reklama

Hádka v Partii: Věrně sloužíte trestně stíhanému premiérovi, vmetl Rakušan Havlíčkovi

Věslav Michalik ze zdrojů solárních byznysů financoval STAN v situaci, kdy solární byznys funguje na principu státních dotací. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to uvedl dosluhující vicepremiér Karel Havlíček (ANO). „Váš problém je Andrej Babiš už několik let,“ opáčil Havlíčkovi Vít Rakušan, předseda hnutí STAN.

reklama

Dosluhující vicepremiér Karel Havlíček a Vít Rakušan, který by měl v nové vládě Petra Fialy zastávat funkci ministra vnitra, se do sebe ostře pustili v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Příčinou jejich hádky byl Věslav Michalik, kterého hnutí STAN nominovalo na post ministra průmyslu a obchodu. Michalik ale svou kandidaturu vzdal poté, co vyšlo najevo jeho, že v minulosti vlastnil firmu na Kypru.

„S Věslavem Michalíkem jsem hovořil poté, co udělal definitivní rozhodnutí. Nešťastná byla komunikace, ne fakta samotná. Začalo to jeho vyjádřeními, která dal médiím a z naší strany to mělo být jednoznačnější,“ začal Rakušan diskusi k tomuto tématu.

Podle něho je to ponaučení, jak takové situace komunikovat. „Jeho (Michalikova) odbornost je nepopiratelná. Hlásíme ale změnu, máme tu Andreje Babiše ve střetu zájmů,“ dodal Rakušan a rýpl si kvůli Babišovi do Havlíčka, kterému „střet zájmů u premiéra nevadí“.

Babišovy kauzy vznikly před jeho vstupem do politiky

„U pana Babiše se to, co se dnes skloňuje, odehrálo před vstupem do politiky. Pan Michalik je 20 let starostou a také asi dva roky zastupitelem Středočeského kraje. Je zvláštní, že na účtu kyperské firmy jeho manželky se objeví stovky miliard korun, za které se financuje solární byznys,“ odmítl Havlíček Rakušanův příměr.

To si ale předseda hnutí STAN nenechal líbit a do Havlíčka se opřel. „Všimli jsme si, že Karel Havlíček neodpověděl, zda mu to vadí u vlastního premiéra, zda mu vadí Faltýnkův deníček. Teď pokrytecky slouží věrně a oddaně trestně stíhanému premiérovi. Váš problém je, že Andrej Babiš byl už několik let trestně stíhaný. Necítíte ten rozdíl politické kultury?“ vmetl Rakušan Havlíčkovi.

Podle Rakušana rovněž není důvod, aby Michalik musel odejít z vedení Středočeského kraje. „Podnikání na Kypru bylo jeho ženy. Ale ano, budí to špatný dojem a v tu chvíli se pro lepší (politickou) kulturu své kandidatury vzdal. Andrej Babiš nikdy neodstoupil,“ přisadil si Rakušan.

Havlíček však vidí mezi Michalikem a Babišem i další rozdíl. „Zatímco Andrej Babiš podnikal v oblasti, kde se peníze vydělávaly, tady přistály peníze na účtu jeho (Michalikovy) manželky. Proč si je nechává posílat na Kypr?“ zeptal se řečnicky Havlíček.

Michalik: Nechtěl jsem zatěžovat novou vládu

Místopředseda Starostů a nezávislých Věslav Michalik před několika dny oznámil, že se nebude ucházet o post ministra průmyslu a obchodu v nové vládě Spolu a Pirátů se STAN. Zmínil, že jeho dřívější podnikání na Kypru bylo v souladu se zákonem a že našel i řešení potenciálního střetu zájmů. Nechtěl ale zatěžovat nový kabinet tím, že by se řešilo jeho podnikání a situace by byla v médiích přirovnávána k dění kolem premiéra v demisi Andreje Babiše.

Michalik uvedl, že jeho rodina měla společnost na Kypru od roku 2002. Její činnost ukončila v roce 2017. „Nedělo se tam nic nelegálního,“ řekl politik. Potenciální střet zájmů kvůli třetinovému podílu ve fondu, který vlastní solární elektrárny, by se podle něj dal vyřešit prodejem elektráren. Přesto se kandidatury vzdal. „Vláda by neměla začínat s tím, že je přirovnávána k tomu, že je to stejné jako předtím,“ vysvětlil. Kdo Michalika nahradí, zatím není jasné.

Tagy:
politika Andrej Babiš Vít Rakušan Karel Havlíček střet zájmů Partie Terezie Tománkové ministr vláda Věslav Michalik

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 90 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až −2 °C, v noci klesnou až k −12 °C. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice. Sluníčka se dočkáme až začátkem nového pracovního týdne.

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Vláda se na podnikatele úplně vykašlala. Lidem dává jen almužnu, kritizuje Havlíček

Vláda se úplně vykašlala na podnikatele a mlčí. Kvůli rozpočtovému provizoriu má svázané ruce a obyvatelům dává almužnu, kritizuje současný kabinet bývalý dvojitý ministr a současný opoziční poslanec Karel Havlíček (ANO). Kompenzace pro firmy, které se perou s následky koronavirové pandemie, podle něj nemusí vůbec přijít, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Fotbalový Jágr nemá ani po 37 letech kariéry dost. Blázen, obdivuje Miuru Horváth

Nekončí, jede dál. Japonský fotbalista Kazujoši Miura nedávno odešel na hostování z Jokohamy do Suzuky. Na tom by nebylo nic nezvláštního, kdyby nezměnil působiště po 16 letech. Kdyby jeho profesionální kariéra nebyla rozprostřena do pěti různých dekád. Zkrátka kdyby nekopal do míče, nebral za to peníze a brzy neoslavil už 55. narozeniny. „Před tím musíte smeknout klobouk,“ říká pro CNN Prima NEWS bývalý reprezentant a nyní asistent trenéra Viktorie Plzeň Pavel Horváth, který si s věčným Miurou zahrál.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama