Výhod pro očkované ubývá. Nejde o levnější jízdenku, ale mírný průběh, vysvětluje Válek

Očkování mělo být tečkou za koronavirem a lidem mělo přinášet i výhody. Jenže teď jich dost ubývá a na Česko se řítí mutace viru omikron. Ani ti, kteří mají dvě nebo dokonce tři dávky vakcíny, se testům v práci nevyhnou.

Výhod pro očkované ubývá. Rozdíly mezi očkovanými a neočkovanými se už brzy začnou stírat. Od 17. ledna se do práce dostane jen ten, kdo se otestuje. A to bez ohledu na to, zda je nebo není očkovaný. „Výhody, které tam byly, motivovaly, aby se lidé očkovali. A motivace tímto může být postižena,“ řekl člen Výboru pro zdravotnictví Jiří Mašek (ANO).

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale na výhody nehraje. „Jedna jediná výhoda pro všechny očkované je, že nebudou mít vážný průběh, nebudou ležet na JIP. Důvod očkování není, že chci získat levnější jízdenku do vlaku,“ má jasno Válek.

Co na testování říkají odborníci

Jednotný názor nemají ani odborníci. „Problém vidím jinde. Vidím ho v nesmyslnosti testování v případě extrémně rychlého šíření omikronu, protože tam pak testování, které má být podkladem pro trasování, postrádá smysl,“ uvedl psychiatr Cyril Höschl.

Naopak evoluční biolog Jaroslav Flegr je pro testování. „Je potřeba odtamtud (z práce – pozn. red.) včas odtahovat co nejvíce nakažených, protože tím můžeme udržet podnik v chodu,“ oponoval Flegr. „Testování bohužel nemůže být jenom pro osoby, které jsou očkované – z toho důvodu, že i očkovaní mohou šířit to onemocnění do okolí,“ doplnil epidemiolog Roman Prymula.

Výhoda pro vakcinované, která zatím zůstává, je možnost pěti PCR testů měsíčně zdarma. Očkovaní lidé pak také mohou využívat služby a chodit do restaurací.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.