Rakušan rezignovat nehodlá. Za schůzku s Redlem ale chystá konec šéfa České pošty

Za schůzku se zadrženým podnikatelem Michalem Redlem skončí generální ředitel České pošty Roman Knap. V České televizi to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Sám kvůli kauze, která se dotýká nyní již bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka a kvůli které rezignoval také ministr školství Petr Gazdík, končit ve vedení resortu nehodlá. Změna podle něj zapadá do plánu změn v managementu státního podniku.

„Roman Knap se sešel s panem Redlem v době, kdy byl ministrem (vnitra) pan Hamáček. Pana generálního ředitele jsem se na ní ptal. Zamýšlel jsem přijít se změnami v managementu České pošty. Příští týden bychom měli hledat termín a způsob jeho odchodu,“ řekl v pořadu Otázky Václava Moravce Rakušan.

„Domluvíme se na tom, jakým způsobem jeho angažmá ukončit. Bude vypsáno standardní výběrové řízení,“ dodal ministr, pod nějž státní podnik spadá.

Sám Rakušan odstoupit nehodlá, přestože ho k tomu opakovaně vyzývá opozice. „Pana Redla jsem nikdy neviděl, nemám na něj žádné telefonní číslo. Kdyby se mě pokusil Michal Redl kontaktovat, tak bych takovou schůzku stoprocentně odmítl. Nestalo se tak, asi věděl, že to u mě nemá cenu,“ poznamenal.

Polčák by měl vyvodit odpovědnost

Po ministru školství Petru Gazdíkovi by měl podle šéfa hnutí vyvodit odpovědnost z kontaktů s lobbistou Redlem i europoslanec Stanislav Polčák. Bude to s ním ale podle Rakušanových slov řešit pražská organizace STAN. „Stanislav Polčák nepopíral, že se s ním znal a měl s ním přátelský vztah,“ uvedl Rakušan.

Rakušan problémy kolem pražské buňky řešil s jejím předsedou Petrem Hlaváčkem. „Nesmíme několika lidem, kteří přímo kradli, nebo byli naivní a nedocenili své kontakty, dovolit zkazit budoucnost a pověst hnutí,“ shodli se podle šéfa hnutí. STAN podle Rakušana nyní „běží o svou budoucnost“.

Hnutí se totiž mimo jiné rozpadlo předsednictvo. Ze čtyř místopředsedů zůstala pouze Věra Kovářová. I proto Rakušan uspíšil plány na mimořádný sněm, ten by se měl konat v polovině letních prázdnin. Funkci na něm sám položí. „Já dám předsednickou funkci k dispozici. Celé předsednictvo i celostátní výbor odstoupí. Kompletní vedení bude navoleno uprostřed léta,“ řekl v ČT.

Nový ministr školství: Přijde Drahoš?

Rakušan chce mít o nástupci Petra Gazdíka na resortu školství jasno během příštího týdne. Oznámit jméno by chtěl nejpozději začátkem posledního červnového týdne. Mezi kandidáty je i někdejší prezidentský kandidát a senátor Jiří Drahoš nebo senátor Miroslav Plevný.

„Máme mnoho učitelů ve STAN. Mezi ně patří i Jiří Drahoš. Mohl by patřit mezi širší pole kandidátů, zmíním dalšího senátora, kolegu Plevného. Ale nejsou jediní,“ řekl Rakušan. Mimo hru by ale nemusel být například ani ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, který zastával osm let pozici rektora brněnské Masarykovy univerzity.

Tagy:

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

21:09

Americký Senát schválil finanční návrh zákona s 12 miliardami dolarů pro Ukrajinu

20:33

Ukrajina kvůli nehodě zastavila dodávky plynu do okupované části Chersonské oblasti

19:51

Stovky dětí z Ukrajiny uvázly na letních táborech na území pod ruskou kontrolou

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.