Kryptoměnová euforie, která se světem prohání od loňského podzimu, nalákala k investicím také nemálo Čechů. Ti za první tři měsíce letošního roku do bitcoinu a dalších virtuálních platidel vložili 2,3 miliardy korun.
Objem investovaných peněz českými domácnostmi a firmami do kryptoměn se v prvním letošním čtvrtletí meziročně ztrojnásobil. Důvodem tak vysokého zájmu o virtuální mince je dramatický růst jejich hodnoty, k němuž na globálním trhu dochází od loňského podzimu.
„Dá se říct, že na začátku roku Česko zachvátila bitcoinová horečka, což souviselo s prudkým nárůstem ceny až na dvojnásobek,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Martin Stránský, ředitel obchodní platformy Bitstock.com.
Bitcoin už není sexy? Miláčkem investorů je kryptoměna, která za rok zhodnotila 14krát
Nejstarší a nejpopulárnější virtuální měna Bitcoin se v polovině března na okamžik podívala nad hranici 60 tisíc dolarů a od té doby se marně snaží o repete. To zřejmě přimělo investory, aby se poohlédli po jiných příležitostech, kde by mohli rychle a dobře zhodnotit své peníze.
Cena nejpopulárnější kryptoměny bitcoin se jen od začátku letošního roku zvýšila o více než 90 procent. „Ze zhruba 29 tisíc na současných 57 tisíc dolarů, tedy asi 1,23 milionu korun,“ dodal Stránský.
Centrální banky kryptoměnám přejí
Podle něho zájmu o kryptoměny nahrálo také propuknutí koronavirové krize. Bitcoin a další virtuální měny se totiž prý osvědčily jako aktivum, které na krizi nereaguje přímo jako cenné papíry nebo dluhopisy. Drobní investoři mají také snazší přístup k investicím do kryptoměn než například právě do akcií či bondů.
Růst hodnoty kryptoměn by mohl podle Stránského pokračovat. „Poptávce po digitálních měnách stále nahrává i extrémně expanzivní politika centrálních bank, která vyvolává obavu ze znehodnocení konvenčních úspor a peněz jako takových, a klesající úrokové míry,“ uvedl dále šéf Bitstock.com. Z pozice centrálních bank zatím totiž nepřicházejí žádné signály, které by nasvědčovaly brzkému zpřísňování měnové politiky, a tak pro zhodnocování kryptoměn existují velmi dobré podmínky.
Na druhé straně je třeba mít stále na paměti, že digitální měny jsou mimořádně rizikovým aktivem, což už ostatně několikrát v minulosti dokázaly. Není výjimkou propad i o více než deset procent za jediný den. „Spekulování o růstu či poklesu kryptoměn je jen pro otrlé jedince. Kryptoměnové burzy mají otevřeno 24 hodin denně po sedm dní v týdnu. Na takový režim nejsou klasičtí spekulanti zvyklí,“ upozornil pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Lidé by tak měli do kryptoměn investovat jen malou část svých úspor, které jsou navíc v nejhorším případě schopni postrádat.