Ukrajinští Romové zmizeli z brněnského nádraží. Vzali dávky a jeli dál, říkají místní

Desítky ukrajinských uprchlíků obsadily okolí hlavního nádraží v Brně.

Romští uprchlíci z Ukrajiny v Brně

Romští uprchlíci se v posledních dnech zdržovali například před brněnským nádražím, což vyvolávalo nevoli mezi obyvateli. Podle vedení brněnské romské komunity tyto skupiny obdržely dávky a místo opustily.

„Před pár dny tady bivakovali romští uprchlíci z Ukrajiny, teď je zde liduprázdno. Vedení romské komunity potvrdilo, že skupiny dostaly dávky, pak z města vycestovaly. Někteří jeli do Prahy, jiní se vrací na Ukrajinu nebo do přilehlých oblastí s Maďarskem,“ popsala z místa reportérka CNN Prima NEWS Hedvika Kropáčková.

Podle ní kolují zvěsti o tom, že podobným způsobem života budou romští uprchlíci putovat v následujících týdnech po celém Schengenském prostoru.

Na podobné chování upozornil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS také předseda oblastní rady Zakarpatí Volodymyr Čubirko. „Romové zjistili, jaké jsou dávky v České republice. To bylo, myslím, 5 000 korun. Takže se rozhodli, že jako běženci půjdou do Česka, dostanou ty peníze a vrátí se zpátky, protože Češi to nebudou řešit. A my taky ne. Můžeme se na to koukat, jak chceme, ale to je podle zákona a člověk rozumí, že je válka a bída,“ uvedl.

Početné rodiny zůstávají pohromadě

Česká města se aktuálně potýkají s problémem, kam ukrajinské Romy umístit. Početné rodiny totiž většinou chtějí zůstat pohromadě. A soužití s ostatními uprchlíky také příliš nefunguje, jak ostatně dokládá Čubirko na příkladu sportovní haly v Užhorodě. „Po krátké době tam začali bydlet Romové. Mnoho lidí tam spolu s nimi bydlet nechtělo. Romové si tak z toho udělali takovou rezervaci, nebo jak se to u vás říká. Tam nemusí pracovat, mají hodně dětí, je to překrásná sportovní hala, kde můžou hrát fotbal a tak dále. Mají tam svoji hierarchii, svoje šéfy, svoje klany. Proto s nimi máme hodně problémů,“ popsal politik.

Téma romských uprchlíků nepochybně silně hýbe českou společností. Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) neváhal označit tento typ běženců jako sociální turisty.

„Nezpochybňujeme to, že jsou z Ukrajiny, jen poukazujeme na to, že často mluví maďarsky. Ukrajina sousedí s Maďarskem, ale pouze v Zakarpatí, kde žádný dramatický válečný konflikt neprobíhá. Je tam vnitřní uprchlická krize, ale neznamená, že tady bude vznikat sociální turistika,“ zdůraznil Netolický ve vysílání CNN Prima NEWS.

Některá města se ohrazují, že Romy z Ukrajiny ubytovat nechtějí. Jedním z nich je například Vyškov. Jeho starosta Karel Jurka se v pořadu 360° dohadoval s předsedou strany Roma Luma Marcem Cavalim o tom, zda jsou tito lidé problémoví, nebo ne.

„S ukrajinskými Romy máme bohatou zkušenost, komunikujeme s nimi, co chtějí. Problém představuje odstranění fobie. Když Češi vidí Romy, tak se bojí, že jsou nepřizpůsobiví,“ podotkl Cavali.

Svou potřebu vykonávali na chodbách

Starosta Jurka přiznal, že o fobii částečně opravdu jde. „My však nic neodhadujeme, zažíváme to na vlastní kůži. Například, když k nám 23 ukrajinských Romů přijelo, tak jsme je ubytovali v luxusním hotelu. Svou potřebu vykonávali na chodbách, na kobercích a na zdi. To jsme je již odnaučili, ale do této klidové lokality je odmítáme,“ prohlásil.

Slova o vykonávání potřeby však Cavali popřel. „Nevěřím, že je to takový extrém, aby vykonávali potřebu na chodbách. Problémem je, že když se Romové přivezou, tak by měli být nasazeni romští koordinátoři, kteří by s nimi pracovali. Problém je v přípravě a komunikaci,“ mínil.

Úřady podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) poptaly čtyři soukromé ubytovatele pro romské uprchlíky z Ukrajiny. Začínají je ubytovávat také ve dvou státních objektech. Využití většiny státních objektů ze seznamu, který dříve ministerstvo vnitra předložilo hejtmanům, podle něj kraje z různých důvodů odmítly.

Tagy:
válka Romové Ukrajina CNN Prima NEWS uprchlíci Maďarsko Česko Martin Netolický sociální dávky Schengen Zakarpatská oblast Marco Cavali Volodymyr Čubirko Karel Jurka