Muž v pozadí, veselá mluvčí i spolupracovník Havla. Koho si Pavel vezme s sebou na Hrad?

Nově zvolený prezident Petr Pavel skládá svůj tým. Už nyní se rýsují první jména, která si s sebou vezme na Pražský hrad. Jistotou je vedoucí kanceláře prezidenta Jana Vohralíková nebo tisková mluvčí Markéta Řeháková. Za Pavlem ale stojí celý marketingový tým a také expertní skupina poradců. Klíčová jména přinášíme v článku a galerii.

Nový prezident Petr Pavel se ujme prezidentského úřadu 8. března. Už nyní ale sestavuje tým, který ho na Pražský hrad doprovodí. Pavel už dříve avizoval tři klíčová jména, se kterými počítá. Patří mezi ně budoucí kancléřka Jana Vohralíková, mluvčí Markéta Řeháková a šéf poradců Tomáš Richter. V pozadí se ale objevují další osobnosti, které mohou prezidentovi do funkce promlouvat.

Tisková mluvčí Markéta Řeháková

Řeháková na sebe negativně upozornila při zvolení Petra Pavla. Během moderování tiskové konference totiž zapomínala či si pletla jména novinářů a podle komentátorů vystupovala neprofesionálně. Pavel se ovšem současné ředitelky komunikace zastal a s jejím nástupem do pozice tiskové mluvčí nadále počítá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ochranka i poštovní známka. Na co má Pavel nárok?

Budoucí mluvčí pracuje pro Pavla už od května 2022, kdy vstoupila do projektu Spolu silnější. Dříve pracovala jako bezpečnostní analytička ve společnosti Semantic Visions, kde se například věnovala detekci rizik na internetu nebo radila vládě v boji s covidovými dezinformacemi. Vystudovala bakalářské obory mediální studia a žurnalistika a evropská studia na Masarykově univerzitě v Brně. Absolvovala také bezpečnostní studia na Birminghamské univerzitě ve Velké Británii.

Kancléřka Jana Vohralíková

Jistotou je také obsazení postu vedoucí Kanceláře prezidenta republiky. Na místo nastoupí Jana Vohralíková, která stále ještě působí ve funkci vedoucí Kanceláře Senátu. Budoucí kancléřka vystudovala pražské Gymnázium na Vítězné pláni a Stavební fakultu ČVUT. První polovinu devadesátých let strávila na mateřské dovolené a poté nastoupila do organizace YMCA jako generální sekretářka.

Vohralíková byla také činná v politice. V roce 2002 se totiž stala pražskou zastupitelkou za Evropské demokraty. Pracovala také na ministerstvu informatiky a ministerstvu kultury. Poté působila na Úřadu vlády jako náměstkyně ministra pro legislativu nebo vedoucí poradců premiéra Jana Fischera. Pak odešla do soukromého sektoru a nakonec se stala kancléřkou Senátu.

Osobní tajemník Radko Hokovský

Podle informací CNN Prima NEWS by se dalším jménem, které si Pavel bere na Pražský hrad, měl stát Radko Hokovský, který dosud působil jako jeho osobní tajemník. Na starosti by měl mít podobnou funkci. Hokovský v minulosti například zakládak think-tank Evropské hodnoty.

Šéf poradců Tomáš Richter

Jistotou má být také obsazení vedoucího týmu poradců. Tento post by měl získat Tomáš Richter, který v prezidentské kanceláři pracoval za Václava Havla. V současné době je podnikatelem v hotelnictví a zejména v lázeňství. Během kampaně měl na starosti finance a fundraising. „Richter působil především v podnikatelském prostředí, založil a řídil několik společností. Poslední roky se věnuje i neziskovými projektům, stál u zrodu Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky,“ uvádí web Petra Pavla.

Kamarád a bývalý diplomat Petr Kolář

Neoficiální součástí týmu Petra Pavla je i jeho kamarád Petr Kolář, který byl velvyslancem ve Spojených státech, Rusku, Irsku nebo Švédsku. Zkušený diplomat v poslední době vystupuje jako konzultant a expert na bezpečnostní a zahraniční politiku. Působí také jako externí poradce předsedy Senátu Miloše Vystrčila a pracuje pro americkou právní a konzultantskou společnost Squire Patton Boggs.

Pavel několikrát uvedl, že Kolář nebude mít žádnou oficiální funkci. Uvádí ho pouze jako svého přítele, který mu může poradit v otázkách zahraniční politiky nebo diplomacie. „Jediný Kolář na Hradě bude protokolář,“ vtipkoval před koncem kampaně.

Hlavní postavy marketingového týmu

Podle různých komentátorů byl úspěch Petra Pavla zaručen i dobrým marketingem. Vedoucí kampaně a marketingového týmu se stala Pavla Nýdrle. Během kampaně spolupracovala se svým manželem Michalem Nýdrlem, který byl dříve majitelem agentury zaměřené na digitální komunikaci a reklamu. Pavla Nýdrle má doktorát z mezinárodního obchodu na Vysoké škole ekonomické. Studovala také na Univerzitě v Antverpách nebo na Staffordshirské univerzitě ve Velké Británii. Dříve působila také v agenturách Fabrika, Praha Digital a Young & Rubicam.

Hlavní stratégem kampaně byl Michal Repa, který vedl úspěšnou kampaň současné prezidentky Zuzany Čaputové. Slovenský rodák byl dříve veden jako seniorní konzultant agentury Shaviv Strategy and Campaigns, za kterou stojí izraelský odborník na politický marketing Aron Shaviv.

Nově zvolený prezident Petr Pavel byl hostem nedělní Partie. Celý rozhovor si můžete poslechnout jako podcast:

Tagy: