Nejdražší za poslední roky. Zájem o uhlí v Evropě roste, zásoby ale klesají

Válka na Ukrajině a s ní spojená energetická krize zvyšují v Evropě zájem o uhlí. Jeho cena je aktuálně nejvyšší od roku 2006, zásoby má Evropa naopak nejnižší za poslední roky. Jedním z největších producentů uhlí na světě je ale Rusko.

Poptávka po uhlí v Evropě se dále zvyšuje. Jeden z největších světových producentů – Rusko – exportovalo v roce 2021 kolem 223 milionů tun. Válka na Ukrajině ale nyní vyvolává obavy, jak to bude s dodávkami uhlí dál. Od začátku roku zdražilo „černé zlato“ už asi o 150 procent.

Místo odstávky uhelných elektráren jedou nyní ty tuzemské kvůli energetické krizi i válce na plný výkon. V lomu Vršany je největší zásoba hnědého uhlí v České republice. Těžit by se tady mohlo až do roku 2053. Vagóny denně odvezou přes 10 tisíc tun uhlí do elektráren a tepláren.

„Těžíme nejvíc, jak je to v současné situaci možné, všechny naše stroje jedou na maximum a naše uhelné elektrárny a teplárny jedou na plný výkon,“ popisuje Eva Maříková, manažerka komunikace těžařské společnosti Seven Energy. Dodává, že zatím nad navýšením cen uhlí nepřemýšlí.

Seven Energy se současně rozhodla, že chce mimo jiné pomoci se zmírněním dopadů současné krize. Její majitel Pavel Tykač na to věnuje 100 milionů korun, které by měly pomoci ukrajinským uprchlíkům.

„Díky tomuto daru budeme schopni pomoci daleko většímu množství žen, dětí, ale samozřejmě i sirotkům, kteří prchají před ukrajinskou válkou,“ uvedla podnikatelova manželka Ivana Tykač, spoluzakladatelka nadace Women for Women. „Připravili jsme také volná pracovní místa pro ženy z Ukrajiny a pro ženy, které tady už se svými manžely byly a manželé se museli vrátit na frontu a ony tady zůstaly bez prostředků,“ dodala.

Podle ekonoma Štěpána Křečka je Česko na rostoucí energetickou krizi v rámci možností připraveno. „Jsme připraveni lépe než mnoho jiných zemí. Pořád máme relativně nízké zadlužení, prostor dělat sociální programy. To, že budeme z energetické krize přecházet do energetické megakrize, je pravděpodobné,“ upozornil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.