Vláda zastupuje bohaté. Musí pustit chlup i chudším voličům ANO a SPD, míní komentátoři

Pomoc Ukrajincům, kteří prchají před válkou, je správná. Nesmíme ale zapomínat na chudší obyvatele, na které už nyní dramaticky dopadá palivová a energetická krize a kteří jsou současně spíše voliči ANO a SPD. Shodli se na tom komentátoři Info.cz Petr Holec a Mladé fronty Petr Kolář. Pokud vláda nesleví ze svých slibů a bude škrtit rozpočet i na úkor českých občanů, hrozí podle nich zhoršení nálady ve společnosti. Prozatím tichá opozice se navíc začíná probouzet.

„Vládní koalice zastupuje spíš bohatší lidi z měst, opozice ANO a SPD spíš lidi z malých měst a venkova. Na ty dopadá inflace a už velmi citelně. Uvidíme, jestli se vláda odkloní od svého slibu šetření a půjde cestou okolních zemí, kde lidem trochu ulevuje. Není to dogma, ale jde o to, jaké voliče zastupuje,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS Petr Holec.

Hodnotil tak současnou situaci, kdy se v Česku vlivem zdražování, energetické krize i války na Ukrajině inflace vyšplhala nad 11 procent a stále stoupá. Česká vláda zatím proti růstu cen nafty a benzínu nepodnikla kroky jako snížení DPH nebo zastropování cen, k čemuž přistoupily některé okolní země. Rozhodla o zrušení silniční daně, zrušila povinnost přimíchávání biosložky do paliv a zavelela ke kontrole marží. To ale některým lidem nestačí.

Vláda Petra Fialy (ODS) při nástupu do vedení státu několikrát jasně zdůraznila, že hodlá šetřit a nikoliv zbytečně utrácet. Někteří občané mají ale dojem, že právě pomoc Ukrajině a Ukrajincům je zbytečné utrácení a začínají se ozývat s tím, že by peníze měli raději dostat chudí Češi.

Podle komentátorů je otázkou, zda v této situaci své sliby kabinet nezmění a nepůjde solidárnější cestou na úkor vyššího schodku státního rozpočtu.

„Vláda celou dobu říkala, že šetří a šetří, a teď dává peníze Ukrajincům. Za sebe musím říct, že je to správně. Ale pokud nepustí chlup i české straně, tak bude čelit kritice i ošklivé náladě ve společnosti a může se to obrátit proti nám všem. Může to přerůst v něco fakt ošklivého, co se může ve společnosti dít,“ hodnotil současné kroky vlády Petr Kolář.

Situace je podle něj mimořádná a vláda bude muset státní dluh navýšit, jelikož ušetřit se jí zřejmě nepodaří.

Podle Koláře se zatím překvapivě drží zpátky se svou kritikou opozice, což se ale může brzy změnit.

„Nemyslím si, že by opozice využívala uprchlíky. Dokonce i SPD Tomia Okamury se v tomto drží zatím zpátky, ale je otázka, jak dlouho jim to vydrží. Nemyslím si, že problém je pomoc Ukrajincům, ale to, že zatímco jim vláda pomáhá, tak se nedostatečně stará o české občany. A to bude to, na co bude opozice hrát a už to pomalu začíná,“ upozornil Kolář.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD
Politika

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD

Sněmovní volby by v srpnu vyhrálo ANO s 29 procenty hlasů před ODS se 16 procenty a SPD se 14 procenty, ukázal model Medianu. Piráti by získali 11,5 procenta a ČSSD pět procent. Další strany by pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny nepřekročily, a to včetně nyní sněmovních uskupení STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura Median. Průzkum dále ukázal, že roste ochota lidí zúčastnit se voleb.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku
Soudy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Infobox
sledujeme živě
11:56

Volby by v srpnu vyhrálo ANO před ODS, posílila podpora třetí SPD

11:40

V Kyjově vyhrála volby opět Sedmadvacítka nezávislých starosty Lukla

11:14

Vítězné ANO v J. Hradci zatím výrazně nepokročilo v jednání o koalici

10:56

Ve Šlapanicích bude pokračovat hnutí Čisté Šlapanice, získalo většinu křesel

Senát je dobře placené odkladiště neúspěšných politiků. Zbytečná instituce, zdůraznil Zeman

Senát je elegantní a dobře placené odkladiště neúspěšných politiků, řekl prezident Miloš Zeman na konto horní komory parlamentu. V nedělní povolební Partii Terezie Tománkové se opřel nejen do šéfa Senátu Miloše Vystrčila, který ve svém obvodu postoupil do druhého kola hlasování, ale také do svých někdejších prezidentských protikandidátů. O horní komoře prezident rovněž řekl, že je to „zbytečná až škodlivá instituce“.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Jaroš ke kritické noci Soukalové v Alpách: Pomáhají ruská kamna, prostě musíte přežít

Celkem 20 hodin nebylo o bývalé biatlonistce a nyní moderátorce CNN Prima NEWS Gabriele Soukalové slyšet. Ztratila se při středeční vyjížďce na kole v italských Alpách a musela nevybavená strávit noc uprostřed přírody v mrazivých teplotách. Bohaté zkušenosti s drsnými podmínkami má český horolezec Radek Jaroš, který promluvil o tom, co dělat, když se někdo ztratí podobně jako trojnásobná olympijská medailistka.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Domácí zpravodajství

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.