Tlak kvůli znásilnění a politice je jiný. Feri to nemusel zvládnout, říká psycholožka

Mediální tlak v souvislosti s obviněním ze znásilnění je jiný než mediální tlak vyvíjený na poslance. A proto ho nemusel Dominik Feri zvládnout. To si myslí psycholožka Ludmila Mrkvicová. Podle ní jeho údajný pokus o sebevraždu mohl souviset právě se sexuální kauzou. Uvedla to ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Z psychologického hlediska považuji za nesmírně důležité respektovat presumpci neviny. Dokud není trestní čin prokázán, měli bychom na každého člověka nahlížet jako na nevinného. Nikdy totiž nevíme, jak křehká je jeho psychika,“ reagovala Mrkvicová na informace o hospitalizaci bývalého poslance Dominika Feriho, který se měl podle informací CNN Prima NEWS pokusit o sebevraždu.

„Mediální tlak a reakce veřejnosti mohou být natolik zátěžovou situací, že to jedinec zkrátka neustojí. Ty následky mohou být skutečně devastující. Mohou se objevit deprese nebo sebevražedné tendence,“ uvedla na příkladech Mrkvicová. Nevyloučila, že se tyto tlaky mohly v poslední době navíc stupňovat. „Zejména pokud se jedná o činy sexuálního charakteru, tak ten tlak bývá značný,“ doplnila.

Podle ní byl Feri zvyklý zvládat zátěžové situace. Současná situace je pro něj ale úplně nová. „Ten dřívější mediální tlak byl jiný než teď, když mu teoreticky hrozí vysoký trest,“ dodala Mrkvicová. Podle ní jeho případný pokus o sebevraždu může souviset právě s obviněním ze znásilnění. To si myslí také forenzní psycholog a soudní znalec v oboru forenzní psychologie Karel Netík. „Každý neúspěch může psychický stav zhoršovat, až dojde ke zkratu. Je velmi pravděpodobné, že obvinění může souviset s pokusem o sebevraždu,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS psycholog a soudní znalec Netík.

Feri vinu odmítá

Zprávy o tom, že se Dominik Feri měl pokusit o sebevraždu, se objevily v sobotu odpoledne. Podle informací CNN Prima NEWS ho záchranáři na pražském Žižkově ošetřili a při vědomí transportovali do nemocnice. „Vyjížděli jsme do ulice Kubelíkova k úrazu 25letého muže. Po ošetření byl převezený do nemocnice,“ uvedla mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Případem se teď zabývají kriminalisté.

Feri čelí obvinění za znásilnění. Policie se jeho případem začala zabývat loni na konci května. Feri následně oznámil, že nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny a vzdal se i tehdejšího mandátu. Na rozhodnutí policie se tak čekalo necelých deset měsíců. Následně probíhalo policejní vyšetřování, které vyústilo v obvinění ze sexuálního obtěžování.

Feri ale vinu odmítá. Jeho stížnost proti zahájení trestního stíhání jeho osoby byla neúspěšná. „Po devíti měsících konečně nastal posun. Prokážu svou nevinu tak jako doposud ve všech ostatních případech v této věci. Doufám, že s vámi brzo budu komunikovat jako dřív,“ uvedl Feri před několika dny na svém Instagramu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.