Rozsáhlý výzkum o střelných zbraních v Evropě odhalil, že za poslední dvě dekády klesly relativní počty vražd téměř ve všech státech kontinentu. V posledních letech ale ilegálních zbraní v evropské populaci přibývá. Mírný vzestup v násilí páchaném střelnými zbraněmi pak eviduje například Švédsko.
Ještě na přelomu milénia se v některých evropských státech páchalo každý rok až čtyřikrát více vražd než v současnosti. Útlumem násilí si prošel téměř každý stát na světadílu, v některých z nich je ale změna zvláště překotná.
Znát je to hlavně v pobaltských státech, kde po rozpadu Sovětského svazu výrazně ubylo násilí. Například v Estonsku oproti roku 2000 evidují až pětkrát méně vražd. Podobné je to v Lotyšsku i Litvě.
Proměnou si prošel také rozbouřený Balkán. I tam vražd výrazně ubylo. V balkánských zemích se ale nadále páchá více zločinů než v ostatních zemích Evropy. To Česko se proměnilo na jednu z nejbezpečnějších zemí Evropy, míra vražd je zde podobně nízká jako ve Španělsku či Rakousku.
Ve Švédsku zločinů přibývá
Klesající trend násilí ale není platný všude. Své o tom vědí ve Švédsku. „Švédsko má v členských státech Evropské unie specifickou roli, vražd páchaných střelnými zbraněmi tam mírně přibývá, jinde je trend opačný,“ uvádí studie Project Target, kterou zaštiťoval Vlámský mírový institut.
Výzkum rovněž uvádí, že v evropské populaci obecně přibývá ilegálně držených zbraní. „Studie si všímá zvýšeného počtu ozbrojených střetů mezi drogovými zločinci a taktéž zvýšené dostupnosti střelných zbraní na černém trhu,“ reflektuje výzkum Brussels Times s tím, že zbraně se ilegálně přeprodávají mimo jiné v Belgii. Úřady tam řeší každý rok průměrně 5,5 tisíce zločinů spojených se střelnými zbraněmi.
Do budoucna se tak autoři studie obávají růstu násilí a terorismu v Evropě. Údajně i proto, že státy nevěnují stopování ilegálních překupníků dostatečnou pozornost.
Problematikou švédských gangů se zabývala také reportérka CNN Prima NEWS přímo v terénu: