Nejvzácnější druh želvy na světě je zase o krůček blíž k vyhynutí. V čínské zoo totiž zemřela devadesátiletá samice ohrožené kožnatky Swinhoeovy. Na světě tak zůstávají poslední tři známí jedinci tohoto druhu.
Nejvzácnější druh želvy na světě je zase o krůček blíž k vyhynutí. V čínské zoo totiž zemřela devadesátiletá samice ohrožené kožnatky Swinhoeovy. Na světě tak zůstávají poslední tři známí jedinci tohoto druhu.
K úmrtí došlo druhý den po pátém pokusu o umělé oplodnění. Při něm bylo použito sperma o deset let staršího samce. Podle odborníků proces proběhl bez komplikací a želva byla zcela v pořádku. Druhý den však začalo její zdraví rychle uvadat a z anestezie se již neprobrala. Příčinu smrti tak zřejmě odhalí až pitva. „Samec i samice, kterým se od roku 2008 nedařilo přirozeně počít, byli považováni pro tuto proceduru za zdravé a podobná anestezie se dříve obešla bez problémů,“ stojí v prohlášení Wildlife Conservation Society. „Tentokrát se samice bohužel nezotavila stejně jako v minulosti a navzdory čtyřiadvacetihodinové intenzivní péči zemřela.“
Samice žila v Suzhou Zoo společně se svým více než stoletým partnerem od roku 2008, kdy byla přesunuta z více než tisíc kilometrů vzdálené Chandsha Zoo. „Jde o doslova poslední šanci na záchranu tohoto druhu,“ prohlašoval v té době Paul Calle z Wildlife Conservation Society. Snahy o reprodukci však byly marné. Samici se sice podařilo snést několik snůšek vajec, žádná z nich však nebyla životaschopná. Proto vědci v roce 2015 přikročili k pokusům o umělé oplodnění. Ani následující snůšky se však nevylíhly.
Ve vietnamské divočině žijí další dvě kožnatky Swinhoeovy. Jedna u jezera Dong Mo a druhá, která byla objevena teprve nedávno, u jezera Xuan Khanh. Vědcům se je však nepodařilo polapit, a tak neznají jejich pohlaví. Je tedy možné, že v zoo zemřela poslední samice svého druhu. „Tento druh je velice tajnůstkářský a jezera a řeky, které obývají, jsou obrovské a členité,“ vysvětluje Timothy McCormack, koordinátor hanojského programu na ochranu asijských želv. „Kdybyste věděli, jak složité je tato zvířata pozorovat, a to i když víte, že se nachází na relativně malém prostoru, pochopili byste, jak těžko jsou k nalezení.“
Kožnatky Swinhoeovy jsou největším druhem sladkovodní želvy a dorůstají až jednoho metru a váhy jednoho metráku. Jejich původním habitatem byla řeka Jang-c’-ťiang a další vnitrozemské čínské a vietnamské toky. Kvůli lidem se však ocitly na prahu vyhynutí. „V poklesu jejich počtů hraje zásadní roli zničení jejich habitatů, znečištění a lov kvůli masu a zdánlivým léčivým účinkům,“ říká David Steen z Georgia Sea Turtle Center. Svou roli sehrála i masivní výstavba hydroelektráren a pytláctví. „Neblahý osud kožnatek Swinhoeových nám společně s osudem dalších tisíců mizejících a již vymizelých druhů připomíná, že prožíváme krizi biodiverzity, jež vyžaduje troufalou a okamžitou akci,“ dodává.
Vendula Hlavová