Chřipka zastínila covid. Počet nemocných raketově roste, v jakých skupinách nejvíce?

Prymula: Mrazivé počasí přispívá ke vzniku respiračních potíží

Počet akutně respiračních infekcí v České republice raketově roste. Nejvíce se lidé nakazí chřipkou, a jak vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ), její detekce se pohybuje nad epidemickým prahem. Největší nárůst odborníci zaznamenali zejména u dětí, pokles naopak evidují u seniorů ve věku nad 65 let. Na druhé straně se v podstatně menší míře vyskytuje covid. Jak se proti onemocnění bránit a jaké jsou příznaky?

„Stojíme na prahu vlny chřipkové epidemie,“ upozornil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula 11. ledna s tím, že právě jí by se mělo věnovat více pozornosti než nákaze covidem. Nárůst případů chřipkových onemocnění totiž proti prosinci vzrostl o 40 procent.

Počet nakažených respiračními onemocněními roste. V porovnání mezi druhým a třetím týdnem v lednu vzrostl podíl nemocných v průměru o zhruba deset procent, vyplývá z dat SZÚ. „Nemocnost akutních respiračních infekcí (ARI) v ČR ve 3. kalendářním týdnu roku 2024 dosáhla úrovně 1432 nemocných na 100 000 osob, což je vzestup o 10 procent oproti minulému týdnu,“ uvedli autoři zprávy.

Sestupný trend u covidu pokračuje

Nejvíce nakažených onemocnělo chřipkou typu A, druhým nejčastěji detekovaným patogenem byl RSV – respirační syncyciální virus, který způsobuje infekce dýchacích cest. „Detekce SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid, naopak poklesla na šest procent a lze konstatovat, že pokračuje sestupný trend,“ pokračovali odborníci.

Jak doplnili, chřipka značně převažuje nad covidem a RSV. „Ve všech zemích se detekce pohybují nad epidemickým prahem,“ uvedli odborníci s odkazem na země Evropské unie (EU).

Nejvíce nakažených se nachází ve věkové skupině do pěti let – 3 924 osob. Dále pak u dětí, mladistvých a mladých do 24 let. Naopak pokles nárůstu odborníci zaznamenali ve skupině seniorů ve věku nad 65 let. „Aktuálně je nejvyšší nemocnost hlášena z Jihomoravského a Karlovarského kraje,“ doplnili.

Významný nárůst počtu nakažených evidují autoři zprávy také v kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI). „A to o více než 80 procent. Nemocnost ILI přesáhla úroveň hlášenou v předvánočních týdnech,“ dodali.

Mrazivé počasí nahrává šíření

Epidemiolog Roman Prymula vysvětlil, že v mrazivých dnech se respirační choroby šíří podstatně rychleji. „Mrazivé dny přispívají ke vzniku respiračních potíží, protože se dostáváme častěji do uzavřených prostorů, kde se snažíme před mrazem schovat,“ popsal. Kromě toho se minimálně větrá, což napomáhá k šíření a cirkulaci virů.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Emotivní zpověď moderátorky CNN. Přímo ve vysílání řekla, že má rakovinu prsu ve 3. stadiu

Odborníci ze SZÚ připomněli, že chřipka je časté virové onemocnění dýchacího systému, které v zimních měsících způsobuje každoroční epidemie. „Jedná se o relativně závažnou infekci, která v České republice každoročně způsobí onemocnění statisíců až jednoho milionu obyvatel, a souvisí s ní v průměru téměř dva tisíce úmrtí,“ uvedli.

Již dříve lékaři informovali, že v Česku převažuje virus chřipky A a varianta A/H1pdm09. Inkubační doba většinou trvá jeden až čtyři dny.

  • Příznaky

Chřipka se projevuje náhlým začátkem, suchým dráždivým kašlem, bolestí hlavy, bolestí v krku, bolestí kloubů a svalů, celkovou únavou, slabostí a vyčerpaností. Mnohdy se lidé potýkají také s vysokou teplotou, dušností a rýmou. „Onemocnění trvá obvykle čtyři až sedm dní u nekomplikovaných případů a spontánně končí po krátké rekonvalescenci uzdravením,“ uvedli odborníci ze SZÚ.

ČTĚTE TAKÉ: Čeští senioři podceňují covid, jen desetina se brání. Za čtyři měsíce má přes 500 obětí

U starších, oslabených nebo chronicky nemocných osob, které jsou onemocněním nejvíce ohroženy, se chřipkové onemocnění často komplikuje zánětem plic nebo zánětem srdečního svalu, které mohou ohrožovat život pacienta.

„U dětí může chřipkové onemocnění vyvolat zánět středního ucha nebo zánět vedlejších dutin nosních. Léčba je často komplikovaná, protože chřipka zhoršuje již dříve probíhající onemocnění srdce a cév, plic, ledvin, diabetes nebo další chronické nemoci. Osoby s těžkým průběhem chřipky lze léčit speciálními léky proti virům, antivirotiky, nikoli však antibiotiky, která jsou určena pro léčbu bakteriálních infekcí,“ zdůrazňují experti.

Nakazit se můžete i z předmětů

Stejně jako covid se chřipka přenáší pomocí infekčních kapének, a to prostřednictvím vzduchu a doteku. K přenosu tak nejčastěji dochází při dýchání, mluvení, kašli, smrkání nebo kýchání infikovaných osob. Dále prostřednictvím kontaminovaných rukou a předmětů.

„Chřipkový virus má schopnost přežívat po určitou dobu mimo hostitelský organismus. Je tedy možné se nakazit prostřednictvím předmětů, které jsou potřísněny sekrety nemocného – například telefonní sluchátka, držadla ve veřejné dopravě, hračky, použité kapesníky – nebo při podání ruky,“ doplnili odborníci.

Lékaři doporučují zůstat i při pouhém podezření doma a dodržovat nezbytná hygienická pravidla.

  • Prevence

Jak zdůrazňují odborníci ze SZÚ, nejlepší ochranou proti chřipce je očkování. „Vakcinace pomáhá snižovat počty nemocných i zemřelých v souvislosti s každoroční chřipkovou epidemií. Účinnost protichřipkové vakcíny závisí na antigenní podobnosti kmene viru ve vakcíně s aktuálně cirkulujícími viry,“ vysvětlili.

Samotné očkování tak nemusí zabránit vzniku onemocnění, závažnost infekce však sníží a zmenší procento komplikací a úmrtí. „Každoroční očkování proti chřipce je doporučeno především starším osobám (65 let a více) a osobám jakéhokoli věku (včetně dětí) s chronickým onemocněním,“ dodali.

Mezi významná preventivní opatření dále patří zdravý životní styl (aktivní pohyb, nekouření, otužování, saunování, dostatečný odpočinek a spánek, dostatečný přísun vitamínů a podobně), hygienická opatření (časté a správné mytí rukou, pravidelné větrání místností, užívání jednorázových kapesníků a ručníků).

Tagy: