Žít naplno i s hendikepem? Díky moderním technologiím nemáme problém, říkají Nosek a Rota

Jeden je slavný youtuber a popularizátor vědy, druhý olympijský reprezentant z letošních olympijských her v Pekingu. Svých úspěchů přitom dosáhli i navzdory zdravotnímu hendikepu. Řeč je o Martinu Rotovi, kterého můžete znát také z televizních obrazovek, a profesionálním atletovi Jakubu Noskovi.

Nosek se narodil před 32 lety jako úplně zdravé miminko. Až do jeho tří let nic nenasvědčovalo tomu, že by měl trpět postižením. Jenže pak přišla meningitida, nemoc, která postihuje nervovou soustavu.

„Má diagnóza zní částečná ztráta sluchu, což je však poměrně relativní pojem. Už tehdy jsem neslyšel téměř nic, v šesté třídě jsem na pravém uchu ztratil sluch z 99 procent,“ popisoval události sportovec.

Jako velké štěstí označuje skutečnost, že levé ucho na tom bylo a stále je lépe, a že už před onemocněním uměl perfektně česky. Právě díky tomu dneska hovoří naprosto perfektně. „Za moji řeč vděčím rodičům. Kvůli nemoci jsem sice všechno zapomněl, mozek je ale dokonalý orgán, kde bylo vše uloženo a řeč se mi postupně vrátila,“ pokračoval Nosek.

Jako hendikepovaný se necítí

K návratu do normálu mu kromě procvičování řeči pomohl také pohyb. S atletikou začal v jedenácti letech a postupně vyzkoušel celou řadu dalších sportů. Své zkušenosti a dovednosti následně zúročil u bobistů. V této disciplíně se stal vůbec prvním hendikepovaným sportovcem, který se kvalifikoval a následně startoval na klasických zimních olympijských hrách. Českou republiku reprezentoval nejprve v roce 2018 v korejském Pchojgčchangu a letos v zimě v Pekingu.

Svůj tělesný nedostatek si prý v podstatě neuvědomuje. „Za hendikepovaného se i přes to, že normálně téměř neslyším, nepovažuji. A mohou za to mimo jiné i moderní technologie,“ uvedl s odkazem na naslouchadlo, které je jeho neodmyslitelnou součástí. V komunikaci mu pomáhá ještě závěsné zařízení na krk, které přes bluetooth přenáší řeč přímo do naslouchadla.

Díky tomu může telefonovat, ale třeba i poslouchat přednášky bez jakýchkoliv omezení. Práci na počítači pak usměvavému muži usnadňuje kancelářská sada Microsoft 365. „MS Word nebo MS Powerpoint používám už vlastně od základky a musím říct, že mi hodně zjednodušily studia,“ konstatoval Nosek. Ve škole přitom nestrávil nijak krátký čas. Po střední pokračoval na Fakultu tělesné výchovy a sportu, kterou úspěšně absolvoval.

Bez technologií ani ránu

Svůj život si bez technologií a internetu nedovede představit ani Martin Rota, úspěšný český youtuber, moderátor a stejně jako Nosek velký sportovec. Stihnul třeba výšlap na Kilimandžáro, Elbrus, účastní se ale i extrémních závodů Spartan Race. A to i přes to, že je o berlích a momentálně čeká na amputaci druhé nohy.

Čas od času se tak setkává s celou řadou mýtů, které ohledně různých tělesných postižení panují. „Někdy je trochu frustrující vysvětlovat ostatním, co zvládám úplně v pohodě a kdy mám problém. Když se pohybujete o berlích, je trochu výzva přenést si čaj z místnosti do místnosti. Třeba schody nebo kopce mě ale nijak nelimitují kromě toho, že potřebuji o trochu víc kyslíku,“ vysvětlil.

Hendikep ale Rotu podle jeho slov příliš nelimituje. Jediné, co ho při studiu mrzelo, bylo, že se nemohl zapojovat do mimoškolních aktivit s ostatními dětmi. Právě v tomto čase se začala rodit jeho zvědavost a fascinace vědou.

O mnoho let později založil na YouTube kanál Vědecké kladivo, kde prezentuje celou řadu zajímavostí, pikantních faktů a popularizuje vědu. Kanál má v současnosti 163 tisíc odběratelů a dívají se na něj nejen děti doma. Využívají ho také učitelé ve školách, což mu dělá velkou radost. Díky úspěchu kanálu vznikla také stejnojmenná kniha, Rota nyní pracuje na jejím druhém dílu. Naprosto zlomový pro něj byl kanál NaprostoRetardovaný, který ho před lety zařadil mezi nejoblíbenější české youtubery a který má momentálně 226 tisíc odběratelů.

S jeho hendikepem, ale i točením youtubových videí a přípravou na moderování gamerského pořadu Re-Play, mu mimo jiné pomáhají i moderní technologie. „Asi nejvíc využívám bluetooth sluchátka, díky kterým můžu telefonovat i za chůze. A super je také Microsoft Surface Laptop, který je tak lehký, že ho v batohu na zádech skoro ani necítím,“ pochvaloval si influencer. Na jeden vynález ale pořád ještě čeká, a to na chytré brýle, které by mu usnadnily čtení zpráv a emailů, když je v pohybu.

Pomoc budoucím generacím

Protože je Rota původním povoláním programátor, sleduje technologické novinky, které pomáhají lidem s různými hendikepy. Stejně jako Nosek se celý život snaží bourat tabu a pomáhat lidem se specifickými potřebami. Společně se proto zapojili do kampaně společností Microsoft a Alza.cz zvyšující povědomí o technologiích jako jsou Windows 11 nebo Microsoft 365, které umožňují lidem se zdravotním postižením zapojit se do normálního života.

V partnerství s Alza.cz běží v termínu 13.–⁠26. června speciální akce, kdy za každý zakoupený notebook s Windows 11 věnuje Microsoft 150 korun neziskové organizaci EDA, která pomáhá rodinám dětí se specifickými potřebami zvládat složité životní situace. Více o kampani i technologiích, které pomáhají, najdete na stránkách Alza.cz na tomto odkazu.

Vyvrcholením společného projektu bude livestream, který se uskuteční 16. června na facebookovém kanále společnosti Alza.cz za účasti obou ambasadorů.

Tagy: