Lukašenko v Putinových kleštích: Snaží se mu vyhovět, do války ale nechce, tvrdí USA

Minsk umožní ruským jednotkám v ještě větší míře než doposud využití běloruského pozemního i vzdušného prostoru k útokům na Ukrajinu. Vyplývá to z analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW). Podle něj běloruský vůdce Alexandr Lukašenko chce tímto krokem vyhovět požadavkům ruského prezidenta Vladimira Putina, ale zároveň se snaží vyhnout přímému vojenskému zapojení do ruské invaze.

ISW své predikce staví mimo jiné na události z 7. července, kdy zástupce náčelníka ukrajinského generálního štábu ozbrojených sil Oleksij Gromov sdělil, že Bělorusko předalo Rusku kontrolu nad letištěm Pribytki v Homelské oblasti. Právě odsud Rusové v první fázi války vedli útoky na Ukrajinu s cílem dobýt Kyjev.

Běloruská nezávislá organizace The Hajun Project, která se věnuje monitoringu vzdušného prostoru, v pondělí oznámila, že v noci ze soboty na neděli poprvé od letošního dubna odhalila přítomnost ruského letounu. Organizace dodala, že Minsk zavedl nová omezení provozu ve vzduchu u ukrajinských hranic, kde se ruský letoun pohyboval.

Obě zjištění podle ISW naznačují, že jde o důsledek rostoucího tlaku, který Kreml vyvíjí na Lukašenka. Rusko prý po Bělorusku požaduje, aby se v konfliktu s Ukrajinou více angažovalo. Z toho ISW vyvozuje, že Minsk s Moskvou uzavřel jakýsi kompromis, který ukazuje Lukašenkovu loajalitu Moskvě, ale zároveň nezahrnuje přímé zapojení Běloruska do války.

Země je od začátku ruské invaze tichým spojencem Kremlu, jemuž umožňuje přesouvat techniku přes své území a poskytuje mu již zmíněný vzdušný prostor. V červnu se objevila zpráva o zhruba tisícovce ruských vojáků, kteří mají z Běloruska obsluhovat obávané raketové systémy Iskander.

V případě rusko-běloruské spolupráce leckomu utkvěl v paměti také incident ze začátku března. Do médií tehdy unikly záběry z Lukašenkova projevu k bezpečnostní radě před tabulí, která vypadala jako válečný plán v boji s Ukrajinou, který zahrnoval i útok na Moldavsko.

Bělorusko na začátku května rovněž podniklo rozsáhlé vojenské cvičení, které mělo prověřit bojovou připravenost, uvedl Minsk. Podle vojenských expertů jde ale spíš o politickou hru než o reálnou hrozbu, že se Bělorusko do války zapojí.

„Nemyslím, že by Lukašenko běloruské vojáky poslal do bojů na Ukrajině, i když tím nenápadně hrozí. Je to takový starý politický lišák. Jde mu primárně o vlastní přežití. Potřebuje mít dobré vztahy s Moskvou. Snaží se ale vyhnout tomu, co po něm Rusové chtějí, tedy aby přímo nasadil svou armádu,“ konstatoval vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.

Připomněl tak ekonomickou i politickou závislost Běloruska na Rusku. Moskva například Lukašenkovi mezi roky 2020 až 2021 výrazně pomáhala potlačit masivní protesty v zemi, které usilovaly o jeho rezignaci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.