Flegr: Atentát na Duginovou? Škoda, že v autě neseděl i její otec. Nemusel by teď truchlit

Show Jana Krause 2. září 2020 - Jaroslav Flegr

Politici v posledních dnech vášnivě rozebírali slova ministryně obrany Jany Černochové (ODS) o tom, že jí není líto smrti Darji Duginové, dcery ruského ultranacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Do veřejné diskuse se zapojil i evoluční biolog Jaroslav Flegr. Ten zmínil svou lítost nad tím, že v době výbuchu auta nedaleko Moskvy neseděl ve voze kromě Duginové i její otec.

„Černochové prý není líto Duginové a jejího truchlícího otce. Mně je otce líto. Věčná škoda, že se svou povedenou dceruškou nebyl v autě, nemusel by teď truchlit. Já totiž nepotlačuji přirozenou lidskou reakci na smrt lidské zrůdy podílející se na vyvraždění ukrajinského národa,“ napsal na Twitter Jaroslav Flegr, který dlouhodobě ostře kritizuje kremelský režim.

Veřejnou debatu kolem Duginové rozvířila především Jana Černochová. „Potlačuji přirozenou lidskou reakci na tragickou smrt. Ale toto jsou skuteční vrazi a váleční štváči. A není mi líto ani dcery, ani truchlícího otce. Je mi líto tisíců lidí zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie,“ uvedla krátce po incidentu na svých sociálních sítích.

Za svůj příspěvek si vysloužila kritiku i od některých českých politiků. Ani reakce prokremelských propagandistů na sebe nenechala dlouho čekat. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v úterý Černochovou obvinil z podpory terorismu. To však českou ministryni příliš z míry nevyvedlo. „Lepšího potvrzení účinnosti naší (české) pomoci Ukrajině se těžko dočkáme,“ glosovala ve své odpovědi.

Slova Černochové ve středečním vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizovali také exministři zahraničí Lubomír Zaorálek a Cyril Svoboda. „Jestli je ta válka o hodnotách, tak nepokládám za šťastné psát, že odkládám nějakou lidskou reakci. Sdělovat světu, že odkládám lidskou přirozenost a není mi to líto, je absurdní tvrzení,“ reagoval na Černochovou Zaorálek. Druhý bývalý šéf tuzemské diplomacie řekl, že si rozhodně nemyslí, že by ministryně obrany podporovala terorismus. „Ani ve vypjaté situaci ale nelze přistoupit na úroveň těch lidí, kteří schvalují zabíjení. To je popření něčeho, co patří do Evropy,“ zmínil Svoboda.

Černochová rovněž kategoricky popřela jakákoliv nařčení z toho, že by podporovala terorismus: „Mezi oslavou teroristického útoku a vyjádřením nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců, které nazývá podlidi, je zásadní rozdíl. Možná ne v Rusku, ale v Česku rozhodně ano.“

Darja Duginová zemřela v sobotu při explozi auta nedaleko Moskvy. Ruská tajná služba FSB obvinila z její smrti ukrajinské zpravodajské služby, což Kyjev odmítá. Ať už atentát spáchal kdokoliv, v médiích se často spekuluje o tom, že cílem úderu měl být Alexandr Dugin.

Ten je ve veřejném prostoru známý pod přezdívkou „Putinův mozek“. Ruský ultranacionalista a zastánce „velkého“ Sovětského svazu i uchvácení jeho bývalých satelitů včetně Česka byl údajně duchovním rádcem Putina.

Otevřený rasismus vůči Ukrajincům

Právě Dugin prý pomáhal Putinovi ospravedlnit okupaci Ukrajiny už v roce 2014. „Zabíjet, zabíjet a zabíjet. Žádné další rozhovory nejsou třeba,“ říkával tehdy o Ukrajincích. Duginová zastávala ideologii svého otce a hrdě kráčela v jeho šlépějích.

Hlasitě podporovala ruskou invazi na Ukrajinu, rasisticky urážela Ukrajince a popisovala je jako „podlidi“. V květnu invazi podle BBC označila za „střet civilizací“ a vyjádřila hrdost nad tím, že ona i její otec byli Západem sankcionováni.

„Tady musí vzniknout naše tribunály. Mariupolský tribunál, Doněcký tribunál… v každém městě, podobně jako v Haagu. Tyto tribunály budou vyšetřovat zločiny těchto ne-lidí. Ukrajinci už nejsou lidé,“ prohlásila mimo jiné dcera známého politika.

Tagy: