Ve věku 64 let zemřela slovenská operní režisérka Blažena Hončarivová, která měla významný podíl na tvorbě operních inscenací v České republice i na Slovensku. Její režijní práce byly součástí repertoáru předních divadel v Olomouci, Brně, Liberci a Plzni. V posledních letech se věnovala rovněž tvorbě televizních dokumentů. O její smrti informovalo Národní divadlo Košice na Facebooku.
„Národní divadlo Košice s hlubokým zármutkem přijalo zprávu o úmrtí slovenské operní režisérky Blaženy Badi Hončarivové, která v sobotu ve věku 64 let prohrála svůj boj s těžkou nemocí,“ stojí v příspěvku. Divadlo na její počest uvedlo premiéru opery Krútňava.
PREMIÉRU KRÚTŇAVY VENUJEME PAMIATKE BLAŽENY HONČARIVOVEJ 🖤 Národné divadlo Košice prijalo s hlbokým zármutkom správu o...
Posted by Národné divadlo Košice on Monday, November 25, 2024
Blažena Hončarivová se narodila 20. září 1960 v Košicích. Po absolvování bratislavské Vysoké školy múzických umění (VŠMU), na níž studovala operní a televizní režii, se začala věnovat režii v operních divadlech. Její kariéra zahrnuje více než 30 let činnosti na různých operních scénách v České republice i na Slovensku.
ČTĚTE TAKÉ: Zemřel Jaroslav Somr. Jeho dílo obdivovali po celé Evropě, pracoval ještě krátce před smrtí
V českých divadlech režírovala řadu významných inscenací, mezi nimiž nechybí Ofenbachův Modrovous a Mozartova opera Cosi fan tutte v Moravském divadle Olomouc, muzikál Cikáni jdou do nebe v Městském divadle Brno (2006) nebo Verdiho Rigoletto v Divadle F. X. Šaldy Liberec. V Severočeském divadle Ústí nad Labem uvedla v roce 2012 operu Vinobraní od Jaromíra Weinbergera, připomněl web Divadelní noviny.
Když Černocké vyměřili „luxusní“ penzi, na důchod se přestala těšit. Dál si vydělává zpíváním
Herečka a zpěvačka Petra Černocká, která 24. listopadu oslavila 75. narozeniny, je ve starobním důchodu 12 let. Jak je představitelka Saxany z filmu Dívka na koštěti spokojená s výší své penze?
Na Slovensku se podílela na mnoha projektech. V Národním divadle Košice režírovala Nápoj lásky od Donizettiho či Bizetovu Carmen. Její první režijní zkušenost v rodném městě přišla již v roce 1981, kdy jako asistentka režírovala operu Bačovské žartíky Ladislava Holoubka. V Košicích poté následovaly opery jako Figarova svatba, Lazebník sevillský, Netřeba tolik slov nebo Prodaná nevěsta.
Kromě režírování operních představení se Hončarivová věnovala televizní dokumentární tvorbě. Režírovala několik dokumentů o českých operních osobnostech, jako byla Soňa Červená nebo skladatelka Sylvie Bodorová.
V posledních letech kariéry se soustředila zejména na dokumentární tvorbu zaměřenou na operní dění a záznamy představení, včetně přehledů operních sezón pražského Národního divadla.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Aukce pokladů Václava Havla. Numismatické unikáty a další předměty spojené s legendou české historie