Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

„Prezident chce po své indispozici, která výrazně oslabila mocenské centrum Hradu, ukázat, že stále drží moc v rukou, a proto tady máme sérii schůzek, které absolutně nemohou nic posunout. A to ani třeba ve vztahu mezi prezidentem a jednotlivými šéfy resortu,“ upozornil v pořadu 360° David Klimeš.

Podle něj se čeká jen na schůzku s Pirátem Lipavským, který by měl mít na starost resort zahraničních věcí. „Uvidíme, jakým způsobem si porozumí,“ podotkl komentátor.

Podle něj je ale protahování jmenování nové vlády v současné chvíli nešťastné. V Česku se totiž stále horší pandemie koronaviru, rostou počty nakažených a nemocnice se plní pacienty. „Za jiných okolností by to nebyl takový problém, protože ukázat, že hlava státu není jen notář pro potvrzování nebo odvolávání ministrů, to tu předváděli Havel, Klaus a v extrémní variantě Zeman. Ale v této chvíli tým Petra Fialy musí jasně říct, co je jejich covidový plán,“ zdůraznil Klimeš.

Podle něj chce budoucí kabinet Zemanovi dokázat, že s ním nadále počítá, proto na schůzky do Lán dorazí. „A nakonec doufají, že se 13. prosince ozve, že už to není tak, že by přes nějakou kandidaturu nejel vlak, a že pan Lipavský prezidenta přesvědčil, že funkci zvládne,“ tvrdí komentátor.

Lipavský není nejlepší kandidát na ministra

Podle něj ale Lipavský není nejlepší kandidát na ministra zahraničí. „Ale je to nejrychlejší varianta, jak se co nejrychleji dostat k vládě. Nemůžeme si dovolit, aby jedna vláda třeba až do ledna něco nařizovala a nová vláda to pak zrušila,“ upozornil Klimeš s tím, že premiér Fiala tak nemá moc jiných možností, než na svém týmu prostě trvat.

Jako první se s hlavou státu v pondělí sešel šéf Pirátů a budoucí šéf resortu pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Jako další za ním v úterý jede kandidát na ministra kultury Martin Baxa (ODS), schůzky se totiž konají podle abecedy. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, musí proto 14 dní zůstat v izolaci. S budoucími ministry tak jedná z vitríny.

Cyklus setkání Zemana s budoucími ministry by měl skončit v pátek 10. prosince. Poté se prezident opět setká s premiérem Fialou, se kterým mluvil již v neděli po jmenování do funkce předsedy vlády.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.