Ponížený Putin? Po prezidentovi Kyrgyzstánu musel potupně čekat i na Erdogana

Vladimir Putin musel čekat na prezidenta Turecka.

Putina ponížil turecký prezident

Dvoudenní summit zástupců Ruska, Číny a dalších zemí v uzbeckém Samarkandu se nesl v duchu bizarních událostí. Už ve čtvrtek ruského prezidenta Vladimira Putina uvedl do rozpaků jeho kyrgyzský protějšek Sadyr Žaparov, když na něj šéf Kremlu musel při setkání několik desítek vteřin potupně čekat. Totéž o den později udělali i představitelé Indie, Ázerbájdžánu a Turecka. Chodit na mezinárodní schůzky pozdě paradoxně bývalo Putinovým oblíbeným gestem.

„Putin dříve nechal všechny čekat. Teď je to on, kdo trapně čeká. Časy se změnily,“ komentoval poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko záběry ze schůzky Putina s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ruský vládce musel podobně čekat i na ázerbajdžánského prezidenta Ilhama Alijeva či indického premiéra Naréndru Módího.

Toto pro Kreml nemilé gesto odstartoval již ve čtvrtek kyrgyzský prezident Sadyr Žaparov. I on si dal s příchodem na setkání s Putinem dost načas. Ruský prezident tak déle než 20 vteřin osamocený v místnosti s dvěma křesly i vlajkami nervózně přešlapoval a žmoulal svůj papír s poznámkami.

Summit se uskutečnil v uzbeckém městě Samarkand v rámci Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO). Kromě Ruska a Číny jsou členy tohoto uskupení ještě Uzbekistán, Kyrgyzstán, Kazachstán, Tádžikistán, Indie a Pákistán. Partnerskými zeměmi SCO je Turecko či Ázerbájdžán.

V posledních dnech se objevují zprávy o tom, že Moskva vzhledem k neschopnosti čelit ukrajinským protiútokům na východní i jižní frontě ztrácí prestiž v zahraničí. K podivnému incidentu došlo již ve chvíli, kdy Putin dorazil na uzbecké letiště. Ruského prezidenta přivítal tamní premiér Abdulla Aripov.

Kromě toho, že si dva státníci nepodali ruku, je do očí bijící i fakt, že od sebe stáli na vzdálenost delší, než je jeden metr, jakoby se jeden druhého štítili. Lidé na sociálních sítích rovněž poukazují na skutečnost, že například čínského prezidenta Si Ťin-pchinga po příletu do Uzbekistánu kromě premiéra Aripova osobně přivítal i prezident Šavkat Mirzijojev. Možná i to mohlo být důvodem Putinovy „odtažitosti“.

Že Rusko ztrácí své silné mezinárodní postavení, můžou naznačovat také zprávy z posledních dní týkající se zemí z postsovětského prostoru. Například Gruzie přislíbila referendum, zda má vstoupit do války proti Rusku. Opět se rozhořely spory mezi Ázerbájdžánem a Arménií. Naposledy vypukly také přestřelky na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem.

Tagy: