Šlachta k migraci: Česko by nemělo přijímat nikoho. Na návštěvu musíte mít pozvání

Česká republika nečelí jen pokusům o ilegální migraci, ale také o ilegální zaměstnávání. V superdebatě Česko hledá premiéra to zmínil šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. „Chceme samostatnou cizineckou policii, která by se tím zabývala,“ řekl Šlachta na CNN Prima NEWS.

„Česká republika by neměla přijímat nikoho. Když si někoho zvete na návštěvu, tak musí mít pozvání,“ vysvětloval v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS Robert Šlachta. Podle něho je třeba se zabývat také nelegálním zaměstnáváním. K jeho řešení chce Šlachta osamostatnit cizineckou policii.

„Shodneme se na tom, že otázka migrace a vnitřní bezpečnosti je záležitost ministra vnitra,“ vložil se do diskuse předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Podle jeho slov migraci řeší spolu s dalšími zástupci zemí Evropské unie. „Dali jsme dohromady skupinu zemí, které jsou proti migraci, jsou pro ochranu hranic, a funguje to,“ dodal.

Bojím se kriminality, varuje Okamura

K tématu migrace se tradičně vyjádřil také Tomio Okamura (SPD). „Bojím se kriminality. Podle německých údajů, tam, kde žijí migranti z afrických a islámských zemí, mají nejvyšší kriminalitu a nezaměstnanost. To tu nechceme, svých nepřizpůsobivých máme dost,“ řekl v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

„Říkám NE nelegální migraci. KSČM má jasný program. Česko musí chránit vnitřní hranici. Podívejte se na situaci mezi Běloruskem a Litvou,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něho by hranice mohly hlídat také drony. „Když je nebudeme chránit, migranti sem přijdou a my je budeme muset letecky přepravit do země původu,“ dodal.

Fiala: Migrace není hlavní téma

Předseda ODS Petr Fiala naopak nevidí migraci jako téma, které by voliče pálilo nejvíce. „V roce 2015 přišel do Evropy milion lidí. Za první polovinu letošního roku je to 40 tisíc. Česko není cílová země, je tranzitní. Řešme to, ale hlavní téma to není,“ oponoval Fiala svým předřečníkům.

Na šéfa ODS reagovala lídryně hnutí Trikolóra–Svobodní–Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková, podle které si nalháváme, že hoří všude okolo, jen ne u nás. „Chci reagovat na lehkovážný přístup Petra Fialy. Pokud Evropská unie splní svůj plán, že budou jednotné sociální dávky, tak těm lidem začne být jedno, jestli jsou v Německu, ve Francii nebo u nás, protože těm lidem jde pouze a jen o peníze,“ rozohnila se Majerová Zahradníková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

19:16

Na pražském magistrátu zatím nedošlo ke shodě o možné koalici.

19:07

Kandidátka do Senátu Kovářová: Na vesnici všichni vědí, že jsou jenom dvě pohlaví, v hospodě jsou povoleny všechny názory

18:18

Koalice už vznikly v Havířově či Přerově, brzy bude zřejmě jasno ve Zlíně

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Itálii poprvé povede žena. Meloniová má fašistickou minulost, obdivuje Orbána i fantasy

Itálii s největší pravděpodobností poprvé v historii povede žena. Lídryně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová ovládla volební klání s více než 26 procenty odevzdaných hlasů a společně se svými pravicovými spojenci míří k sestavení vlády. Zahraniční média a experti ovšem upozorňují, že jde o velmi kontroverzní postavu. Bratři Itálie jsou považováni za krajně pravicovou stranu, která byla založena příznivci diktátora Benita Mussoliniho. Sama Meloniová za sebou má minulost ve fašistické organizaci.

Domácí zpravodajství

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.