reklama

Reklamace roku: České vojsko vrací 31 tisíc vadných přileb tuzemskému výrobci

Obchod za 435 milionů korun se zadrhl. Královéhradecká firma Argun musí předělat všechny helmy, které nedávno dodala armádě, a to kvůli plastovým držákům.

reklama

Podle zjištění CNN Prima NEWS za masivní reklamační akcí stojí nekvalitní materiál, z něhož jsou vyrobeny boční držáky na přilbách. Na ně si vojáci v zahraničních operacích či při výcviku přichycují svítilny, antény nebo jiné komponenty.

„Odchylka spočívá v jiných vlastnostech bočních držáků, než jaké by měly mít. Jsou měkčí a dají se ohýbat,“ vysvětluje generál Štefan Muránský, šéf sekce podpory ministerstva obrany. To znamená, že na nich těžší součástky nedrží tak pevně, jak vojáci potřebují. Ověřily si to třeba i jednotky Vojenské policie. „Dodané přilby vykazovaly při běžném zatížení nižší pevnost bočních railových lišt,“ potvrzuje Nikola Hájková, mluvčí armádních policistů.

Proto dal Muránský na začátku loňského prosince pokyn k zastavení distribuce nových přileb do českých a moravských posádek. Hned nato se rozběhla jednání se zástupci firmy Argun o reklamaci. Královéhradecká firma pochybení uznala. „Tato výměna je již v běhu, a to i přes nepříznivou epidemiologickou situaci. Díky tomu, že výroba probíhá u nás a tuzemských subdodavatelů, může výměna lišt proběhnout v krátkém čase,“ reaguje Stanislav Petr, majitel firmy.

Právě v těchto dnech začíná stahování přileb z armády zpátky do skladů Argunu. První opravené helmy by se vojákům měly vrátit v únoru, poslední z 31 400 pak podle generála Muránského v dubnu. „Ministerstvo obrany to nebude stát ani korunu,“ tvrdí Jan Pejšek, mluvčí resortu. Argun totiž reklamaci provede na vlastní náklady.

Nové helmy jsou komplikovaným nákupem od začátku

Současné potíže jen dokreslují, jak komplikovaným nákupem nové helmy jsou, a to hned od začátku. Zakázku se podařilo vyhlásit v květnu 2018, hlavním kritériem byla cena. Tedy vyhraje ten, kdo nabídne nejlevnější produkt. Vítězem výběrového řízení se stala společnost STV Group, jenže její helmy ani po opakovaných pokusech neprošly vojenskými zkouškami. A tak předloni na podzim dostal šanci Argun jako druhý v pořadí.

V té souvislosti Jana Černochová (ODS), šéfka sněmovního výboru pro obranu, upozorňuje, že potíže v nákupech balistické ochrany – tedy přileb či neprůstřelných vest pro české vojáky – může způsobovat i to, že se nepořizují produkty používané v zahraničí: „Pokud některé přilby dobře slouží v jiných armádách, které jsou mnohem početnější než naše, a tam je mají vyzkoušené, proč je nekoupit, proč vymýšlet něco, co nikde jinde nefunguje.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit
Slovensko

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Hamáčkovy pokuty za neobsazené byty? Jen předvolební plácnutí, říká politolog

Plán předsedy ČSSD Jana Hamáčka pokutovat majitele neobsazených bytů je podle politologa Lukáše Valeše jen předvolebním plácnutím do vody. S komentátory Miroslavem Koreckým z MF DNES a Martinem Schmarczem z Info.cz se ale shodli, že bydlení je klasické sociálnědemokratické téma. Problém podle nich je, že ČSSD za posledních osm let ve vládě jen slibovala, od činů ale zůstala daleko.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama

Domácí zpravodajství

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

reklama