Havlíček: Panoptikum, Piráti si z nás dělají srandu. ANO má co říkat, vpálil mu Ferjenčík

Piráti nesou svůj díl odpovědnosti za kauzu Dozimetr okolo hnutí STAN. Uvedl to stínový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Piráti se hájí tím, že v kauze není nikdo z jejich strany obviněný ani obžalovaný. „Hnutí ANO buduje korupční chobotnici, nemáte nás co poučovat,“ ohradil se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Poslanec Patrik Nacher (ANO) navrhoval odvolání pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), který podle něj vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v pražském dopravním podniku (DPP). Pro odvolání ale hlasovalo jen 17 z 65 zastupitelů, a tak Hřib stále zůstává v čele Prahy.

„Bylo to na základě toho, že je tu kauza a snaží se to nalepit na Zdeňka Hřiba,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Podle stínového ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) byl však návrh na odvolání primátora správný. „To je panoptikum. Si z nás děláte srandu, pane Ferjenčíku? Hřib byl ‚pouze primátorem‘ a zodpovídá za to, co se v Praze děje. Šli jste do koalice s hnutím STAN a teď nám říkáte, že jste podali trestní oznámení na Hlubučka a současně jste s hnutím STAN udělali společný svazek, se kterým jste šli do voleb? Když si někoho vezmete, musíte protrpět i negativní zprávy,“ řekl Havlíček. Podle něj jsou Piráti za kauzu spoluzodpovědní.

Ferjenčík se ohradil a připomněl dřívější kauzy hnutí ANO. „Hnutí, které ma na svědomí kauzu Stoka, má co říkat, vy máte másla na hlavě habaděj,“ řekl Ferjenčík. Podle něj Piráti řídí město s čistým štítem a nikdo z nich není do kauzy namočený. „Hnutí ANO bralo peníze od obžalovaného člověka v této kauze a teď říká, že za vše můžou Piráti. Podívejte se na Stoku, na obžalovaného premiéra, hnutí ANO buduje korupční chobotnici. Nemáte nás co poučovat,“ soptil Ferjenčík.

Podle Havlíčka však hnutí ANO nenese žádnou vinu za to, co se v Praze děje. „Vy řídíte Prahu,“ upozornil s tím, že Dozimetr nelze s kauzou Stoka srovnávat.

„Primátor by měl mít přehled o tom, co se děje. Tohle pan Ferjenčík neokecá. Pan Hřib nese odpovědnost a měl by ji přijmout,“ komentovala to poslankyně Karla Maříková (SPD). Ferjenčík poté opět připomněl, že ze strany Pirátů nebyl nikdo v kauze Dozimetr obviněn. „Na koalici to nevrhá dobré světlo, to přijímám,“ připustil však Ferjenčík na závěr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.