Plány jsou velkolepé, rozpustíme NATO, hrozí Kadyrov. První je prý na řadě soused Česka

Válka na Ukrajině 21.7.2022

Málokdo čekal, že by se Rusko během invaze na Ukrajině spokojilo jen s dobytím Donbasu, jak ve středu potvrdil ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jenže podle informací, které zveřejnil čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, se Moskva chystá pokračovat na Západ. Na řadě má být Polsko a pak další země NATO.

Kadyrov je od začátku války hlásnou troubou ruské propagandy, na Ukrajině mimo jiné působí i jeho čečenská vojska. Ta mají pověst vrahů, kteří se neštítí masakrovat civilisty a popravovat vlastní lidi.

Čečenský vůdce naposledy na Telegramu citoval svého poradce a někdejšího velitele čečenské policie Apty Alaudinova, který se nedávno vrátil z Moskvy. „Konečně se nám podařilo vést plodný rozhovor u šálku večerního čaje a podrobně si popovídat o taktice našich jednotek, zvážit pro a proti a zamyslet se nad budoucími úkoly,“ píše Kadyrov na sociální síti.

„Plány jsou velkolepé. Již připravujeme plán demilitarizace zemí NATO a první na řadě po dobytí Kyjeva je Polsko,“ prozradil plány vůdce a svého poradce představil.

„Vzdoroval ukrajinským vetřelcům společně s podřízenými dobrovolníky a druhým sborem Lidových milicí LPR (Luhanské lidové republiky, pozn. red.), aniž by měl k dispozici nějaké profesionálně vycvičené vojenské specialisty nebo jednotky těžké techniky. Seznam úspěchů generálmajora není malý: podílel se na osvobození 36 osad, včetně 4 měst,“ líčí zásluhy svého poradce Kadyrov. Alaudinov coby velitel speciální jednotky Achmat měl při ruské invazi na Ukrajinu na starosti čečenské jednotky.

Šest sekund a Polsko pozná realitu

O tom, že se Rusko po Ukrajině zaměří na našeho severního souseda, mluvil Kadyrov už na konci května. „Ukrajina, to je hotová věc. Co mě zajímá, je Polsko,“ řekl ve snaze vyvolat zdání, že Rusko má válku vyhranou. Kadyrovovi se zejména nelíbí, že Polsko během války Ukrajinu tak masivně podporuje. Varšava neustále posílá do Kyjeva zbraně a další vojenskou podporu. Polsko je navíc cílovou destinací pro většinu válečných uprchlíků.

„Čeho se Polsko snaží dosáhnout? Jakmile to bude na Ukrajině skončené, tak pokud dostaneme rozkaz, můžeme Polsku během šesti sekund ukázat, čeho jsme schopní,“ dodal čečenský vůdce. Kadyrovcům se kvůli své krutosti také někdy říká „hrdlořezové“. Někteří Čečenci ale brojí proti Putinovi a bojují na straně Ukrajiny.

Také předseda kontrolního výboru Státní dumy Oleg Morozov v květnu na Telegramu napsal, že Polsko svými výroky o Rusku jako o ‚rakovinotvorném‘ nádoru a o ‚odškodnění‘, které musí zaplatit Ukrajině, vybízí k tomu, aby ho Moskva „po Ukrajině zařadila do první linie pro denacifikaci“.

Morozov reagoval na výroky polského premiéra Mateusze Morawieckého a prezidenta Andrzeje Dudy, interpretuje si je však značně zkresleně. Morawieckému vyšel v polovině května komentář v britském deníku Telegraph, ve kterém uvedl, že považuje ideologii „russkij mir“ (ruský svět) za „rakovinu pohlcující většinu ruské společnosti a představující smrtelné riziko pro celou Evropu“.

Spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just pak potvrzuje, že pokud by ruská armáda opravdu měla dostatečnou sílu, zaútočila by na Polsko ráda. „Ale vzhledem k situaci na Ukrajině, kterou Rusové nezvládají, jde spíše o sny propagandistů,“ přiblížil v květnu. Od té doby Rusové udělali mírné pokroky, vyhlásili například vítězství v Luhanské oblasti. Naopak v jiných místech zejména na jihu země území ztrácejí.

Je Putin z Kadyrova zklamaný?

Kam až Rusové chtějí zajít, v současné době vědí jen oni. Ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu prohlásil, že cíle na Ukrajině se změnily. „Geografie je nyní jiná. Už nejde jen o Doněckou a Luhanskou lidovou republiku, ale i o Chersonskou oblast, Záporožskou oblast a řadu dalších území,“ řekl Lavrov s odkazem na ty části Ukrajiny, které Rusko okupuje nebo se je snaží získat pod kontrolu.

Je otázkou, jak moc se do bojů ještě zapojí kadyrovci. Nezávislí ruští novináři totiž tvrdí, že Putin je z působení čečenských jednotek rozmrzelý. Podle žurnalistů Putinova nespokojenost souvisí s neúspěchy, které ruská armáda na bojišti utrpěla. „Na začátku války se přitom Putinovi jejich obraz, který Kadyrov aktivně propagoval na internetu, líbil. Prezident se pochvalně vyjádřil o činech jeho armády a udělil jeho bratranci titul Hrdina Ruska,“ řekl podle webu Kit zdroj blízký agentuře AP.

Podle představitelů ruské armády se přitom kadyrovci na Ukrajině nijak zvlášť nevyznamenali. „Nelíbí se jim, že se prezentují jako stateční a zdatní bojovníci na úkor ruské armády,“ sdělil zdroj z okolí Putinovy administrativy.

Svou nespokojenost mělo vyjádřit dokonce i vedení resortu obrany. Konkrétně hovořilo o působení Kadyrovových mužů v Hostomelu, Buči nebo Irpini. „Vedení ministerstva obrany se nelíbil jejich vojenský styl. Nikdo je nekoordinoval, pohybovali se chaoticky a odvolávali se na rozkazy samotného Kadyrova a jeho okolí. Vypadají sice hrozivě, ale nebyli příliš dobří v boji s ukrajinskou armádou,“ řekl další zdroj webu.

Tagy: