Padouch, a ne hrdina? Populárního Trumpova kritika Cuoma vyšetřuje FBI

Mluvilo se o něm jako o možném kandidátovi na dalšího amerického prezidenta. V době největší covidové krize zastínil jak Donalda Trumpa, tak Joea Bidena. Guvernér státu New York Andrew Cuomo si za poslední rok vydobyl značnou popularitu, najednou to s ním ale vypadá zle. Kvůli podezření z falšování statistik ho totiž vyšetřuje FBI.

Pro mnoho Američanů byl právě on tím největším superhrdinou boje proti pandemii. Na tiskových konferencích působil neohroženě, jeho slova dodávala kuráž. Nebál se ani kritiky nejvyšších míst, často se navážel do prezidenta Trumpa.

Po pár měsících se však příběh Andrewa Cuoma hodně zamotal. Populární guvernér státu New York čelí obvinění, že veřejnosti i úřadům úmyslně tajil úmrtí zhruba sedmi a půl tisíce důchodců, aby reálné cifry nepoškodily jeho pověst úspěšného lídra.

„Je to politicky motivovaný útok,“ brání se. „Tady není co vyšetřovat.“

Jenže o tom teď budou rozhodovat jiní.

Pro Ameriku to představuje hodně nečekaný zvrat, vždyť Cuomovi byla ještě nedávno předpovídána velmi slibná budoucnost. Během pandemie se v mnoha očích proměnil v eso demokratů. V bič, jehož šlehnutí bolí i samotného Trumpa.

Nesmlouvavý tribun lidu

Platilo to hlavně během týdnů v loňském dubnu, které byly ve státě New York nejbolestivější. Tehdy kvůli covidu umíralo tolik lidí, že na ulicích měst rostly provizorní márnice. Situace byla naprosto zoufalá.

A Cuomo k federální vládě hřímal jak nesmlouvavý tribun lidu: „Chcete, abych vám děkoval za to, že jste mi poslali 400 ventilátorů? Co s nimi asi mám dělat, když jich potřebujeme 30 tisíc? Vyberte sami tisíce lidí, kteří zemřou, protože jste těch ventilátorů poslali málo!“

Američany si podobný způsob vyjadřování brzy získal. Šedesátník Cuomo mluvil přímočaře a přitom uvážlivě. Zněl upřímně. Nikdy nepůsobil zmateně, na rozdíl od tehdejšího prezidenta. Ještě něco mu pomohlo: Měl na své straně média, v CNN ostatně pracuje jeho bratr Chris, který s ním vedl několik velmi sledovaných rozhovorů.

Cuomo dokola ujišťoval, že díky společnému úsilí to nakonec dobře dopadne. V červnu novinářům tvrdil, že koronavirus se ve státě New York šíří pomaleji než kdekoliv jinde v USA. Záhy dokonce veřejně jásal: „Dokázali jsme to! Zkrotili jsme tu bestii!“

Bylo to ovšem předčasné. Půlka roku 2020 ani zdaleka nepřinesla konečné vítězství nad obávaným virem, brzy navíc došlo i na zpochybnění Cuomových premiantských statistik.

Podle guvernérovy verze mělo na jaře ve státě New York zemřít 8 500 důchodců. Skutečná čísla byla ovšem na základě nedávných zjištění téměř dvojnásobná, jelikož z nich byli schválně vyjmuti senioři, jejichž život vyhasl v nemocnicích. List New York Post minulý týden zveřejnil přiznání jednoho z Cuomových spolupracovníků, který připustil, že se s čísly manipulovalo, „aby se neobrátila proti nám.“

Popularitu si drží

Přestože Cuomovu kauzu řeší celá Amerika, jeho popularita mezi obyčejnými lidmi zůstává vysoká. Nemusí to však stačit – demokratičtí zastupitelé státu New York chtějí politické hvězdě omezit covidové pravomoce, ozývají se i hlasy požadující guvernérovu rezignaci.

Superhrdinské příběhy většinou končí happy endem, tenhle však možná zamíří k jiné pointě. K takové, která už s Bílým domem nemá co dělat.

Tagy: