Souboj novorozených miminek roku 2022. O prvenství se dělí Ondra z Karlovarska i Nela z Písku

Minutu po začátku roku 2022 se narodil v karlovarské nemocnici chlapeček Ondřej. Stejný čas porodu hlásí i zdravotníci z jižních Čech a z Vysočiny – v Písku přišla na svět holčička Nela, v Jihlavě pak Julie. Souboj o prvního novorozence roku 2022 v Česku tak budou rozhodovat vteřiny.

Čtyři děti se na Nový rok narodily minutu po půlnoci. Emily dnes v 0:01 přišla na svět ve Fakultní nemocnici Plzeň, Julie v jihlavské nemocnici, Nela v nemocnici v Písku a Ondřej se ve stejný čas narodil v karlovarské nemocnici. Novorozeně z plzeňské nemocnice bylo i prvním loni narozeným dítětem, Viktorie tehdy přišla na svět také minutu po půlnoci.

Naopak nejpozději mezi kraji má letos první miminko Pardubický. Dorotku v nemocnici v Ústí nad Orlicí maminka přivedla na svět v 6:47. Vážila rovné tři kilogramy. „Doma v Jablonném nad Orlicí na malou Dorotku už čeká dvaapůlletá sestřička Barunka,“ uvedla Karolína Frýdová z oddělení komunikace nemocnic Pardubického kraje.

Emily v Plzni váží 3 080 gramů a měří 48 centimetrů, informovala mluvčí fakultní nemocnice Gabriela Levorová. Julii v Jihlavě zdravotníci navážili 3 185 gramů a neměřili 48 centimetrů. „Maminka je z Polné,“ řekla porodní asistentka Petra Smejkalová. Nela v Písku má 3 550 gramů a 50 centimetrů. „Holčička se narodila šikovné mamince Heleně Dobiášové z Písku, jako její druhé miminko,“ uvedla mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Kateřina Koželuhová. Největší z prvních dětí letošního roku je Ondřej narozený v Karlových Varech, jehož maminka je z Nejdku. Chlapec váží 3 880 gramů a měří 51 centimetrů.

Moravskoslezský kraj ovládli chlapci

Osm minut po půlnoci přišla na svět Adéla v nemocnici v Příbrami. „Váží 4 000 gramů,“ řekl mluvčí nemocnice Martin Janota. Další údaje zatím porodnice nemá k dispozici, v příbramské nemocnici hned po porodu děti neměří. O dalších deset minut později se narodilo letošní první pražské miminko, Eleanor ve Fakultní nemocnici Bulovka. Prvním miminkem v Královéhradeckém kraji je Matyáš narozený 40 minut po půlnoci v porodnici nemocnice v Náchodě. Vážil 3,3 kilogramu a měřil 49 centimetrů, rodina bydlí ve středočeských Úvalech, uvedla mluvčí náchodské nemocnice Lucie Chytilová.

V dalších dvou krajích první děti roku přišly na svět těsně před 1:00. V Jablonci nad Nisou v Libereckém kraji to byla Maya v 0:53. Holčička rodičů z Nového Města pod Smrkem váží 2 675 gramů, řekla mluvčí Nemocnice Jablonec Jana Válková. Tři minuty po Maye se narodily dva chlapci v ostravské fakultní nemocnici, kteří jsou prvními letošními dětmi v Moravskoslezském kraji. „Dvěma maminkám se narodili dva kluci. Přes čtyři kilogramy vážící Matyáš a téměř tříkilogramový Vojtěch,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

V Ústeckém kraji je prvním miminkem roku Alena, která přišla na svět v 1:03 v nemocnici v Kadani na Chomutovsku. Holčička váží 2 900 gramů a měří 49 centimetrů. Maminka dítěte je z Postoloprt na Lounsku, řekla sestra z kadaňské porodnice.

Do 2:36 si na první dítě letoška museli počkat ve Zlínském kraji. Hugo přišel na svět v porodnici ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, po porodu vážil 3 430 gramů. Chlapec je druhým dítětem matky, která je z Hranic na Přerovsku, řekl mluvčí valašskomeziříčské nemocnice Adam Knesl. Eliška z Radslavic na Přerovsku, která se narodila v 4:31 v olomoucké fakultní nemocnici, je prvním novorozencem roku v Olomouckém kraji. Váží 3 240 gramů a měří 49 centimetrů, řekl mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Některé kraje nebo i města, odkud první děti roku pocházejí, rodinám dávají finanční dary nebo upomínkové předměty. Třeba Karlovarský kraj má pro první miminko, jehož rodiče jsou z kraje, připraveno 10 000 korun. Stejnou sumu a ještě šperk v podobě znamení zvěrokruhu dává Kraj Vysočina, Pardubický kraj předá 10 000 korun první narozené dívce i prvnímu narozenému chlapci. V Libereckém kraji rodina dostane zlatý dukát, v Praze mají rodiče obdržet pamětní list a pamětní minci.

Tagy: