Rozhovor s Prymulou o válce na Ukrajině
Řada lidí už respirátory nenosila a je tak potřeba vnímat i celospolečenské klima. I proto exministr zdravotnictví Roman Prymula chápe, že vláda opatření rozvolnila. Povinnost nošení ochrany úst a nosu podle něj brzy zmizí i v hromadné dopravě. Představuje to však podle něj mírné riziko, přestože epidemie aktuálně stagnuje.
„Koronavirus se stále šíří. Zajímavé je, že se liší situace v jednotlivých regionech, teď jsou nejvíce postiženy jižní Čechy,“ nastínil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Podle něj se ale dá říci, že epidemie nyní „stojí“.
I proto vláda rozvolnila některá proticovidová opatření. Například respirátory jsou povinné už jen v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách, což epidemiolog z části chápe. „Je potřeba vnímat celospolečenské klima. Řada lidí je demonstrativně nenosila. Rozvolnění rozumím, ale drobnou míru rizika to má,“ uvedl Prymula.
Evropou se šíří deltakron. Jaké příznaky má nová varianta koronaviru?
V lednu vědci upozornili na novou mutaci koronaviru deltakron, ta se teď podle Světové zdravotnické organizace (WHO) šíří po Evropě. Jedná se o kombinaci varianty delta a omikron. Její příznaky jsou velmi podobné právě omikronu. Důvod k panice podle nich ale není. Očkování by mělo fungovat i na tuto variantu.
Rozvolnění jako příprava na další vlnu
I smysl respirátorů v dopravě je podle něj už „trochu omezený“. „Hlavní je limitovat přenos v uzavřeném prostoru. Nikde jinde tolik lidí v jedné místnosti není. Myslím ale, že opatření je přechodné a bude upravené,“ dodal s tím, že respirátory brzy zmizí.
Díky rozvolnění také můžeme být na případnou další vlnu lépe připravení. „Promoření je faktor, který hraje roli a jsem zvědav, jak to bude probíhat v Číně. Tam se covid opatřením podařilo zastavit, ale omikron je infekční. Uvidíme, co bude dělat v ‚panenské situaci‘, bude to taková světová laboratoř,“ poznamenal k zemi, odkud se nový typ koronaviru do světa rozšířil. V Číně zaznamenali tento týden nejvíce nových případů nákazy koronavirem za jediný den, a to v porovnání s posledními dvěma lety.
Promoření, o kterém Prymula v Česku mluví, s sebou ale podle epidemiologa nese také riziko, že vzniknou další mutace nového viru. „Možné je všechno a přejeme si, aby to tak nebylo. Covid by měl mutovat k mírnějším formám, ale nedá se říci, co bude na podzim,“ varoval.
V chladnějším počasí navíc bude docházet k většímu šíření. „Budou tu vakcíny druhé generace, už se testuje vakcína, která je založená na omikronu,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.