Zaspali jsme desítky let, nemáme zdroje energie. Extra daň to nevyřeší, shodli se ekonomové

Ekonomové (zleva) Petr Bartoň, Mojmír Hampl, Ilona Švihlíková a Josef Středula v pořadu 360°

360° (1021)

Daň z neočekávaných zisků, tzv. windfall tax, je pouze dočasnou náplastí, skutečnou podstatu problémů však nevyřeší, shodli se ekonomové v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Pravým důvodem současné ekonomické situace, který je potřeba řešit, je podle nich zanedbání energetického mixu v rámci Evropské unie.

„V podobné době se tyto daně někdy používají. Dostáváme se ale do problému s tím, co od hospodářské politiky chceme. Budou cenové stropy a ty pokryje tato daň. Ta reflektuje fakt, že některá odvětví si ‚mastí kapsu‘. Nejde se ale k podstatě věci,“ vyjádřila se ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ní je v pořádku toto opatření zavádět na přechodnou dobu. Daň nicméně nevyřeší skutečný problém, který má spočívat v energetickém mixu Evropské unie.

Podobného názoru je i předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl: „Žádným stropováním, regulací ani windfall tax neřešíme tu podstatu, tedy nedostatek nových energetických zdrojů. V tom jsme zaspali desítky let po vytvoření jednotného energetického trhu. Nemáme na něm žádného šerifa, který by vešel do místnosti a srovnal to. Nemáme cestu, jak vyřešit systémový nesoulad mezi nabídkou a poptávku. To, co děláme teď, je jenom hašení.“

Energetickou situaci považuje za problematickou i šéf odborů Josef Středula. Podle něj hrozí ztráta evropské konkurenceschopnosti v důsledku vysokých cen energií. „Ve srovnání Evropa versus Spojené státy je cena ve prospěch USA desetinásobně nižší než u nás. To ekonomické subjekty dostává do neřešitelných situací. Diskuze se dnes vede už jen o následném zdanění,“ varoval odborář.

Shodu v otázce energetiky potvrdil také Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland. „Stejně, jako se dříve všechno svádělo na covid, se dnes všechno svádí na válku. Válka nemůže za to, že Francie dávno před začátkem konfliktu začala odstavovat jaderné elektrárny,“ domnívá se Bartoň. Podle něj je v tomto ohledu na vině i vysílání „špatných“ signálů ze strany Evropské unie, která neposvětila jádro jakožto zelenou energii. Ekonom zároveň ocenil LNG jako alespoň dočasné řešení náhrady ruských zdrojů energií.

Tagy: