Německý parlament tento týden bez velkého zvažování schválil zákon obnovující oficiální pozici armádních rabínů, kteří byli v armádních složkách zakázáni v třicátých letech minulého století nacisty, informoval web CNN. Diskuze se vede i nad obdobnou iniciativou armádních imámů.
Jde o první rozšíření zákona o vojenské pastorační péči v Německu od roku 1957. Ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová uvedla, že tento krok je návratem k tradici a „příspěvkem proti rostoucímu antisemitismu, extremismu a populismu“ ve společnosti.
Zakázání Hitlerem a nacisty
Vojenští rabíni byli součástí německých ozbrojených sil už během první světové války, kdy v tamní armádě bojovalo okolo sto tisíc židovských vojáků. Jejich činnost v armádě byla zakázána krátce poté, co v roce 1933 převzal moc Adolf Hitler, jako část prvotního úsilí nacistů o odstranění židů z veřejného života.
Původní německé obce v Sudetech poznáme i 75 let po odsunu, říká vědec Mikula
V důsledku odsunu Němců po skončení druhé světové války zaniklo kolem 130 vesnic, téměř tři tisíce osad a samot a asi 50 tisíc neosídlených objektů. Původně německé obce, které konec války přežily, poznáme dodnes. Podle Štěpána Mikuly z brněnské Masarykovy univerzity se vyznačují nižší úrovní sociálních vazeb, spolkového života a zejména pak podstatně vyšší mírou migrace. „Hranice bývalých Sudet je patrná dodnes, šrámy způsobené vysídlením se nezacelily ani po pětasedmdesáti letech,“ říká.
Německá armáda dříve přiznala, že má ve svých řadách problém s extremismem. V minulém roce zřídila vnitřní ústřední koordinační úřad pro boj s tímto problémem. Armádní zpráva vydaná letos v březnu uvádí, že v roce 2019 bylo z organizace kvůli extremismu nebo protiústavnímu přesvědčení propuštěno 49 vojenských pracovníků. Z nich 46 mělo tíhnout k pravicovému extremismu, dva byli klasifikováni jako islamisté a jeden jako levicový extremista.
Pastorační péče a doprovázení na zahraničních misích
Podle ministerstva obrany bude role rabínů odrazem rolí katolických a protestantských kaplanů. Budou vojákům zajišťovat pastorační péči a doprovázet je na zahraničních misích. Vojenští rabíni mají zatím působit jako dočasní vojenští dodavatelé na dobu šesti let, nicméně jejich pozice se může v budoucnu stát trvalou. Diskuze probíhá i nad obdobnou iniciativou vojenských imámů.
Nový zákon zavádí také speciální federální vojenský rabinát v Berlíně, který bude dohlížet na pobočky v Hamburku, Mnichově, Frankfurtu a Lipsku.