Okamura: Vláda preferuje uprchlíky z Ukrajiny, českým občanům v krizi pomáhat nechce

Česko zažívá obrovskou vlnu zdražování, inflace přesáhla rekordní hodnoty a potýkáme se s energetickou krizí. Předseda SPD Tomio Okamura v letním speciálu 360° volal po plošných opatřeních, protože drahé energie musí platit všichni. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) to ale podle něj nevidí a nechce pomáhat občanům. Zmínil také, že se v rámci války na Ukrajině kabinet více soustředí na pomoc uprchlíkům, zatímco na české občany kašle.

Inflace v Česku přesáhla 16 procent. Zdražují potraviny i energie. Podle Tomia Okamury jsou na místě plošná opatření. „Předražené energie musí platit všichni, potravinářská komora hovoří o tom, že ještě letos potraviny zdraží o 30 až 50 %, do toho je předražený plyn a zdražují se i náklady na bydlení. Dopadá to na všechny občany a plošná opatření jsou na místě,“ řekl ve speciálu 360° předseda SPD.

Podle něj je skutečně tristní, že SPD jako první a jediná strana volala po plošných opatřeních, která zavedlo i Německo, Polsko, Maďarsko, Rakousko nebo Slovensko. „Slováci zastropovali ceny energií, Poláci snížili přechodně DPH u potravin na nulu. Česká republika má nejvyšší DPH na potraviny ze všech zemí ve střední Evropě a vláda Petra Fialy se tváří, jako když to nevidí. Oni nechtějí vůbec pomáhat občanům,“ sdělil Okamura.

Jedním z problémů je podle něj také to, že Česká republika prodává veškerou vyrobenou elektřinu na evropskou energetickou burzu v Lipsku. „Prodáváme všechno a oni nám to zdražují až o 4 000 %. Kilowatthodinu z jádra za 25 haléřů, uhlí za 15 haléřů a na burze nám to zdražují cca na 8 Kč. Pak ji zpátky draze vykupujeme kvůli Evropské unii. To je prostě nerozum, vláda nechce nic udělat, protože je servilní vůči Bruselu,“ popsal Okamura s tím, že bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) byl úplně stejný.

Uprchlíci by se měli vracet na Ukrajinu

Vláda podle něj v současné době více podporuje Ukrajince než své občany. Podporu by prý měli dostat jen váleční uprchlíci z míst, kde se prokazatelně bojuje. „V případě skutečných válečných uprchlíků z Ukrajiny je na místě přiměřená a časově omezená pomoc, tedy jenom na nezbytně nutnou dobu,“ řekl Okamura. Do oblastí, kde válka není, by se podle něj měli uprchlíci vracet.

„Vláda už v úvodu absolutně selhala, když v podstatě neidentifikovala uprchlíky a nalákala i ty nepřizpůsobivé ekonomické migranty. Tady už je na místě, aby jim byla ukončována víza a aby se vraceli na Ukrajinu,“ popsal Okamura a zdůraznil, že před několika týdny už světovými médii proběhlo, že se více Ukrajinců, včetně maminek s dětmi, vrací samo od sebe na Ukrajinu, protože je tam klid a bezpečno. Česká média to však podle něj pomíjí.

Kdyby uprchlíci z Ukrajiny zůstali v tuzemsku na trvalo, způsobilo by to podle Okamury výrazné zhoršení situace v Česku. „Zhorší to dostupnost zdravotní péče, kvalitu výuky ve školách, stoupnou náklady například na bydlení, což už se projevuje v Praze, a vznikne pnutí v české společnosti,“ varoval Okamura. Ekonomické migranty tady opravdu nepotřebujeme, my potřebuje pomoci našim občanům, vláda pomáhá více Ukrajinců a na naše občany kašle,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
21:35

Hnutí spOLečně, ProOlomouc a Piráti chtějí v Olomouci vládnout s ANO

21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).