reklama

Reklamace roku: České vojsko vrací 31 tisíc vadných přileb tuzemskému výrobci

Obchod za 435 milionů korun se zadrhl. Královéhradecká firma Argun musí předělat všechny helmy, které nedávno dodala armádě, a to kvůli plastovým držákům.

reklama

Podle zjištění CNN Prima NEWS za masivní reklamační akcí stojí nekvalitní materiál, z něhož jsou vyrobeny boční držáky na přilbách. Na ně si vojáci v zahraničních operacích či při výcviku přichycují svítilny, antény nebo jiné komponenty.

„Odchylka spočívá v jiných vlastnostech bočních držáků, než jaké by měly mít. Jsou měkčí a dají se ohýbat,“ vysvětluje generál Štefan Muránský, šéf sekce podpory ministerstva obrany. To znamená, že na nich těžší součástky nedrží tak pevně, jak vojáci potřebují. Ověřily si to třeba i jednotky Vojenské policie. „Dodané přilby vykazovaly při běžném zatížení nižší pevnost bočních railových lišt,“ potvrzuje Nikola Hájková, mluvčí armádních policistů.

Proto dal Muránský na začátku loňského prosince pokyn k zastavení distribuce nových přileb do českých a moravských posádek. Hned nato se rozběhla jednání se zástupci firmy Argun o reklamaci. Královéhradecká firma pochybení uznala. „Tato výměna je již v běhu, a to i přes nepříznivou epidemiologickou situaci. Díky tomu, že výroba probíhá u nás a tuzemských subdodavatelů, může výměna lišt proběhnout v krátkém čase,“ reaguje Stanislav Petr, majitel firmy.

Právě v těchto dnech začíná stahování přileb z armády zpátky do skladů Argunu. První opravené helmy by se vojákům měly vrátit v únoru, poslední z 31 400 pak podle generála Muránského v dubnu. „Ministerstvo obrany to nebude stát ani korunu,“ tvrdí Jan Pejšek, mluvčí resortu. Argun totiž reklamaci provede na vlastní náklady.

Nové helmy jsou komplikovaným nákupem od začátku

Současné potíže jen dokreslují, jak komplikovaným nákupem nové helmy jsou, a to hned od začátku. Zakázku se podařilo vyhlásit v květnu 2018, hlavním kritériem byla cena. Tedy vyhraje ten, kdo nabídne nejlevnější produkt. Vítězem výběrového řízení se stala společnost STV Group, jenže její helmy ani po opakovaných pokusech neprošly vojenskými zkouškami. A tak předloni na podzim dostal šanci Argun jako druhý v pořadí.

V té souvislosti Jana Černochová (ODS), šéfka sněmovního výboru pro obranu, upozorňuje, že potíže v nákupech balistické ochrany – tedy přileb či neprůstřelných vest pro české vojáky – může způsobovat i to, že se nepořizují produkty používané v zahraničí: „Pokud některé přilby dobře slouží v jiných armádách, které jsou mnohem početnější než naše, a tam je mají vyzkoušené, proč je nekoupit, proč vymýšlet něco, co nikde jinde nefunguje.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

reklama

Domácí zpravodajství

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama