíření výrazně nakažlivější varianty omikron. „Potřebujeme zjistit, jaký typ viru, v jakém množství a u jaké skupiny lidí se vyskytuje. Takové to první, depistážní vyšetření jistě poběží přes antigenní testy,“ informoval předseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS).

Právě to ale kritizuje opoziční strana ANO. Současná vláda totiž podle nich ještě před několika měsíci bývalý kabinet kritizovala, že ve firmách netestuje přesnější PCR metodou. „Bylo nám to před volbami i slibováno. Chtěl bych připomenout, že plánujeme testování milionů lidí dvakrát týdně, což jsme dobře věděli a musela to vědět i tehdejší opozice, že je to možné jedině pomocí antigenních testů,“ řekl poslanec Jiří Mašek (ANO).

Zkracování karantén?

Testování vítají shodně zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelé. Každý měl ale před úterním jednáním s vládou své vlastní podněty a otázky. „Jak budou hrazeny náklady? Do jaké míry antigenní testy zachytí variantu omikron? Jaké budou náhrady zaměstnancům – třeba ošetřovné, například nemocenská? Jaké budou náhrady zaměstnavatelům v případě, že budou muset zavřít,“ vyjmenoval otázky předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Máme na úterý zpracováno společné stanovisko Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a praktických lékařů o principech karantény, izolace a nahlašování, vůbec celé to organizační schéma,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Právě možné úpravy v systému karantén byly také jedním z témat úterního jednání. Některé státy totiž v souvislosti s omikronem přistupují k jejich zkracování.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

20:16

Kolín povede dosavadní koalice Změny pro Kolín, Volby pro Kolín a Kolíňáků

19:50

Nacher: Konkurenti kádrují, hledají „vládní“ shodu. Přitom se obsahově shodneme s ODS

19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.