Padouch, a ne hrdina? Populárního Trumpova kritika Cuoma vyšetřuje FBI

Mluvilo se o něm jako o možném kandidátovi na dalšího amerického prezidenta. V době největší covidové krize zastínil jak Donalda Trumpa, tak Joea Bidena. Guvernér státu New York Andrew Cuomo si za poslední rok vydobyl značnou popularitu, najednou to s ním ale vypadá zle. Kvůli podezření z falšování statistik ho totiž vyšetřuje FBI.

Pro mnoho Američanů byl právě on tím největším superhrdinou boje proti pandemii. Na tiskových konferencích působil neohroženě, jeho slova dodávala kuráž. Nebál se ani kritiky nejvyšších míst, často se navážel do prezidenta Trumpa.

Po pár měsících se však příběh Andrewa Cuoma hodně zamotal. Populární guvernér státu New York čelí obvinění, že veřejnosti i úřadům úmyslně tajil úmrtí zhruba sedmi a půl tisíce důchodců, aby reálné cifry nepoškodily jeho pověst úspěšného lídra.

„Je to politicky motivovaný útok,“ brání se. „Tady není co vyšetřovat.“

Jenže o tom teď budou rozhodovat jiní.

Pro Ameriku to představuje hodně nečekaný zvrat, vždyť Cuomovi byla ještě nedávno předpovídána velmi slibná budoucnost. Během pandemie se v mnoha očích proměnil v eso demokratů. V bič, jehož šlehnutí bolí i samotného Trumpa.

Nesmlouvavý tribun lidu

Platilo to hlavně během týdnů v loňském dubnu, které byly ve státě New York nejbolestivější. Tehdy kvůli covidu umíralo tolik lidí, že na ulicích měst rostly provizorní márnice. Situace byla naprosto zoufalá.

A Cuomo k federální vládě hřímal jak nesmlouvavý tribun lidu: „Chcete, abych vám děkoval za to, že jste mi poslali 400 ventilátorů? Co s nimi asi mám dělat, když jich potřebujeme 30 tisíc? Vyberte sami tisíce lidí, kteří zemřou, protože jste těch ventilátorů poslali málo!“

Američany si podobný způsob vyjadřování brzy získal. Šedesátník Cuomo mluvil přímočaře a přitom uvážlivě. Zněl upřímně. Nikdy nepůsobil zmateně, na rozdíl od tehdejšího prezidenta. Ještě něco mu pomohlo: Měl na své straně média, v CNN ostatně pracuje jeho bratr Chris, který s ním vedl několik velmi sledovaných rozhovorů.

Cuomo dokola ujišťoval, že díky společnému úsilí to nakonec dobře dopadne. V červnu novinářům tvrdil, že koronavirus se ve státě New York šíří pomaleji než kdekoliv jinde v USA. Záhy dokonce veřejně jásal: „Dokázali jsme to! Zkrotili jsme tu bestii!“

Bylo to ovšem předčasné. Půlka roku 2020 ani zdaleka nepřinesla konečné vítězství nad obávaným virem, brzy navíc došlo i na zpochybnění Cuomových premiantských statistik.

Podle guvernérovy verze mělo na jaře ve státě New York zemřít 8 500 důchodců. Skutečná čísla byla ovšem na základě nedávných zjištění téměř dvojnásobná, jelikož z nich byli schválně vyjmuti senioři, jejichž život vyhasl v nemocnicích. List New York Post minulý týden zveřejnil přiznání jednoho z Cuomových spolupracovníků, který připustil, že se s čísly manipulovalo, „aby se neobrátila proti nám.“

Popularitu si drží

Přestože Cuomovu kauzu řeší celá Amerika, jeho popularita mezi obyčejnými lidmi zůstává vysoká. Nemusí to však stačit – demokratičtí zastupitelé státu New York chtějí politické hvězdě omezit covidové pravomoce, ozývají se i hlasy požadující guvernérovu rezignaci.

Superhrdinské příběhy většinou končí happy endem, tenhle však možná zamíří k jiné pointě. K takové, která už s Bílým domem nemá co dělat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Viník tragické nehody v Bratislavě měl na kontě 16 přestupků. Proč nepřišel o řidičák?

Viník tragické nedělní nehody v Bratislavě Dušan Dědeček za 11 let spáchal 16 dopravních přestupků. Ve většině případů překročil rychlost. Prokurátor podal návrh na vzetí Dědečka do vazby právě kvůli obavě, aby nepokračoval v trestné činnosti. Odborníci vysvětlili, proč bývalý šéf Deaflympijského výboru Slovenska v minulosti nepřišel o řidičský průkaz. Podle analytika Jozefa Drahovského k přestupkům nejspíše došlo před zavedením současného systému.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.