Jediný stoprocentně elektrický nakladač se vyrábí v Česku. Staví i stadion Realu Madrid

Je dobře, že v Česku vznikají takové unikátní projekty a budou mít podporu ministerstva průmyslu a obchodu, řekl při otevření nového výrobního areálu ve Velké Dobré nedaleko Prahy náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. Na mysli měl dva smykové nakladače Kovaco Electric, které jsou jediné na světě stoprocentně elektrické a zcela bezemisní. Právě ty se nově vyrábějí v Česku.

„Jde o velmi inovativní výrobek, který těžko hledá konkurenci ve světě. Jde správným směrem díky svému postavení na elektromobilitě, což je obrovský trend,“ poznamenal Očko a doplnil: „Ministerstvo podobné aktivity podporuje svými programy či investičními pobídkami.“

Ocenil, že jde o výrazný český příspěvek k emisní neutralitě, která je cílem Evropské unie. „Stoprocentně mohou i takové výrobky a příspěvky českých firem napomoci k přechodu k bezemisní budoucnosti a naplňování Green Dealu (klimatický cíl Evroské unie, pozn. red.),“ dodal náměstek, podle něhož je unikátní i přesun výroby ze Slovenska do Česka během dvou měsíců.

Jak dva stroje Elise 900 a MiniZ, které lze ovládat i na dálku pomocí joysticků či aplikací pro mobilní telefony nebo tablety, vznikly a proč se jejich výroba přesunula do Česka, vysvětluje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Hana Holubová, členka představenstva Kovaco Electric.

Ověřili jste si, že jsou vaše stroje Elise 900 a MiniZ skutečně jedinými stoprocentně elektrickými nakladači na světě?
Ano, situaci na trhu sledujeme velmi pečlivě. Větší stroj Elise 900 je skutečný unikát v segmentu elektrických smykacích strojů. Menší stroj MiniZ sice již zaznamenal nějaké konkurenční výrobní pokusy, ale jako komerčně vyráběný stroj je ve své kategorii opravdu na světě jen jeden.

Jak je možné, že se něco tak unikátního objeví v Česku?
Historie naší společnosti má česko-slovenské kořeny. V roce 2014 se spojili dva velmi šikovní slovenští inženýři, kteří jsou skuteční duchovní otcové Elise 900 a MiniZ, se slovenskou společností zabývající se tehdy výhradně kovovýrobou. V ní v roce 2017 začala výroba nejprve většího stroje Elise 900 a následoval ho také menší MiniZ. Shodou šťastných náhod se k těmto produktům dostala také naše česká investiční společnost Arbol Capital, která se slovenskou stranou spojila své síly a vytvořila společnou česko-slovenskou firmu Kovaco Electric. Postupem času pak došlo k vykoupení slovenského podílu a Kovaco Electric a spolu se slovenskými vývojáři i výrobními specialisty přesunula své působení stoprocentně do České republiky.

Udivuje to, zvlášť když elektromobilita v Česku není v takovém stupni rozvoje jako v západní Evropě či v USA.
Ano, tohoto určitého handicapu jsme si vědomi. Zřejmě i z téhož důvodu se nám daří velmi rychle a efektivně vytvářet dealerskou síť prakticky po celém světě. Zatímco u nás to jde trochu pomaleji. Přesto zaznamenáváme i v Česku jednoznačně pozitivní ohlasy a obrovský nárůst poptávky.

Zlaté české a slovenské ručičky se ve světě nikdy neztratí. Naší hlavní konkurenční výhodou je naše velikost. Tedy že firma je veliká tak akorát na to, abychom mohli dělat kvalitní stroje, ale abychom měli zároveň čas i na jejich další inovace.

Sledujete vývoj u konkurence a dá se očekávat, že někdo přijde s podobnými stroji?
Konkurenční trh samozřejmě bedlivě sledujeme. Dá se předpokládat, že i velcí hráči mají stejný záměr a boom elektrostrojů jsme zaznamenali.

Pokud se tak stane, co děláte pro to, abyste si udrželi náskok?
U nás stále platí, že „zlaté české a slovenské ručičky“ se ve světě nikdy neztratí. Naší hlavní konkurenční výhodou je naše velikost. Tedy že firma je veliká tak akorát na to, abychom mohli dělat kvalitní stroje, ale abychom měli zároveň čas i na jejich další inovace. A zároveň prostor i na vývoj nových produktů. Nesvazují nás obvyklá korporátní pravidla, pomalé schvalovací procesy a další nešvary velkých firem. Ale zároveň máme dost kvalitních a zkušených lidí, kteří jsou schopni pracovat až do roztrhání těla, protože firmu i její elektrické stroje považují za vlastní.

V čem jsou mimo plné elektricity další přednosti strojů Kovaco?
Jsme schopni poskytnout zákazníkům nadstandardní servis i zpracovat jejich návrhy a požadavky opravdu velmi rychle. Stává se nám, že zákazník, který jezdí se strojem třeba v Brazílii, narazí na nějakou překážku. Zrovna nedávno jsme řešili zával stroje sesuvem půdy, ke kterému došlo v nepřístupném terénu v pralese z důvodu silných dešťů, a kompletně celý vývojový tým včetně provozního ředitele trávil několik dní a nocí na telefonech a on-line přenosech, aby pomohli zákazníkovi tuto atypickou situaci vyřešit s co nejmenšími ztrátami. A troufám si tvrdit, že toto žádný z našich konkurentů nabídnout nemůže.

Kde všude lze stroje využít? A jak jsou univerzální?
Dají se využít prakticky všude. Díky svým ekologickým vlastnostem jsou dokonalé pro farmy a hospodářské provozy, protože se pohybují tiše, bezemisně a neruší tak klid zvířat. Zároveň se mohou skvěle pohybovat na venkovních farmách, vinicích, v horském terénu nejen v létě, ale i v tuhých mrazech, což jsme vyzkoušeli minulou zimu nejen v rakouských Alpách. Dokonalé využití mají také v různých sportovních areálech, při údržbě v městských částech či terénu. Máme osobní zkušenosti při budování našeho nového výrobního areálu a s ním souvisejícího testovacího polygonu.

Kolik strojů Elise 900 a MiniZ společnost vyrobila? Kolik jich zůstalo v Česku?
Aktuálně máme aktivních téměř 200 strojů po celém světě. Pracují po celé Evropě, v USA, v Jižní Americe, a dokonce i v Austrálii. V Česku jich je zatím výrazně menší počet než ve zbytku světa, ale intenzivně pracujeme na tom, aby se tento poměr změnil.

Co by pomohlo většímu rozvoji podobné techniky v Česku? Daňové úlevy jako u elektromobilů například v Norsku?
Upřímně řečeno chceme vyrábět stroje, které si zaslouží pozornost svou pracovitostí, kvalitou a unikátními vlastnostmi. Ostatní už je na jiných institucích, ne na nás. Nemáme ve zvyku v našich podnikatelských projektech spoléhat na tzv. vyšší moc, případně na oblasti, které nemůžeme sami ovlivnit vlastním přístupem a prací. Obecně by nám na českém trhu pomohlo hlavně zjednodušení procesu příspěvků ze zdrojů EU pro jednotlivé živnostníky. Tak jak to funguje například v Itálii.

Na českém trhu by pomohlo hlavně zjednodušení procesu příspěvků ze zdrojů EU pro jednotlivé živnostníky. Tak jak to funguje například v Itálii.

Máte zkušenosti, jak se na vaše stroje dívají možní domácí zájemci či zákazníci? Nebo je berou ještě jako sci-fi?
Musím říct, že v momentě, kdy zákazník odkudkoliv vidí kterýkoliv z našich strojů naživo, zavládne vždy nadšení. Nechci to zakřiknout, ale daří se nám v poslední době stroje předvádět v různých českých institucích i firmách a zatím máme jen pozitivní ohlasy.

Kde ve světě je o elektrické nakladače největší zájem?
Menší stroje MiniZ se velmi dobře prodávají ve Španělsku, větší stroje zase v Nizozemsku. Jeden z nich pracuje na stavbě nového stadionu fotbalového Realu Madrid. Velkou objednávku jsme před pár týdny uspokojili také v Rumunsku. Největším překvapením je to, že k nám chodí prostřednictvím našich internetových stránek mnoho poptávek z celého světa. Vždyť nedávno objednal jeden stroj zákazník z Chile. Bez toho, že ho viděl naživo a mohl si ho vyzkoušet. Celá situace kolem pandemie koronaviru nám přinesla zejména zefektivnění on-line nástrojů. Když to řeknu lidově, covid nás naučil s těmito vymoženostmi pracovat rychleji, než nám bylo milé.

Souvisí ten zájem s nastupující tzv. zelenou politikou a emisní neutralitou, kterou Evropská komise vyhlásila do roku 2050?
Ano, stoupající trend poptávek zejména z evropských zemí jednoznačně s těmito faktory souvisí.

Jaké trhy jsou a budou klíčové?
Určitě evropský a americký trh. Ale chceme se nyní velmi intenzivně věnovat i českému a slovenskému trhu.

Myslíte, že elektrické stroje mohou v plné míře nahradit mnohatunová naftová zařízení či vozidla?
Upřímně řečeno myslím, že ne stoprocentně. Důležitá je vyváženost a poctivý přístup. Elektrický smykač prostě nemůže jezdit 12 hodin při stavbě dálnice bez přestávky pro dobití. Ale obráceně, telátka v teletnících nemají být rušena hlukem a zápachem z dieselových motorů. A horskou přírodu není potřeba drancovat při úklidu sněhu naftovými motory.

Právě otevíráte první výrobní závod v Česku ve Velké Dobré u Kladna. Kolik v něm vytvoříte nových pracovních míst?
V našem novém výrobním závodě vzniklo při zahájení provozu celkem 20 nových pracovních míst. Do budoucna budeme určitě nuceni výrobu rozšiřovat, takže počítáme i s větším náběrem zaměstnanců. Zakládáme si na férovém přístupu a jsme rádi, že se nám za krátkou dobu podařilo najít už několik velmi kvalitních lidí.

Odkud se rekrutují vaši zaměstnanci? Právě z okolí Kladna?
Kromě kmenových kolegů ze Slovenska, kteří vedou naši výrobu i po přestěhování do Česka, jsme dosud nabrali zaměstnance pouze z obcí v nejbližším okolí Velké Dobré.

V žádném případě nás ani nenapadlo přestěhovat výrobu z Česka na Východ. Jsme zvyklí mít vše stoprocentně pod kontrolou. Kompletně celé vedení společnosti je denně v kontaktu s vývojáři, výrobou i obchodníky.

Nezvažovali jste přesun výroby ze Slovenska do nějaké východní destinace s levnější pracovní silou?
V žádném případě, to nás ani nenapadlo. My jsme zvyklí mít vše stoprocentně pod kontrolou. Kompletně celé vedení společnosti je denně v kontaktu s vývojáři, výrobou i obchodníky.

Jak jste se jako žena dostala do převážně mužského oboru?
Moje profesní zaměření je úzce propojeno s kolegou Martinem Havrdou (předseda představenstva společnosti, pozn. red.). Naše spolupráce trvá 15 let a za tu dobu jsme prošli velmi úspěšně mnoha obory. Ať už to byly telekomunikace, reality nebo nyní Kovaco Electric, stále dokážeme v práci vhodně doplňovat jeden druhého.

Nenarážíte na nějaké předsudky ze strany mužů?
Určitě ne. Možná se to v dnešní době ani nehodí říkat, ale já jsem skutečně s tímto problém nikdy neměla.

Co ženského naopak pro vás může být výhodou?
Někdy stačí jen úsměv, milé slovo nebo kolegům přivezu do výroby snídani.

Tagy:
Slovensko elektromobilita výroba unikát Evropská unie Ministerstvo průmyslu a obchodu Real Madrid stroje Česko USA Praha Velká Dobrá terén Kovaco Electric smykový nakladač MiniZ Elise 900 Hana Holubová Petr Očko výrobní závod Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Ukrajinci zničili ruské vybavení na Hadím ostrově

22:27

Manželka Pljuščenka schytala výsměch kvůli ložnici. Takový mišmaš a kýč, píší jí fanoušci

22:08

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, viní ho z vlastizrady

21:38

Ukrajinci v Doněcké oblasti mají nově menší zákaz nočního vycházení

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.