Fialova cesta poslala Putina do pr**le, říká expert. Podle Foldyny to byl jen marketing

Cesta premiéra Petra Fialy (ODS) s jeho slovinským a polským protějškem poslala ruského prezidenta Vladimira Putina do pr**le. Tento názor ve speciálním vysílání 100 dnů vlády Petra Fialy na CNN Prima NEWS řekl expert a bývalý generální konzul v ruském Petrohradu Vladimír Votápek. Naopak poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) tvrdí, že cesta byla pouze Fialovým marketingovým tahem. Navíc zpochybňuje, že se vůbec uskutečnila.

„Pocítil jsem ohromnou hrdost, že můj premiér jel do Kyjeva,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Votápek. Fiala a další premiéři tím jasně dali najevo podporu Ukrajině a tamnímu prezidentovi Volodymyru Zelenskému, se kterým se i sešli.

„Hrozně se mi ulevilo, když jsem si představil, že by tam měl jet minulý premiér. To si nedokážu představit,“ doplnil expert s odkazem na bývalého předsedu vlády Andreje Babiše (ANO).

Kromě toho Votápek zhodnotil, že český premiér tím ukázal, jaký má vůči invazi Ruska postoj. V ruštině pak Votápek citoval slavný výrok války na Ukrajině, kdy ukrajinští obránci Hadího ostrova na výzvu, aby se vzdali, reagovali slovy: „Ruská válečná lodi, jdi do pr**le.“ Právě to podle něj svojí cestou Fiala vzkázal Vladimiru Putinovi. „Přibližně tam poslal český premiér ruského prezidenta Vladimira Putina, když navzdory barbarským útokům jel do hlavního města Ukrajiny,“ dodal Votápek.

Poslanec SPD Jaroslav Foldyna ale řekl, že cesta Fialy nebyla nic jiného než marketingový tah. „Od pana premiéra to byl vynikající tah. Přestalo se mluvit o paní (Markétě) Pekarové Adamové (TOP 09), o (Stanislavu) Polčákovi (STAN),“ řekl Foldyna s odkazem na aktuální kauzy vládních představitelů.

Moderátorka Terezie Tománková připomněla, že kauza předsedkyně Poslanecké sněmovny, tedy opozicí aktuálně kritizovaný let do Dubaje, a problém europoslance Polčáka, kdy zprvu chtěl odměnu od jihomoravských obcí v kauze Vrbětice, začaly až po cestě Fialy na Ukrajinu. Foldyna reagoval slovy, že i předtím byly kauzy.

Foldyna zpochybňuje, že byl Fiala v Kyjevě

Kromě toho Foldyna navíc zpochybnil, zda Fiala a další politici vůbec na Ukrajinu cestovali. „V zemi, kde je cenzura, může oficiálním zprávám věřit jenom blbec,“ citoval poslanec SPD údajný výrok prvního českého prezidenta Václava Havla, který měl pronést v roce 1991. Řekl také, co by ho přesvědčilo, že Fiala na Ukrajinu dojel. „Nějaký obrázek z Kyjeva nebo ze setkání s panem (Vitalijem) Kličkem,“ dodal zákonodárce SPD.

Stejně tak zkritizoval Fialu, že cestu se slovinským a polským kolegou uskutečnil, aniž by platil jednotný postoj v rámci Evropské unie. „Pan premiér svou cestou něco deklaroval, aniž by celou věc komunikoval s bezprostředními partnery v EU,“ poznamenal Foldyna.

Bezpečnostní expert Andor Šándor ale Fialovu cestu do Kyjeva kvitoval a označil ji za ukázku solidarity. Připomněl, že z bezpečnostního hlediska by ji ale rozhodně nedoporučoval. „Může být noční můrou pro lidi, kteří to musí zajistit,“ řekl Šándor a dodal, že on naopak věří, že Fiala a další skutečně byli v Kyjevě.

Velmi kladně pak krok českého premiéra a dalších státníků hodnotí koaliční poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). „Bylo dobré, že tam páni premiéři s Jaroslawem Kaczýnskim jeli, protože ukázali, že to s podporou Ukrajiny myslíme vážně,“ uvedl Kolář. Cesta do Kyjeva podle něj zároveň pomohla středoevropskému a pobaltskému křídlu států Rady Evropy přesvědčit západní mocnosti, aby vyloučily Rusko z této organizace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:50

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

21:09

Americký Senát schválil finanční návrh zákona s 12 miliardami dolarů pro Ukrajinu

20:33

Ukrajina kvůli nehodě zastavila dodávky plynu do okupované části Chersonské oblasti

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.