Mladoboleslavské automobilce se podařilo vyhrát tendr novozélandské policie na nové služební vozy. Na tamní silnice tak může dodat dva tisíce kusů Škody Superb Combi s pohonem předních i všech kol. Policisté se už s novými auty pochlubili na videu.
Pirihimana znamená v maorštině „policie“. A přesně s tímto nápisem budou jezdit vozy Škoda Superb Combi po silnicích Nového Zélandu. Mladoboleslavská automobilka totiž zvítězila v poměrně náročném tendru na dodávku policejních speciálů pro tamní složky. Dvoukolového výběrového řízení se účastnilo sedm značek s 27 modely. Celkem teď může protinožcům dodat na dva tisíce vozů, prvních sto dorazí ještě v červnu a do konce roku dalších 386 kusů.
Superb Combi nahradí původní policejní SUV značky Holden, která se vyráběla v Austrálii. Vozy dostanou dvě motorizace – jednu s výkonem 162 kW a pohonem předních kol, druhou o síle 206 kW a pohonem všech kol. Policie vybrala škodovky i kvůli snížení emisní stopy. Slabší model totiž vypouští 180,7 gramu CO2 na kilometr, silnější pak 176 gramů, což je méně než v případě Holdenu.
Novozélandská policie dokonce začíná uvažovat také o hybridech. „Zatím to pro nás není ideální volba, ale technologie postupuje stále kupředu a otvírají se tak nové možnosti. Máme desetiletý plán na flotilu bez emisí, proto jsme začali se Škodou řešit, jak by nám s tím mohla v budoucnu pomoci,“ řekl komisař Andrew Coster, který vůz přebíral.
Nový Zéland nebude zdaleka jedinou zemí, kde jezdí vozy značky Škoda v policejních barvách. Kromě Česka jsou škodovky k vidění ve 30 evropských státech. Obvykle se využívají modely Superb a Octavia, například ve Velké Británii jezdí policejní Škody Scala. Jen v Česku prošlo rukama záchranný složek od roku 1993 na 20 tisíc vozů z Mladé Boleslavi. Škoda na Novém Zélandu prodává všechny své modely kromě elektrického Enyaqu iV.