Mezinárodní soudní dvůr v Haagu v pondělí předčasně ukončil stání týkající se konfliktu na Ukrajině poté, co se na něj nedostavili zástupci Ruska. Ukrajina požaduje od nejvyšší soudní instance OSN příkaz k přerušení ruské invaze. Soud po vyslyšení argumentů Kyjeva prohlásil, že ve věci rozhodne, „co nejdříve to bude možné“. Předsedající soudkyně Joan Donoghuevá již na začátku dne řekla, že lituje ruského rozhodnutí nezúčastnit se jednání.
„Rusko musí být zastaveno a tento soud musí v jeho zastavení sehrát svou roli,“ řekl na úvod ukrajinský zástupce Anton Korynevyč.
Válka na Ukrajině
Soud měl původně jednat dva dny. V pondělí bylo na programu přednesení argumentů Ukrajiny a Rusku byl vyhrazen prostor v úterý. Vzhledem k rozhodnutí Moskvy nezúčastnit se jednání však soud stání ukončil již v pondělí. Podle médií by mohl rozhodnutí zveřejnit v horizontu několika dní.
Co požadoval Kyjev?
Kyjev soud žádal, aby Rusku přikázal „okamžitě zastavit vojenské operace, jejichž uváděným účelem a cílem je zabránění údajné genocidě a její potrestání“ v separatistických regionech na východě Ukrajiny.
Rusko opakovaně tvrdí, že Ukrajina utlačuje rusky mluvící obyvatelstvo Donbasu a ruský prezident Vladimir Putin při oznamování invaze na Ukrajinu hovořil o „genocidě“, což však zahraniční činitelé i pozorovatelé odmítají jako nepatřičné.
Kyjev svou stížnost opírá o Úmluvu OSN o zabránění a trestání zločinu genocidy z roku 1948, kterou Rusko a Ukrajina ratifikovaly a která umožňuje státům projednat svoje neshody před Mezinárodním soudním dvorem. Kyjev argumentuje tím, že tvrzení o genocidě je smyšlené.
Zničená škola ve městě Černigov Zdroj: Profimedia.cz
Spoušť po dělostřeleckém útoku na Charkov Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ruiny Irpině. Právě při obraně tohoto města zemřel i herec Pasha Lee. Zdroj: Getty Images
V Irpini podle zpravodaje Rádia Svoboda ruští vojáci stříleli po civilistech utíkajících z města. Zdroj: AP
Vojáci na předměstí Kyjeva Zdroj: Profimedia.cz
Následky ostřelování ukrajinského města Irpiň (3. března 2022) Zdroj: Getty Images
Lidé utíkají z kyjevského předměstí, ukrajinští vojáci jim pomáhají. (5. března 2022) Zdroj: AP
Demonstranti zaplnili téměř celé Václavské náměstí v Praze. (27. února 2022) Zdroj: CNN Prima NEWS
Jakovlivka se stala terčem leteckého útoku Rusů. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zničená vojenská technika Rusů v Černihivské oblasti Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Osada Borodyanka poblíž Kyjeva (2. března 2022) Zdroj: Profimedia.cz
Město Buča (1. března 2022) Zdroj: AP
Zničené obytné stavby ve městě Borodjanka v Kyjevské oblasti (3. března 2022) Zdroj: Profimedia.cz
Zničené předměstí Kyjeva (2. března 2022) Zdroj: AP
Obyvatelé na předměstí Kyjeva žijí ve strachu z ruského útoku (2. března 2022) Zdroj: AP
Spoušť po dopadu rakety v Charkově Zdroj: AP
Požár univerzity v Charkově, 2. března Zdroj: AP
Zdevastované centrum Charkova (1. března 2022) Zdroj: Profimedia.cz
I kdyby však soud Rusku přikázal zastavit útok na Ukrajinu, Moskva se podle expertů verdiktem téměř jistě nebude řídit. Tribunál pak může v případě neuposlechnutí svého rozhodnutí věc předat Radě bezpečnosti OSN, tam má však Rusko právo veta a jakoukoli rezoluci namířenou proti Moskvě tak může zablokovat.
Slyšení nicméně dalo Ukrajině k dispozici další význačnou platformu, na níž mohla vyjádřit nesouhlas s postupem Moskvy. „Myslím, že je to součást celkové diplomatické strategie, jejímž cílem je vyvinout co největší nátlak na Rusko,“ řekl agentuře AP Terry Gill, profesor vojenského práva z Amsterodamské univerzity.