Pekarová: Zeman ukázal svou ješitnost. I historie jeho prezidentování zhodnotí jako neblahé

Prezidentské funkční období Miloše Zemana bude i historie hodnotit jako neblahé. Končící hlava státu totiž opakovaně ukazovala svoji ješitnost – naposledy když nepogratulovala svému zvolenému nástupci Petru Pavlovi. Taková slova volila v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Zemana naopak hájil šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

„Historie jednou zhodnotí prezidentování Miloše Zemana jako takové, které přineslo neblahé věci i na samotný Pražský hrad,“ pronesla ve vysílání CNN Prima NEWS šéfka dolní komory Parlamentu. Připomněla zejména jeho kontroverzní spolupracovníky či udělování milostí lidem, jako je třeba odsouzený šéf lánské obory Miloš Balák.

Proto se prý nediví, že Pavel a jeho tým chtějí na Pražském hradě provést velký audit. „Věřím jejich pojetí, že jsou podezřívaví k tomu, co všechno za kostlivce se na ně ze skříní může vysypat,“ komentovala předsedkyně TOP 09.

Pekarová Adamová dále zmínila, že doufá v klidný průběh předání moci. „Nevím, zda jej můžu očekávat, ale určitě v něj doufám, protože by to bylo ve prospěch všech občanů ČR,“ řekla šéfka TOP 09 s odkazem na prezidenta Miloše Zemana, ke kterému je dlouhodobě kritická.

Zeman podle ní projevil ješitnost, když nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi nepogratuloval a trvalo, než se jejich týmy domluvily na setkání. „Miloš Zeman se v tomto směru nejen těch 10 let prezidentování, ale i předtím v aktivní politice ukazoval jako ješitný člověk. Myslím, že to je zbytečné,“ pokračovala Pekarová Adamová. Podle ní to má být právě končící prezident, kdo pozve toho nově zvoleného.

Dosluhující hlavu státu naopak hájil šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. „Nemyslím, že je to ješitnost Miloše Zemana. Jsem přesvědčen, že nově zvolený prezident, který ještě nebyl inaugurován, by měl zavolat jako první prezidentovi, nikoliv telefonovat do zahraničí,“ reagoval Fiala odkazujíc na to, že Pavel si již velmi těsně po volebním vítězství volal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským či tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Tagy: