Klíčové volby na Slovensku: Spočítejte si pomocí kalkulačky, komu byste dali hlas

Volební speciální vysílání na CNN Prima NEWS

Již koncem září se na Slovensku uskuteční předčasné volby do Národní rady. O přízeň voličů se budou ucházet jak dobře známé, tak nově vzniklé politické subjekty, které se v mnohém liší. Která strana by se svým programem získala váš hlas? Pomůže vám volební kalkulačka, již připravil spolek KohoVolit.eu. Vaše názory srovná se všemi kandidujícími subjekty. CNN Prima NEWS v samotný den voleb nabídne komplexní zpravodajský servis srovnatelný s volbami v Česku. Diváky čeká speciální volební studio od sobotních 20:15 do nedělních 6:00, kdy by mělo být rozhodnuto o vítězi. Dění přímo na Slovensku bude sledovat pět reportérů. Z Prahy diváky volební nocí provedou moderátoři Terezie Tománková, Petr Suchoň, Petr Převrátil a Libor Bouček.

Od roku 2006 se volby na Slovensku konají pouze v jeden den, který vždy připadá na sobotu. Letošní parlamentní volby, v nichž se bude volit 150 poslanců Národní rady, se budou konat v sobotu 30. září. Svůj hlas mohou voliči do urny vhodit od 7. do 22. hodiny.

Letos se jedná o předčasné volby. Ty vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová poté, co napřed koncem roku 2022 parlament vyslovil menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera nedůvěru a později kabinet přišel o několik ministrů, za které šéf vlády nemohl jmenovat náhradníky. Do voleb tak Slovensko vede úřednická vláda premiéra Ľudovíta Ódora.

ČTĚTE TAKÉ: Máte naloženo v gatích, jste drahá prostitutka. Slovenští politici se ostře pohádali v debatě

Přestože své politické zástupe budou vybírat Slováci, řada Čechů dění u našich východních sousedů sleduje. I z toho důvodu máte možnost prostřednictvím volební kalkulačky od spolku KohoVolit.eu ZDE zjistit, který politický subjekt – ať už léta známý, či nově vzniklý, by hypoteticky získal váš hlas.

Co vás v kalkulačce čeká?

Po rozkliknutí odkazu na vás čeká 42 otázek. Na identické dotazy odpověděly všechny politické subjekty, které se v parlamentních volbách ucházejí o hlas voličů. V jednotlivých otázkách volíte mezi Souhlasím x Nesouhlasím – jedná se tak o uzavřené odpovědi. Pokud se s politikem či stranou v odpovědi shodnete, získá dotyčný subjekt jeden bod. V opačném případě bod ztratí.

Jestliže je pro vás některá otázka obzvlášť důležitá, můžete ji označit hvězdičkou. Odpověď poté bude mít ve výpočtu shody dvojnásobnou váhu. V případě, že si svým názorem na otázku nejste jistí, téma vás nezajímá nebo z jiného důvodu nechcete odpovědět, můžete otázku přeskočit.

Vyplnění kalkulačky vám zabere pět až deset minut. Na závěr se dozvíte, který kandidující subjekt se shoduje s vašimi názory.

Aplikace Volební kalkulačka slouží k porovnání názorů a postojů veřejnosti s tím, co politici dělají a slibují. Jedná se o dlouholetý projekt spolku KohoVolit.eu, který první kalkulačku spustil před 17 lety. Od té doby jich připravil více než stovku, a to nejen pro volby slovenské, ale i pro české, maďarské, polské a volby v dalších evropských zemích.

V aplikaci Inventura hlasování pak hlasujete jako současní poslanci a poslankyně. Můžete zjistit, ke komu máte blízko nebo – pokud máte slovenské občanství – kdo vás v aktuálním volebním období nejlépe zastupoval v parlamentu. Funguje na úplně stejném principu jako kalkulačka.

KohoVolit.eu je spolek, který byl ještě jako občanské sdružení v Česku registrován v roce 2009. Cílem spolku je podle stanov podpora demokracie, jež je realizovaná zejména vývojem a provozem stránky a rozvojem jeho projektů.

Do boje se zapojí pět expremiérů

Boj o návrat do nejvyšších pater slovenské politiky svede během zářijových předčasných voleb pět tamějších expremiérů. O slovo se opět hlásí trojnásobný bývalý předseda vlády Robert Fico, takřka jistý mandát má i Peter Pellegrini. O udržení v Národní radě hrají Igor Matovič s Eduardem Hegerem. O návrat se pokouší také Mikuláš Dzurinda.

Stejně jako v Česku i na Slovensku se řeší ekonomická situace a energetická krize. Právě tato dvě témata budou mít pravděpodobně největší vliv na výsledek nadcházejících voleb. Dalšími významnými tématy patrně budou podpora Ukrajiny a postoj k Rusku.

Speciální vysílání CNN Prima NEWS

Na celou volební noc 30. září připravuje CNN Prima NEWS speciální volební studio, které startuje ve 20:15. Bude to opět osvědčený koncept známý například z letošních prezidentských voleb. Dynamické studio vytvořené po vzoru americké CNN zajistí všechny potřebné informace přehledně na jediném místě. Moderátorka Terezie Tománková vyzpovídá řadu komentátorů, bývalých politiků i lidí ze showbyznysu s vazbami na Slovensko – mimo jiné i českého exprezidenta Miloše Zemana.

Tagy: