reklama

Deprese a sebepoškozování. Kvůli covidu přibývá dětí s vážnými psychickými problémy

Máme za sebou rok, který nikdo z nás dosud nezažil. Děti téměř nechodily do školy, neměly možnost věnovat se svým koníčkům, chodit na kroužky a musely značně omezit sociální kontakty. Podle ředitelky a zakladatelky Centra LOCIKA Petry Wünschové má tato skutečnost obrovský vliv na křehkou dětskou psychiku. Důsledkem je nárůst úzkostí, depresí a sklonů k sebepoškozování mezi dětmi a mladistvými.

reklama

Terapeutka, ředitelka a zakladatelka Centra LOCIKA Bc. Petra Wünschová (47 let). Vystudovala arteterapii, velkou část profesního života se ale zabývá pomocí dětem a rodinám, které zažívají doma násilí. Více jak 15 let pracovala s dětmi v utajeném azylovém domě pro oběti domácího násilí. Na základě těchto zkušeností v roce 2015 založila, a od té doby vede Centrum LOCIKA, které se jako první v Česku začalo specializovat na děti ohroženým násilím v rodině.

Jste zakladatelkou Centra, které pomáhá dětem a rodičům posilovat zdravé vztahy v rodině a žít bez násilí. Můžete shrnout, jak děti, které už dříve měly určité psychické problémy, zvládly covidový rok a o kolik stoupl obecně zájem o vaše služby?
Jaký dlouhodobý dopad měl pro děti rok v lockdownu, uvidíme až s delším odstupem. Jak na tu situaci reagovaly bylo hezky vidět i na našich službách, kdy jsme na základě poptávky od dětských klientů byli nuceni rozjet krizovou pomoc formou chatu. Tam se denně obrací děti, které kvůli velkému zájmu musí čekat ve frontě. Každý den máme mezi klienty čtyři až pět dětí, které potřebují poradit s rodinnou situací či svým psychickým stavem. Velmi často se objevují témata „závratné úzkosti“, „návrat do školy“, „vztahy s kamarády“, ale i obavy, jestli tu situaci zvládnou. Některé mají sklony k sebepoškozování a myšlenky, že lepší by bylo nebýt.

To znamená, že zájem o pomoc je tak obrovský, že to kapacitně nelze zvládnout?
Ano, máme kapacitu naší krizové pomoci plně vytíženou. Co se týká dětských pacientů, kteří k nám dochází osobně, tak tam jsme bohužel nemohli přijmout všechny, kteří to potřebovali. Kapacita našeho centra je omezená, a navíc výrazně vzrostla závažnost problémů, které naši klienti řeší. Mohu říci, že se nyní setkáváme se situacemi, které skutečně nepamatuji. A to pracuji v oboru přes dvacet let. Bohužel si myslím, že se tím odhalují mezery v nedostatečnosti systému sociálně právní ochrany dětí. Protože řada dětí potřebuje nejen psychologickou a psychiatrickou pomoc, ale také aby bylo ochráněno jejich bezpečí, zdraví a život. Tam je vidět, jak v tomto systému aktuálně selháváme.

Uplynulý rok byl náročný pro všechny a citelně zasáhl do života nejen dětí, ale i jejich rodičů – on-line výuka, ztráty zaměstnání, obavy z nákazy. Nyní to sice vypadá, že se vše vrací téměř do normálu, ale na lidské psychice se to z dlouhodobého hlediska odrazí, je to tak?
Myslím, že tohle vše se ještě prokáže v budoucnu. Nicméně už teď můžeme s jistotou říct, že rodiny prožívaly mnohem více stresu, než je obvyklé. Celá ta situace byla nesmírně náročná. Národní ústav duševního zdraví jasně hovoří o počtu nárůstu lidí, kteří mají potíže s alkoholem, depresí, úzkostí a ten samý jev pozorujeme i u dětí. Když se obrátíte na dětská zařízení, tak dětská psychiatrie hlásí stop stav, nejsou schopni přijímat klienty a mluví o závažnosti jednotlivých případů.

Když se teď vrátíme k dětským pacientům. Uvádíte, že děti mají mnohem horší psychické problémy, než tomu bylo před koronavirem?
Ano, jednoznačně přibylo dětí s psychickými problémy i celková závažnost jejich potíží. Myslím, že jsme opravdu v bezprecedentní situaci, která je pro děti nebezpečná, protože řada závažných psychických obtíží přichází právě poté, co náročné období překonaly. Takže nejenom my v Centru LOCIKA, ale i řada mých kolegů v oboru se právě v této době obává toho, že se děti budou sebepoškozovat nebo se pokusí o sebevraždu, protože mnohým z nich se s návratem do školy trochu ulevilo, získaly nějakou energii, ale zároveň jsou vystaveny vysokému stresu a tlaku. Takže je na místě zvýšená pozornost jak učitelů, tak rodičů vzhledem k tomu, jak se děti aktuálně mají.

Jaký stres máte nyní na mysli?
Ať už se to jedná o přijímačky na víceletá gymnázia nebo střední školy, maturity, ale také písemky, zkoušení. Řada škol se teď snaží dohnat to, co při on-line výuce nestihly. Navíc známkování ve škole je pro ně snazší, takže se stává, že děti píšou doslova jeden test za druhým, a to je pro ně samozřejmě obrovský stres. Mnoho z nich se zhoršilo v prospěchu, některým dokonce hrozí propadnutí. Do toho řeší zpřetrhané vztahy s vrstevníky, které se komplikovaně znovu navazují.

Jako rodič desetiletého školáka skutečně vnímám, že ve škole je na děti vyvíjen ohromný tlak. Jako by se učitelé snažili dohnat zameškaný rok. Samé písemky, zkoušení…
Ano, to je přesně to, co mám na mysli. Právě učitelé by měli snížit nároky na výkon dětí a brát ohled na ten dlouhodobý výpadek i jejich psychické rozpoložení. A stejně tak rodiče by neměli trvat na samých jedničkách. Tento rok byl výjimečný a mělo by nám všem být tak trochu jedno, jaké známky přinesou děti na vysvědčení. Rozhodně nemá cenu se tvářit, že i když poslední měsíc v tomto školním roce chodí do školy, je všechno normální a stejné jako dřív. Nezapomínejme na to, že většina dětí nebyla rok ve škole a ta situace není stejná, jako byla předtím, byť bychom si to všichni přáli.

Kvůli obrovskému zájmu malých pacientů o vaši pomoc jste také zřídili linky důvěry?
Ano, zřídili jsme krizovou pomoc a chat pro ohrožené děti. A v tuhle chvíli chat masivně posilujeme. Nyní funguje každé odpoledne, nově jsme službu rozšířili až do osmi do večera. Děti se do něho mohou dostat na webu detstvibeznasili.cz a prokliknout se přes chatovací okénko.

Plánujete ještě nějaké nové aktivity pro tento rok?
Ano, například bych ráda zmínila konferenci, která proběhne 18. listopadu a bude věnována tématu, jak vychovávat děti bez použití fyzických trestů. Dále děláme projekt s Českou spořitelnou, který se jmenuje „Škola jako místo bezpečí a podpory“, kde v úzké spolupráci jak s odborníky z této oblasti, tak se školami na Praze 7 vyvíjíme materiály pro učitele, jak se chovat k dětem, které jsou ohrožené domácím násilím, jak je rozpoznat ve škole. A také jak učitel pozná, že dochází k násilí nebo šikaně ve třídě mezi dětmi, a jak na to reagovat. Všechno jsou to velmi důležitá a závažná témata.

Jak vlastně fungovala vaše pacientská organizace v tomto roce. Vaše pomoc se přesunula pouze do on-linu?
Ne, Locika zůstala otevřená pro klienty osobně, protože u této cílové skupiny je to velmi důležité. Ale samozřejmě stejně jako všichni ostatní jsme se museli naučit fungovat i on-line. A jak už jsme zmiňovali, na stránkách detstvibeznasili.cz jsme spustili chat pro děti a velmi úspěšná byla i naše informační podpora pro rodiče, profesionály i děti. Protože se v této době ukazovalo velmi důležité dostávat dobré informace o tom, jak mohou pomoci sobě nebo svým blízkým. Nebo klientům třeba v oblasti seberegulace, práce s úzkostí a s emocemi. Jak na naší facebookové stránce, tak na stránce detstvibeznasili.cz jsme zveřejnili, troufnu si říct, okolo stovky informačních materiálů, které měly velký úspěch.

Tagy:
deprese psychické problémy úzkost děti sebepoškozování Petra Wünschová LOCIKA

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Milující otec šesti dětí náhle zemřel. Jejich matka prosí o pomoc se školou i bydlením

Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama