CNN Prima News Martin Balík

Martin Balík

Výpis příspěvků ke štítku „Martin Balík“

Odložili skafandry a povolují návštěvy. Lékaři z VFN změnili strategii a úmrtnost klesá

Zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) od začátku koronavirové pandemie pečovali o více než 2 000 covidových pacientů. Za tu dobu podstatně změnili strategii, aby boj proti nemoci zefektivnili. Personál například kvůli hrozbě přenosu nebezpečných bakterií přestal nosit ochranné obleky. Téměř stovku nemocných v nejvážnějším stavu na mimotělním oběhu (ECMO) si pražští zdravotníci dovezli z jiných nemocnic. Nyní ostatním zařízením radí, jak o ně co nejlépe pečovat.

Vakcína od Novavaxu je zastaralá. Nechápu, proč na ni „odmítači“ čekají, říká imunoložka

Nová vakcína proti koronaviru Nuvaxovid od společnosti Novavax, na které se podílejí i Češi, má přijít na trh na přelomu ledna a února. Objevují se zprávy, že někteří „odmítači“, již nevěří látkám od firem Pfizer a Moderna, na ni čekají. Podle imunoložky Blanky Říhové z Mikrobiologického ústavu Akademie věd je ale Novavax starý typ vakcíny. Nechápe, proč na ni lidé čekají.

Koronavirus bude jako chřipka. Bude přátelský a přilne se k nám, myslí si imunoložka

Koronavirus tu s námi zůstane, bude vůči nám přátelský a přilne se k nám, prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS imunoložka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. S ní souhlasil i vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny pražské Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík. Podle něj se covid bude vracet v různých variantách každý podzim a zimu podobně jako chřipka. Podobně mluví i další odborníci.

Mixováním získáte víc protilátek. Jakou vakcínu si nechat píchnout jako třetí dávku?

Kombinováním vakcín získáte více protilátek, a tím pádem i lepší ochranu proti nákaze koronaviru. Vyplývá to ze studie Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. Mixování podporuje i současná náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková a budoucí ministr Vlastimil Válek. Největší smysl má podle nich v případě, že jste byli první dávkou naočkovaní vakcínami Johnson & Johnson nebo AstraZeneca.