Tisková konference po jednání vlády
Vláda stále nemá plán, jak by se od března měli žáci a studenti začít vracet do škol. Maturanti by se zřejmě mohli vrátit 1. března a pak by následovali další. Nedořešenou otázkou ale je, jak bude probíhat testování. Tento plán má připravit Ústřední krizový štáb pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).
„První by měli být studenti maturitních ročníků a zároveň jsme se shodli, že návrat nemůže negativně ovlivnit vývoj epidemie. Budeme hledat řešení, které nám umožní otevřít školy. Ruku v ruce bude muset jít systém testování. Dohodli jsme se, že Ústřední krizový štáb velmi rychle připraví strategii tak, abychom byli připraveni a pokud to situace umožní, tak abychom mohli naše školy od března otevírat,“ prohlásil po pondělním jednání vlády Hamáček.
O tom, že by se studenti mohli do škol postupně začít vracet už v březnu, informoval už před jednáním. „Pokud se mluví o termínu 1. března pro návrat maturantů, pak by ti další mohli následovat s týdenním odstupem. Třeťáci by se tedy mohli vrátit 8. března,“ řekl Hamáček.
Studenti ze Základní školy Josefa Hlávky Zdroj: ČTK
Pilotní testování ve školách
„Návrat žáků do škol je podmíněn testováním. Na konkrétní strategii se velmi intenzivně pracuje. Pravděpodobně proběhnou pilotní projekty ve školách, které nám pomohou to doladit do finální míry,“ prohlásil na tiskové konferenci Blatný.
„Budeme dělat vše pro to, aby termínem pro návrat byl přelom února a března, ale bude to záviset na tom, jestli se podaří připravit celý projekt testování. Bude to záviset i na frekvenci testovaní. Dáme všem dostatečný prostor, aby se na to připravili,“ dodal Hamáček.
Vláda dosud hovořila o několika variantách testování. Na starost by je mohli mít učitelé ve školách, testovat by se mohly i děti samy a ve hře je i možnost, že by tak činili rodiče doma.
První nástin řešení představil minulý týden vládní poradce a exministr zdravotnictví Roman Prymula. K testování by se podle něj měly využít antigenní testy, o kterých už se hovoří několik týdnů a není k nim třeba zdravotník. Jde o tzv. testy ze slin nebo z nosní sliznice, které by si dokázal udělat člověk sám. Testování by tak neprobíhalo pomocí odběrů hluboko v nose.
„Pokud ráno budou rozdány testy, za 15 minut víme, co se v té třídě děje a pokud tam bude pozitivita, tak můžeme protestovat PCR celou třídu,“ vysvětlil dále Prymula.
Černý: Testujme děti doma
Brzký návrat dětí do škol požadují i odborná veřejnost a opozice. Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by mělo testování opravdu k návratu pomoct. Černý podporuje variantu testování doma.
Buď budou testovat rodiče, nebo samy děti ve škole. Jaké jsou cesty zpět do lavic
Všichni chtějí, aby se děti co nejdříve vrátily do škol. Plán se ale rodí těžce. Jednu z variant nastínil vládní poradce Roman Prymula, podle něhož by se ráno před vyučováním rozdaly testy a za 15 minut by byl výsledek hotový. Zastáncem jiné cesty je mj. prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něho by se mělo testovat doma.
„Testy jsou logické řešení, pokud se vyřeší sporné věci. Momentálně není legislativně možné, aby žáky testovali učitelé. Pokud by se to změnilo, musí to být bezpečné ze zdravotního hlediska. Nám se jako nejlepší jeví samotesty, kterými by děti ráno testovali sami rodiče a dítě by se při příchodu prokázalo negativním testem. Školy by mohly pomoci s distribucí do rodin,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Černý.
Školy zavřené od března 2020
Školy jsou v Česku zavřené od 11. března. Postupně se ale během celého roku střídavě otevíraly a zavíraly. 11. května se do škol mohli vrátit studenti závěrečných ročníků. Žáci prvního stupně základních škol se postupně začali vracet do lavic po půlměsíční pauze 25. května.
Do konce školního roku na konci června byla docházka dobrovolná. Školy se otevřely opět v září, ale jen některé. Řada učitelů a tříd musela kvůli covidu do karantény. Během října na základních školách fungovala střídavá výuka, 14. října se ale opět definitivně uzavřely všechny školy.
Postupné otevírání začalo po měsíci. 18. listopadu se do lavic vrátili žáci prvních a druhých tříd základních škol, 30. listopadu mohli zpět zbylí žáci prvního stupně ZŠ a děti z devátých tříd. Pro zbytek druhého stupně a studenty víceletých gymnázií začala opět střídavá prezenční a distanční výuka. Školy znova zavřely 21. prosince, kdy ministerstvo školství vyhlásilo mimořádné prázdniny. Po Novém roce se do lavic mohli vrátit jen prvňáci a druháci.