Deprese a sebepoškozování. Kvůli covidu přibývá dětí s vážnými psychickými problémy

Máme za sebou rok, který nikdo z nás dosud nezažil. Děti téměř nechodily do školy, neměly možnost věnovat se svým koníčkům, chodit na kroužky a musely značně omezit sociální kontakty. Podle ředitelky a zakladatelky Centra LOCIKA Petry Wünschové má tato skutečnost obrovský vliv na křehkou dětskou psychiku. Důsledkem je nárůst úzkostí, depresí a sklonů k sebepoškozování mezi dětmi a mladistvými.

Terapeutka, ředitelka a zakladatelka Centra LOCIKA Bc. Petra Wünschová (47 let). Vystudovala arteterapii, velkou část profesního života se ale zabývá pomocí dětem a rodinám, které zažívají doma násilí. Více jak 15 let pracovala s dětmi v utajeném azylovém domě pro oběti domácího násilí. Na základě těchto zkušeností v roce 2015 založila, a od té doby vede Centrum LOCIKA, které se jako první v Česku začalo specializovat na děti ohroženým násilím v rodině.

Jste zakladatelkou Centra, které pomáhá dětem a rodičům posilovat zdravé vztahy v rodině a žít bez násilí. Můžete shrnout, jak děti, které už dříve měly určité psychické problémy, zvládly covidový rok a o kolik stoupl obecně zájem o vaše služby?
Jaký dlouhodobý dopad měl pro děti rok v lockdownu, uvidíme až s delším odstupem. Jak na tu situaci reagovaly bylo hezky vidět i na našich službách, kdy jsme na základě poptávky od dětských klientů byli nuceni rozjet krizovou pomoc formou chatu. Tam se denně obrací děti, které kvůli velkému zájmu musí čekat ve frontě. Každý den máme mezi klienty čtyři až pět dětí, které potřebují poradit s rodinnou situací či svým psychickým stavem. Velmi často se objevují témata „závratné úzkosti“, „návrat do školy“, „vztahy s kamarády“, ale i obavy, jestli tu situaci zvládnou. Některé mají sklony k sebepoškozování a myšlenky, že lepší by bylo nebýt.

To znamená, že zájem o pomoc je tak obrovský, že to kapacitně nelze zvládnout?
Ano, máme kapacitu naší krizové pomoci plně vytíženou. Co se týká dětských pacientů, kteří k nám dochází osobně, tak tam jsme bohužel nemohli přijmout všechny, kteří to potřebovali. Kapacita našeho centra je omezená, a navíc výrazně vzrostla závažnost problémů, které naši klienti řeší. Mohu říci, že se nyní setkáváme se situacemi, které skutečně nepamatuji. A to pracuji v oboru přes dvacet let. Bohužel si myslím, že se tím odhalují mezery v nedostatečnosti systému sociálně právní ochrany dětí. Protože řada dětí potřebuje nejen psychologickou a psychiatrickou pomoc, ale také aby bylo ochráněno jejich bezpečí, zdraví a život. Tam je vidět, jak v tomto systému aktuálně selháváme.

Uplynulý rok byl náročný pro všechny a citelně zasáhl do života nejen dětí, ale i jejich rodičů – on-line výuka, ztráty zaměstnání, obavy z nákazy. Nyní to sice vypadá, že se vše vrací téměř do normálu, ale na lidské psychice se to z dlouhodobého hlediska odrazí, je to tak?
Myslím, že tohle vše se ještě prokáže v budoucnu. Nicméně už teď můžeme s jistotou říct, že rodiny prožívaly mnohem více stresu, než je obvyklé. Celá ta situace byla nesmírně náročná. Národní ústav duševního zdraví jasně hovoří o počtu nárůstu lidí, kteří mají potíže s alkoholem, depresí, úzkostí a ten samý jev pozorujeme i u dětí. Když se obrátíte na dětská zařízení, tak dětská psychiatrie hlásí stop stav, nejsou schopni přijímat klienty a mluví o závažnosti jednotlivých případů.

Když se teď vrátíme k dětským pacientům. Uvádíte, že děti mají mnohem horší psychické problémy, než tomu bylo před koronavirem?
Ano, jednoznačně přibylo dětí s psychickými problémy i celková závažnost jejich potíží. Myslím, že jsme opravdu v bezprecedentní situaci, která je pro děti nebezpečná, protože řada závažných psychických obtíží přichází právě poté, co náročné období překonaly. Takže nejenom my v Centru LOCIKA, ale i řada mých kolegů v oboru se právě v této době obává toho, že se děti budou sebepoškozovat nebo se pokusí o sebevraždu, protože mnohým z nich se s návratem do školy trochu ulevilo, získaly nějakou energii, ale zároveň jsou vystaveny vysokému stresu a tlaku. Takže je na místě zvýšená pozornost jak učitelů, tak rodičů vzhledem k tomu, jak se děti aktuálně mají.

Jaký stres máte nyní na mysli?
Ať už se to jedná o přijímačky na víceletá gymnázia nebo střední školy, maturity, ale také písemky, zkoušení. Řada škol se teď snaží dohnat to, co při on-line výuce nestihly. Navíc známkování ve škole je pro ně snazší, takže se stává, že děti píšou doslova jeden test za druhým, a to je pro ně samozřejmě obrovský stres. Mnoho z nich se zhoršilo v prospěchu, některým dokonce hrozí propadnutí. Do toho řeší zpřetrhané vztahy s vrstevníky, které se komplikovaně znovu navazují.

Jako rodič desetiletého školáka skutečně vnímám, že ve škole je na děti vyvíjen ohromný tlak. Jako by se učitelé snažili dohnat zameškaný rok. Samé písemky, zkoušení…
Ano, to je přesně to, co mám na mysli. Právě učitelé by měli snížit nároky na výkon dětí a brát ohled na ten dlouhodobý výpadek i jejich psychické rozpoložení. A stejně tak rodiče by neměli trvat na samých jedničkách. Tento rok byl výjimečný a mělo by nám všem být tak trochu jedno, jaké známky přinesou děti na vysvědčení. Rozhodně nemá cenu se tvářit, že i když poslední měsíc v tomto školním roce chodí do školy, je všechno normální a stejné jako dřív. Nezapomínejme na to, že většina dětí nebyla rok ve škole a ta situace není stejná, jako byla předtím, byť bychom si to všichni přáli.

Kvůli obrovskému zájmu malých pacientů o vaši pomoc jste také zřídili linky důvěry?
Ano, zřídili jsme krizovou pomoc a chat pro ohrožené děti. A v tuhle chvíli chat masivně posilujeme. Nyní funguje každé odpoledne, nově jsme službu rozšířili až do osmi do večera. Děti se do něho mohou dostat na webu detstvibeznasili.cz a prokliknout se přes chatovací okénko.

Plánujete ještě nějaké nové aktivity pro tento rok?
Ano, například bych ráda zmínila konferenci, která proběhne 18. listopadu a bude věnována tématu, jak vychovávat děti bez použití fyzických trestů. Dále děláme projekt s Českou spořitelnou, který se jmenuje „Škola jako místo bezpečí a podpory“, kde v úzké spolupráci jak s odborníky z této oblasti, tak se školami na Praze 7 vyvíjíme materiály pro učitele, jak se chovat k dětem, které jsou ohrožené domácím násilím, jak je rozpoznat ve škole. A také jak učitel pozná, že dochází k násilí nebo šikaně ve třídě mezi dětmi, a jak na to reagovat. Všechno jsou to velmi důležitá a závažná témata.

Jak vlastně fungovala vaše pacientská organizace v tomto roce. Vaše pomoc se přesunula pouze do on-linu?
Ne, Locika zůstala otevřená pro klienty osobně, protože u této cílové skupiny je to velmi důležité. Ale samozřejmě stejně jako všichni ostatní jsme se museli naučit fungovat i on-line. A jak už jsme zmiňovali, na stránkách detstvibeznasili.cz jsme spustili chat pro děti a velmi úspěšná byla i naše informační podpora pro rodiče, profesionály i děti. Protože se v této době ukazovalo velmi důležité dostávat dobré informace o tom, jak mohou pomoci sobě nebo svým blízkým. Nebo klientům třeba v oblasti seberegulace, práce s úzkostí a s emocemi. Jak na naší facebookové stránce, tak na stránce detstvibeznasili.cz jsme zveřejnili, troufnu si říct, okolo stovky informačních materiálů, které měly velký úspěch.

Tagy:
stres deprese vztah psychické problémy psychika úzkost pacient Česká spořitelna děti Praha COVID-19 Národní ústav duševního zdraví sebepoškozování Petra Wünschová LOCIKA

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?

Subvarianty omikronu nastartovaly další vlnu nákaz nejen v Česku, ale také v oblíbených turistických destinacích. Prudký nárůst pozitivních případů se dotkl například Itálie či Řecka, v Portugalsku je zase počet pozitivit na ústupu. V některých zemích stále platí koronavirová opatření, jako je povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě či nutnost předkládat doklad o prodělaném očkování či negativní test. Kde by si měli čeští turisté dávat pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled covidové situace ve vybraných zemích.

Kyji kosti roztloukali, aby se obrátily v popel. Z popisu upálení Husa mrazí i po staletích
Historie

Kyji kosti roztloukali, aby se obrátily v popel. Z popisu upálení Husa mrazí i po staletích

Ani dva vozy dříví nestačily, aby se mistr Jan Hus 6. července 1415 proměnil v popel. Přesně tak popisují Husovo upálení v Kostnici doboví svědci. I 607 let po vykonání rozsudku nad českým „kacířem“ jsou historické kroniky mrazivým čtením. Když totiž shořelo nachystané klestí, seno a polena, na místě hranice se znovu objevilo Husovo tělo. Byť ohořelé a pokroucené, stále se opíralo uvázané řetězem o sloup.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Obyvatelé zničeného Mariupolu, který okupuje ruská armáda, dostávají pouze pět litrů pitné vody týdně, tvrdí televize Nexta

23:09

Jak se nabíjí americké salvové raketomety HIMARS?

22:35

Ukrajina podala přihlášku do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj

22:12

Rozhodnutí armády o omezení pohybu osob v branném věku padlo bez mého vědomí, řekl Zelenskyj a žádá vysvětlení

Živě
ON-LINE: Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Ukrajinci hlásí úspěch u Chersonu

Rusové se soustředí na vytvoření plné kontroly nad Luhanskou oblastí, Ukrajinci hlásí pokrok v Chersonské oblasti. Náčelník ukrajinských ozbrojených sil poděkoval Česku a Polsku za tanky. Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Volodymyr Zelenskyj zkritizoval úterní rozhodnutí ukrajinské armády, která zakázala mužům v branném věku pohyb mimo trvalé bydliště bez zvláštního povolení. Bude žádat vysvětlení.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Výrazně levnější než Bayraktar. V čem vyniká český Bivoj, který zamíří na Ukrajinu?

I když se jeho výroba stále nachází v testovací fázi, již v brzké době by český bezpilotní letoun Bivoj mohla využívat ukrajinská armáda. Iniciativa Dárek pro Putina, jejíž web provozuje Velvyslanectví Ukrajiny v ČR společně s podnikatelem Daliborem Dědkem, vybírá na dron peníze, aby jej mohla Ukrajincům poslat zdarma. Nasazení do přímého boje by mohlo urychlit certifikaci zbraně, a tím i její zařazení do výzbroje české armády. Dron vyniká nízkou cenou i velkou obratností.

Případ Fedotov: Mstil se brankáři „nejděsivější muž planety“ a čeká ho maso staré 70 let?

Místo NHL angažmá za polárním kruhem. Nikoliv v hokejovém týmu, ale v armádě. Brankář Ivan Fedotov měl mít před sebou sezonu ve Philadelphii Flyers, ale ocitl se v pořádně svízelné situaci. Podle verze Ruska nejde o nic jiného než o to, že stříbrný medailista z her v Pekingu musí absolvovat zatím nesplněnou vojenskou službu. Jiné zprávy však napovídají, že se jedná o pomstu za pakt se Západem. A že za ní stojí jeden z Putinových mužů – Igor Sečin.

Plavčík se ubránil útoku žraloka holýma rukama. Dal jsem mu třikrát pěstí a odplul, říká

Newyorský ostrov Long Island byl svědkem velmi vzácného útoku žraloka. Predátor zaútočil na jednoho z plavčíků, který zrovna zaučoval nováčky. Mořský predátor mu pokousal ruku a hruď, Američanovi se ale nakonec podařilo žraloka odehnat – podle svých slov mu dal párkrát pěstí, informoval deník New York Post. Úřady posléze uzavřely pláž a posílily pobřežní hlídky.

Rozsáhlý požár plastů v Kralupech: Policie má podezření na žhářství, zasahují i chemici

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří v areálu kovošrotu plastový odpad. I druhý den je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 28 jednotek hasičů. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Podle policejní mluvčí Barbory Schneeweissové zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad.

Domácí zpravodajství

Převrácený raft v Českém Krumlově: Záchranáři bezvýsledně pátrají po jednom z vodáků

Záchranáři a policisté zatím bezvýsledně pátrají po jednom z pěti vodáků, s kterými se v úterý v podvečerních hodinách převrátil raft na jezu v Českém Krumlově. Zbývající čtyři osoby vyplavaly na břeh. Informovali o tom policisté s tím, že sjíždění Vltavy je nyní velmi nebezpečnou záležitostí. Doporučují proto všem nejen opatrnost, ale také používání plovacích vest.

Nehoda změnila malé Dominice život: Ochrnula a je na plicní ventilaci. Svůj boj nevzdává

Dominika byla usměvavá dívka, která si užívala života. Vše se však změnilo 17. března 2018, kdy došlo k vážné dopravní nehodě. V nemocnici bojovala o život. Ačkoliv první těžkou bitvu vyhrála, dostavily se komplikace. Kvůli zranění jí otekla mícha, zcela ochrnula a musela být připojena k umělé plicní ventilaci. Nyní jedenáctiletá slečna ušla za čtyři roky velký kus cesty, přesto potřebuje pomoc. Aby se její stav nadále zlepšoval, musí podstoupit aplikaci kmenových buněk. Ta je však finančně velmi náročná.

Děláš si p*del, Markéto? Novotný se ostře pustil do Pekarové a zastal se Pospíšila

Kauza Dozimetr vyvolává spory mezi politiky uvnitř pětikoalice. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nepřímo vyzvala svého spolustraníka a pražského zastupitele Jiřího Pospíšila, aby v nadcházejících komunálních volbách už nekandidoval. Pavel Dovhomilja – jeden z obviněných – totiž uvedl, že europoslanec navazoval kontakt s podnikatelem Michalem Redlem. Pospíšila, který jakákoliv obvinění odmítá, se zastal řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Ten se do současné šéfky Sněmovny ostře pustil na sociálních sítích.