reklama

Policejní vyjednavač: Cíl je najít společné řešení, ne někoho přesvědčit. Co je nejtěžší?

Záchrana rukojmích, sebevrahů, ale i komunikace s pachateli na místě činu. To je práce policejních vyjednavačů. Naposledy na sebe upozornili před týdnem při zásahu v Praze. Muž tam zastřelil svého souseda a zabarikádoval se v domě. „Ve vyjednávání nejde o to někoho přesvědčit, ale najít společné řešení,“ říká o své práci policista Karel Pošíval.

reklama

Nejprve střelba přímo na ulici, pak vyjednávání s pachatelem, který se ukrýval ve vlastním bytě, a nakonec zásah policejního komanda. Tak by se dalo stručně popsat drama, které se odehrálo poslední říjnovou neděli v pražských Strašnicích. Nebo jiný případ z poslední doby. Muž pod vlivem drog za dveřmi jednoho z pražských bytů. Vykřikuje výhružky. Jen těžko lze odhadovat, jestli ublíží sobě nebo někomu jinému. V obou případech sehrál roli nejprve vyjednavač a následně došlo na zásahovku.

„V žádném případě to není selhání vyjednavače, Já vám můžu říct případ, který jsme řešili několik let nazpátek, kdy muž zadržoval jako rukojmí malou holčičku,“ říká šéf pražských vyjednavačů Karel Pošíval. Mluví o 12 let starém případu z kobyliského sídliště. Psychicky narušený muž tehdy v bytě vyhrožoval, že děvčátko zabije. Šlo o příbuzného, který trpěl přesvědčením, že po něm jde mafie.

„S kolegy jsme s ním vyjednávali několik hodin. Tím vyjednáváním jsme docílili toho, že ji přestal ohrožovat nožem, který jí držel na krku celou dobu. Poslal ji do jiné části místnosti, než kde se on nacházel, a začal s námi mluvit, aniž by jí držel,“ popisuje Pošíval. V ten moment mohlo udeřit ozbrojené komando.

Nejhorší jsou zdrogovaní

Mnohem častěji vyjíždí vyjednavači na pomoc sebevrahům. Barikádové situace ale bývají mnohdy mnohem nebezpečnější. Rozdělují se do dvou skupin. Pachatelé buď vyhrožují ublížením svým blízkým, nebo sami sobě. Pokaždé je nejdůležitější získat jejich důvěru. „Musím citovat svého velkého učitele a skvělého vyjednavače Radima Paříka, který říká, že ve vyjednávání nejde o to někoho přesvědčit, ale najít společné řešení,“ pokračuje pražský vyjednavač.

Někdy pomáhají i příbuzní, to když se vyjednavač snaží získat o člověku na druhé straně dveří nějaké informace. Vůbec nejtěžší jsou situace, kdy se jedná o zdrogované pachatele. „Jednou jsou ty emoce dole, jednou nahoře. Jednou se s někým dohodnete, on to pak zruší,“ vysvětluje Pošíval. Přitom právě zdrogovaní nebo opilí lidé jsou vůbec nejčastějšími pachateli při barikádových situacích.

Tagy:
policie Policie ČR vyjednávání Karel Pošíval vyjednavač

Hlavní zprávy

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování
360°

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama