CNN: Už přes 100 let nese Machu Picchu špatný název. Historici odhalili jeho pravé jméno

Jedna z nejvýznamnějších archeologických památek na světě už více než 100 let nese špatný název. Machu Picchu, bájná incká pevnost v peruánských Andách, se totiž jmenovalo celou dobu jinak. Po objevení pradávných ruin původní expedicí totiž zřejmě došlo k chybnému překladu, uvedla americká televizní stanice CNN s odkazem na objev badatelů z Institutu andských studií. K oficiální změně názvu už ale zřejmě nedojde.

Ztracené město v andských horách dlouho unikalo pozornosti španělských dobyvatelů, poté zmizelo na dlouhá staletí pod bujnou tropickou vegetací. Znovuobjeveno bylo 24. července 1911 americkou archeologickou expedicí Yaleovy univerzity pod vedením Hirama Binghama. I nyní zůstává populární turistická atrakce v Peru, která je od roku 1983 zapsaná na seznamu světově chráněných památek UNESCO, městem plným záhad a otázek.

Vědecké diskuzi se podrobil například samotný název Machu Picchu. Podle badatelského časopisu Ñawpa Pacha, za kterým stojí americký Institut andských studií, se totiž jedna z nejvýznamnějších archeologických památek na světě jmenuje už více než sto let špatně. Inkové, kteří starověké město postavili, jej podle nových zjištění pravděpodobně nazývali „Huayna Picchu“.

V minulosti se totiž opravdový název zřejmě ztratil v překladu. Huayna znamená v domorodé kečuánštině „nový“ nebo „mladý“, zatímco slovo picchu je v překladu „vrchol hory“. „Machu“ v současnosti používaném jméně zase znamená „starý“.

Autorem vědecké zprávy byl profesor antropologie Brian Bauer z Illinoiské univerzity v Chicagu. Ten se domnívá, že původní objevitel Bingham nazval pradávné incké město jako Machu Picchu na základě informací, které mu poskytl jeho průvodce a místní farmář Melchor Arteaga.

Bauer ale během svého výzkumu Machu Picchu našel důkazy, že se bájné incké sídlo jmenovalo zřejmě jinak. Historik peruánského ministerstva kultury Donato Amado Gonzales nezávisle na něm narazil na stejnou teorii, proto oba badatelé spojili své síly a začali pracovat na odhalování původního názvu.

Nejprve pečlivě prostudovali Binghamovy zápisky z expedice. Ten v nich sám uvedl, že si není příliš jistý názvem ruin, které právě navštívil. Posléze Bauer i Amado Gonzales začali zkoumat mapy, atlasy a archivy vytištěné před i po Binghamově objevitelské výpravě.

Stěžejním důkazem se stala zpráva z roku 1588, v níž se uvádí, že původní obyvatelé oblasti Vilcabamba uvažují o návratu na Huayna Picchu. Později vědci objevili další materiály, které potvrdily jejich teorii o špatném překladu.

„Špatné“ jméno už památce zůstane

Podle antropoložky Emily Deanové není chyba v názvu příliš překvapivá. Neperuánští archeologové se málokdy pečlivě věnovali výzkumu názvů a jazyku Kečuů, mezi nimiž jsou i potomci Inků, pro změnu příliš nerozuměli. Americké stanici CNN také sdělila, že domorodci věděli o ruinách incké pevnosti ještě dlouho před příchodem Binghamovy expedice.

I přes zásadní objev, který by za jiných okolností přepsal encyklopedie, zůstane peruánské památce dosavadní název, tedy „Starý vrcholek“. „Změnu názvu bychom nenavrhovali, protože Machu Picchu je známé po celém světě,“ vysvětlil Bauer.

Peruánská vláda i tamější veřejnost vzaly výsledek tvrdé badatelské práce na vědomí, nové historické texty či informační letáky se proto v budoucnosti dočkají zmínky o původním názvu incké horské pevnosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:57

Satanismus, změna pohlaví, ale i vlastenectví. Co zaznělo v třaskavém Putinově projevu?

17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

Účast v senátních volbách je zatím bídná. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil-Nagyová

Aktualizováno

Druhé kolo senátních voleb provází velmi slabá účast, podobně jako tomu bylo v minulosti. O něco více lidí přichází do volebních místností na Jihlavsku, kde se vede ostře sledovaný souboj mezi šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou ANO Janou Nagyovou. Celkem voliči rozhodují o 24 z 27 nových senátorů, tři byli zvoleni už minulý týden v prvním kole.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.