
360°, Jiří Popíšil, Mikuláš Peksa - 19.10. v 22:25
Peníze nemá dostat do rukou palestinská samospráva, ale mezinárodní organizace, které zajistí dovoz potravin a vody. Uvedl to ohledně poskytování humanitární pomoci pro Pásmo Gazy europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle dalšího českého zástupce v europarlamentu Mikuláše Peksy (Piráti) je však důležité, aby případné omezení financování neohrozilo chod tamních nemocnic a nezpůsobilo tak další radikalizaci obyvatel. „Nevidím důvod, proč odtud vyhánět doktory,“ řekl.
Pospíšil zdůraznil, že je potřeba rozlišovat podporu zasílanou do oblastí zmítaných válečným konfliktem. „Rozdělme evropské peníze, které mířily v podobě infrastrukturní investice do Palestiny, a to zvlášť na pravý břeh Jordánu a na druhé straně humanitární pomoc, jež by se neměla dostat do rukou palestinské samosprávy. To jsou dvě rozdílné věci,“ uvedl v pořadu 360° s tím, že návrh pozastavení finanční podpory pro tamní představitele je vhodným řešením.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vznikne nové ohnisko terorismu. Peníze pro Palestinu Hamás vždy zneužije, míní Pospíšil
„Nikdo skutečně nechce, aby civilisté zasažení konfliktem umírali žízní nebo hlady. Jenže prostředky má dostat do rukou mezinárodní organizace typu Červený kříž nebo OSN, které za ně nakoupí potřebné potraviny, vodu a hygienické prostředky. Distribuce nutných zásob prostřednictvím těchto uskupení, tak si představuji pomoc,“ zdůraznil europoslanec.
Dodal, že již zaslané peníze by měly projít přísnou kontrolou. „Dlouhodobá pomoc v rámci infrastruktury, která více než 10 let plyne do rukou místní samosprávy, má být přezkoumána, pozastavena a má se o ní dále jednat. To je podle mě fér,“ shrnul.
Takové kroky však Peksa považuje za příliš unáhlené a bez dostatečného geopolitického kontextu. „V usnesení Evropského parlamentu, které se řešilo právě ve čtvrtek, se jasně říká, že je třeba důrazně rozlišovat mezi hnutím Hamás a legitimní reprezentací palestinského lidu,“ připomněl.
Na základě toho nevidí jasný důvod, proč by se v souvislosti s kroky teroristického uskupení měly „provádět takto razantní akce vůči palestinské samosprávě“. Peksa zmínil i koncept takzvané rozvojové spolupráce, která v minulosti v oblasti zajišťovala výstavbu nemocnic či zaškolování lékařů. „Právě ta byla zacílena na legitimní vládu Palestiny, která se s Hamásem nenávidí. Díky tomu je na západním břehu Jordánu zajištěn relativní klid a útoky nepřicházejí,“ popsal.
Na tomto druhu spolupráce podle něj závisí běh lokálních nemocnic. „Platíme tak doktory, kteří v nemocnicích ošetřují zraněné lidi. Nechci tento stav nijak narušovat. Samozřejmě že bych chtěl od palestinského prezidenta slyšet jasné odsouzení všech teroristických útoků, ale nevidím důvod, abychom vyháněli doktory z nemocnic,“ podtrhl Peksa s obavou, že by takový scénář mohl vést k další radikalizaci místních obyvatel.