Zalézt do sklepa a tiše zemřít. Přeživší obránci Azovstalu přinesli mrazivá svědectví

Střely z minometu mu roztrhaly nohu a být po jeho, zemřel by. Agentura AP zveřejnila svědectví 20letého obránce oceláren Azovstal, kterému život zachránili odvážní kolegové a lékaři. Aby nezapomněl, že ve válce přišel o dolní končetinu, nechá si na pravé předloktí vytetovat právě střelu z minometu, která ho zasáhla. Mezi hrdiny bojů v Mariupolu a Azovstalu ale patří také piloti, kteří za plného ostřelování dodávali do oceláren jídlo a evakuovali zraněné.

Před rokem oslavil 50. narozeniny. Veterán ukrajinské armády Oleksandr před každým letem přejel rukou po trupu svého vrtulníku Mi-8 a pohladil kovový plášť stroje, aby sobě i posádce přinesl štěstí. To piloti zejména v probíhající válce potřebují. Jejich cíl – obléhaná ocelárna v Mariupolu – byla smrtící pastí. Ukrajina informovala o mnoha posádkách, které se už živé nevrátily.

Jenže „sebevražedné“ mise byly potřebné. Ukrajinské jednotky byly sevřené v ruských kleštích, docházely jim zásoby a mrtví nebo zranění obránci i civilisté se hromadili. Jejich poslední boj u Azovstalského mlýna byl stále větším symbolem ukrajinského vzdoru. Nesměli zahynout. „Oleksandr letěl do Mariupolu jen jednou a považoval to za nejtěžší misi své třicetileté kariéry. Riziko podstoupil, protože nechtěl, aby se stíhači Azovstalu cítili zapomenutí,“ píší novináři agentury AP, kteří s Oleksandrem mluvili.

V ohořelé krajině závodu, v podzemním bunkru přeměněném na zdravotnickou stanici, která poskytovala úkryt před smrtí a zkázou nahoře, se ke zraněným začaly dostávat zprávy, že by se mohl stát zázrak. Mezi těmi, kteří byli na seznamu pro evakuaci, se ocitl i mladší seržant s pseudonymem „Buffalo“. Minometné střely mu 23. března při pouličních bojích roztrhaly levou nohu, poranily pravou a prošpikovaly záda šrapnely.

Levou dolní končetinu nakonec museli 20letému vojákovu amputovat. Jenže kdyby bylo po jeho, zemřel by co nejdříve. Chtěl být ušetřen dlouhé a strastiplné agónie. Během pronásledování ruského tanku, který se snažil zničit raketou NLAW odpalovanou z ramene, skončil po zásahu střelou z minometu vedle vraku hořícího auta. Doslova dolezl do úkrytu v nedaleké budově. „Rozhodl se, že bude lepší zalézt do sklepa a tam tiše zemřít,“ cituje vojáka AP.

Lékaři měli naštěstí ještě anestetika

Přátelé ho však evakuovali do železáren Iljič, které v polovině dubna nakonec padly. Od Buffalova přesunu uplynuly tři dny, než se zdravotníkům podařilo ve sklepním protiatomovém krytu zasaženou nohu amputovat. „Když na mě přišla řada, lékaři měli naštěstí ještě anestetika, abych mohl vůbec jít pod nůž,“ svěřil se mladík.

To, že nemá nohu, zjistil až ve chvíli, kdy se po operaci probral. Zdravotní sestru to prý moc mrzelo, ale končetinu už nešlo zachránit. „Vrátí vám peníze za deset tetování?“ chtěla odlehčit situaci. „Ano,“ odpověděl Buffalo. „Měl jsem na noze spoustu tetování. Zůstala jen lidská postava, jejíž noha už je také pryč,“ litoval voják, že přišel o drahé a pro něj symbolické kresby.

Po operaci byl převezen do závodu Azovstal. Pevnost o rozloze téměř 11 kilometrů čtverečních s 24kilometrovým labyrintem podzemních tunelů a bunkrů byla prakticky nedobytná. „Neustále nás ostřelovali,“ řekl agentuře AP 22letý desátník Vladislav Zahorodnij, který byl rovněž během pouličních bojů v Mariupolu postřelen do pánve a přetrhl si nerv.

Po přesunu do Azovstalu se opět setkal s Buffalem. Znali se už z dřívější doby, oba pochází z Černigova na severu Ukrajiny. Když Zahorodnij viděl chybějící nohu, zeptal se kolegy, jak se mu daří. „Všechno je v pořádku, brzy půjdeme do klubu,“ odvětil s nutnou dávku optimismu Buffalo.

Vojáci zapomněli Buffala v náklaďáku

Zahorodnij se z oceláren dostal na konci března, po třech neúspěšných pokusech byl evakuován vrtulníkem. Stroj Mi-8 se sice při odletu vznítil a jeden z jeho motorů byl zničený, přesto ten druhý udržel vrtulník ve vzduchu po zbytek hodinu a půl dlouhého letu do města Dnipro.

Buffalo přišel na řadu o týden později. Z evakuace měl rozporuplné pocity. Na jedné straně se mu ulevilo, že jeho podíl na ubývajících potravinách a vodě dostanou ostatní, kteří jsou ještě schopni bojovat, na druhé straně se necítil dobře, že jiní obránci zůstávají a on je „dobrovolně opouští“. Vysvobozování ale málem dopadlo hůře, než čekal.

Vojáci ho na nosítkách a zabaleného v bundě vytáhli z hlubokého bunkru a naložili na nákladní auto, které přepravovalo raněné k předem připravené přistávací zóně. Tam nejprve vyložili z vrtulníku náklad, poté začali na palubu vyzdvihovat raněné. Všechny, až na Buffala. Toho vojáci jednoduše přehlédli a nechali ho v zadním rohu náklaďáku.

Buffalo nemohl volat o pomoc, protože mu výbuchy minometů poranily hrdlo a stále příliš chraptil, než aby ho bylo slyšet přes hluk rotoru vrtulníku. „A najednou někdo zakřičel: ‚Zapomněl jsi na chlapa v náklaďáku!‘“ vzpomínal 20letý muž. Jeden z členů posádky ho vzal za ruku a řekl mu, aby se nebál, že se v pořádku dostanou domů.

Zde se kruh příběhů uzavírá. V kokpitu vrtulníku s největší pravděpodobností seděl Oleksandr. Čekání na vojáky bylo nekonečné, každá minuta se vlekla a připadala mu jako hodina. „Bylo to děsivé. Kolem sebe slyšíte a vidíte výbuchy. Nevíte, jestli další granát neskončí u vás,“ líčil pilot.

220 km/h a místy jen tři metry nad zemí

S ohledem na to, že se teprve rýsují úplné obrazy tajných misí, není možné s naprostou jistotou potvrdit, že Buffalo a Oleksandr byli na palubě stejného letu. Detaily jejich výpovědí se však shodují, oba navíc datují let na noc ze 4. na 5. dubna 2022. „Oleksandr si vzpomněl, že když přelétali nad vodami u Mariupolu, střílela na ně loď. Výbuchová vlna s vrtulníkem házela jako s hračkou,“ cituje pilota AP. Buffalo si prý také vzpomíná na výbuch krátce po vzletu. Později se evakuovaní dozvěděli, že se vrtulník vyhnul raketě.

S helikoptérou letěl Oleksandr rychlostí 220 km/h a místy se pohyboval jen tři metry nad zemí. Stroj zvedal ve chvíli, kdy se vyhýbal elektrickému vedení. Druhý vrtulník, který se účastnil stejné mise, se z jihu Ukrajiny nevrátil. Pilot rádiem oznámil, že mu dochází palivo. To bylo naposledy, co Oleksandr svého kolegu slyšel.

Po přistání v Dnipru Oleksandr slyšel, jak evakuovaní volají na piloty. Čekal, že mu vynadají za to, jak s nimi při letu házel. Jenže opak byl pravdou „Děkujeme,“ zaznělo podle něj ve chvíli, kdy otevřel dveře. „Všichni tleskali,“ vzpomínal Buffalo. On a desátník Zahorodnij momentálně společně rehabilitují na jedné kyjevské klinice. „Řekli jsme pilotům, že dokázali nemožné,“ ocenil Buffalo.

Některé mise skončily katastrofou, piloti umírali

Série tajných misí, při kterých se v březnu, dubnu a květnu proti nepřízni osudu, v terénu a ve vysoké rychlosti vrtulníky dostaly k obráncům Azovstalu, je na Ukrajině oslavována jako jeden z nejhrdinštějších vojenských činů už čtyři měsíce probíhající války. Některé z misí skončily katastrofou. Každá další v pořadí byla stále riskantnější, protože ruské baterie protivzdušné obrany se dostávaly blíže na dostřel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poskytl první informace o utajených a nebezpečných misích teprve poté, co se přes 2 500 ukrajinských obránců, kteří zůstávali v ruinách Azovstalu, začalo v květnu vzdávat ruským invazním silám. Výše popsaná mise byla jednou z posledních, než Mariupol definitivně skončil v rukou okupantů.

Houževnatost obránců Azovstalu zmařila cíl Moskvy dobýt Mariupol rychle a zabránila přesunu tamních ruských jednotek na jiné místo Ukrajiny. Zelenskyj podotkl v ukrajinské televizní stanici ICTV, že „odvážní piloti létali za nepřátelskou linii, aby ukrajinským bojovníkům dopravili potraviny, vodu, léky, zbraně a na zpáteční cestě odvezli zraněné“.

Operace v ostřelovaném Azovstalu byla téměř nemožná

Vojenský zpravodajský důstojník upřesnil, že jeden vrtulník byl sestřelen a dva další se již nevrátily. Stroje i členy posádky prohlásili Ukrajinci za nezvěstné. Důstojník prozradil, že se na svůj let oblékl do civilního oblečení. Pokud by havaroval a přežil, existovala naděje, že ho Rusové budou považovat za civilistu.

„Byli jsme si vědomi, že mohlo jít o jednosměrnou letenku,“ přiznal důstojník. „Jsou to naprostí hrdinové, kteří věděli, že mise v ostřelovaném a obklíčeném Azovstalu je téměř nemožná,“ poděkoval Zelenskyj a dodal, že Ukrajina během těchto operací „ztratila mnoho pilotů“.

Osud stovek bojovníků zajatých ruskými silami v květnu po několikaměsíčním obléhání Mariupolu stále provází nejistota. V posledních dnech dorazila zpráva, že dva velitelé ukrajinských bojovníků byli převezeni do Ruska k vyšetřování. Má se jednat o zástupce velitele pluku Azov Svjatoslava Palamara a velitele 36. brigády námořní pěchoty Serhije Volynského.

Agentura TASS později napsala, že na území Ruska bylo převezeno přes tisíc ukrajinských vojáků, kteří se podíleli na obraně komplexu. Kyjev usiluje o to, aby obránci – mezi nimiž jsou podle dřívějších informací ukrajinských úřadů kromě členů pluku Azov také příslušníci národní gardy, námořní pěchoty, teritoriální obrany, pohraničníci, policisté a dobrovolníci – byli vyměněni za ruské vojáky zajaté na Ukrajině.

Jenže ruští poslanci požadují, aby někteří z ukrajinských bojovníků z Mariupolu byli postaveni před soud. Totéž chtějí představitelé DNR, Ukrajince viní z porušování lidských práv.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky

Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupl na 16, dalších 50 lidí je zraněných, uvádí ukrajinské úřady. Zelenskyj útok odsoudil jako teroristický čin. Ukrajina svolala k poslednímu ruskému bombardování civilních cílů na Ukrajině mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Během pondělí zaútočilo ukrajinské letectvo na vícero cílů, přičemž byly zničeny desítky ruských obrněných vozidel, muniční sklad a o život přišel blíže neupřesněný počet ruských vojáků.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:42

Ústecký kraj vydal turistického průvodce pro ukrajinské děti

07:24

Biden a Macron odsoudili útok na civilisty v Kremenčuku: Rusko povedeme k odpovědnosti

06:58

G7: Muži jednali, partnerky vyrazily na výlet pod vedením bývalé lyžařské hvězdy

06:33

Ukrajinci slaví. Ze posledních 24 hodin zničili nejen desítky obrněných vozidel

Kvitová jako outsiderka, jenže pak spadl titul z nebe. Může potřetí ovládnout Wimbledon?

Jak se může nálada během jediného týdne zcela obrátit. Petra Kvitová se v roce 2022 doposud trápila, ale chmury rozprášila na turnaji v Eastbourne, kde získala titul. V pravý čas. V úterý totiž rozehraje svůj milovaný travnatý Wimbledon. Původně nebyla favoritkou tenisového svátku, ale díky triumfu na generálce a krásným vzpomínkám na All England Club není zcela od věci pomýšlet na nejvyšší metu.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Ostrá hádka v 360°: Politici se překřikovali. Z kauzy Dozimetr se obviňovali navzájem

Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Čekal jsem, kdy zástupce lidovců plivne špinavou slinu,“ prohlásil na účet europoslance Okamura. Zdechovského obvinil z bagatelizování zločinu. Ostrá slova si během debaty vyměnili také zastupitel hl. m. Prahy Patrik Nacher (nestr. za ANO) s europoslancem Mikulášem Peksou (Piráti). Politici se překřikovali a navzájem se obviňovali.

Rusové zasáhli nákupní centrum v Kremenčuku. Úřady potvrdily 16 mrtvých a desítky zraněných

Aktualizováno

Rusko v pondělí zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střely zasáhly nákupní centrum, ve kterém byla více než tisícovka civilistů. Objekt nyní hoří. „Počet obětí si nelze ani představit,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Úřady potvrdily nejméně 16 mrtvých a 59 zraněných, záchranné a vyprošťovací práce stále pokračují.

Domácí zpravodajství

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k diskusi bude celá řada. Od krize hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Partie s datem 3. 7. navíc bude poslední před letní pauzou. Odpočinout v létě si tak vedle školáků bude moci i Terezie Tománková. A na dovolenou se těší i proto, že to pro ni bývá jediné volno za celý rok. Partie se jinak s výjimkou Vánoc prostě vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Terezie Tománkové?

Hřib ustál pokus o odvolání kvůli spojení s Hlubučkem. Magistrát chystá audity IT zakázek

Pražská opozice v pondělí neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.

Mučí mě, tvrdila žena ve vězení. Soud dozorce pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby

Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.

Zemětřesení na Praze 10. Zastupitelé odvolali starostku Chmelovou a radního Kašpara

Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba koalice Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.