CNN Prima News Martin Balík

Martin Balík

Výpis příspěvků ke štítku „Martin Balík“

Kuřákům se covid více vyhýbá, potvrzují experti. Mívá u nich ale horší průběh, varují

16. února 2022 06:18

Kouření škodí zdraví, ale i covidu. Odborné studie se už dlouho přou o tom, jestli se kuřákům virus vyhýbá více než nekuřákům. Jak je to doopravdy, ukázala odborníkům až praxe. Podle ní jsou kuřácké plíce doslova obsazené nikotinem. Pokud ale kuřák covid chytne, měl by se mít na pozoru. Průběh nemoci u něj totiž může být o to horší.

Odložili skafandry a povolují návštěvy. Lékaři z VFN změnili strategii a úmrtnost klesá

28. ledna 2022 08:23

Zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) od začátku koronavirové pandemie pečovali o více než 2 000 covidových pacientů. Za tu dobu podstatně změnili strategii, aby boj proti nemoci zefektivnili. Personál například kvůli hrozbě přenosu nebezpečných bakterií přestal nosit ochranné obleky. Téměř stovku nemocných v nejvážnějším stavu na mimotělním oběhu (ECMO) si pražští zdravotníci dovezli z jiných nemocnic. Nyní ostatním zařízením radí, jak o ně co nejlépe pečovat.

Lékař: Plošné testování jsou vyhozené peníze. Covid už dva roky diagnostikujeme chybně

20. ledna 2022 14:25

Podle lékařů Hany Roháčové a Martina Balíka nemá plošné testování ve firmách nebo školách smysl. Zatímco Balík mluvil ve vysílání CNN Prima NEWS o vyhazování peněz, Roháčová doporučila zaměřit se na lidi s příznaky onemocnění COVID-19. Balík se navíc opřel také do diagnostikování covidu, prý to už dva roky děláme špatně.

Vakcína od Novavaxu je zastaralá. Nechápu, proč na ni „odmítači“ čekají, říká imunoložka

8. ledna 2022 11:20

Nová vakcína proti koronaviru Nuvaxovid od společnosti Novavax, na které se podílejí i Češi, má přijít na trh na přelomu ledna a února. Objevují se zprávy, že někteří „odmítači“, již nevěří látkám od firem Pfizer a Moderna, na ni čekají. Podle imunoložky Blanky Říhové z Mikrobiologického ústavu Akademie věd je ale Novavax starý typ vakcíny. Nechápe, proč na ni lidé čekají.

Koronavirus bude jako chřipka. Bude přátelský a přilne se k nám, myslí si imunoložka

7. ledna 2022 13:12

Koronavirus tu s námi zůstane, bude vůči nám přátelský a přilne se k nám, prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS imunoložka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. S ní souhlasil i vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny pražské Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík. Podle něj se covid bude vracet v různých variantách každý podzim a zimu podobně jako chřipka. Podobně mluví i další odborníci.

Mixováním získáte víc protilátek. Jakou vakcínu si nechat píchnout jako třetí dávku?

10. prosince 2021 05:19

Kombinováním vakcín získáte více protilátek, a tím pádem i lepší ochranu proti nákaze koronaviru. Vyplývá to ze studie Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. Mixování podporuje i současná náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková a budoucí ministr Vlastimil Válek. Největší smysl má podle nich v případě, že jste byli první dávkou naočkovaní vakcínami Johnson & Johnson nebo AstraZeneca.