Velká Británie nemá kapacity na případný ozbrojený konflikt s Ruskem. Podle britského vojenského experta a generála ve výslužbě Richarda Barronse by Spojené království ve válce s Moskvou nevydrželo víc než jeden den. Zemi by totiž došla munice.
„Je to skutečně šokující, ale je to tak. A musíme s tím něco udělat. Léta úspor nás dovedla do stavu, kdy u některých typů klíčových zbraňových systémů by nám došla munice za jedno rušné odpoledne,“ napsal v komentáři pro britský deník The Sun generál Richard Barrons, který působil v letech 2013 až 2016 jako velitel štábu spojených sil. Jeho varování přichází poté, co ministr obrany Ben Wallace prohlásil, že země bude muset kvůli globálním hrozbám zvýšit vojenské výdaje.
Nedostatky vojenský expert vidí ve špatném stavu armády. „Nyní máme v Evropě válku a naše ozbrojené síly jsou menší a méně připravené k boji než kdy jindy v živé paměti. Armáda je na dobré cestě sklouznout pod 76 tisíc vojáků, což je asi polovina velikosti našich sil z dob studené války,“ uvedl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zaostáváme, čeká nás dlouhá práce. Nad britským arzenálem supí už i tamní ministr obrany
Další průšvih spočívá v zastaralé technice. „Tanky, obrněná vozidla a dělostřelectvo jsou většinou starší 30 let. Ty, které stále fungují, se posílají na Ukrajinu, což je správné,“ dodal. Ostatní zbraně jsou podle něj rozbité nebo nefunkční.
Podle informací webu The Sun již Británie nevlastní žádné provozuschopné těžké dělostřelecké zbraně. Všechny samohybné houfnice typu AS90 věnovala Ukrajině. Nyní Spojené království podporuje ukrajinskou armádu municí, kterou nakupuje z Asie.
Armáda se musí modernizovat
Londýn by se podle Barronse měl soustředit na modernizaci armády. „Musíme investovat do vojenských schopností pro 21. století. Pokud bude armáda omezena na 76 tisíc vojáků, musíme zdvojnásobit naše zálohy na 60 tisíc,“ upozornil. Důležité jsou podle něj i zbraně, které mohou zasáhnout nepřítele na vzdálenost víc než 600 mil (965 kilometrů). A stejně významná jako drony a rakety, které vévodí tragickým obrazům z Ukrajiny, je neviditelná síla kybernetické a elektronické války.
Barrons tvrdí, že armáda potřebuje další tři miliardy liber (téměř 80 miliard korun) ročně, aby se znovu připojila k nejsilnějším státům NATO.