Střelec byl zrůda, žádný člověk. Mělo se to vychytat, selhalo jeho okolí, řekl expert

Bývalý náčelník Vojenské policie a bezpečnostní expert Otakar Foltýn

Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn o střelbě v Praze

V něm už žádný člověk nebyl, stala se z něj zrůda, řekl o střelci z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy bývalý náčelník Vojenské policie a bezpečnostní expert Otakar Foltýn ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj je ale „zrůdička“ v každém z nás, což je nyní vidět i na sociálních sítích u lidí, kteří mají potřebu komentovat násilí nepřístojným způsobem nebo nadávat na policii a zdravotníky. U střelce podle Foltýna selhalo okolí.

Každý má v sobě podle bývalého náčelníka Vojenské policie a bezpečnostního experta Otakara Foltýna dobrého psa a vzteklého vlka. „Záleží, kterou z těch dvou bestií krmíte. Problém je v tom, když celá společnost ujíždí k tomu, že akceptuje násilí. Máme sice svobodu projevu, ale musíme mít i zpětnou záklopku,“ řekl bývalý náčelník.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rakušan vyvrací fámy o střelbě na Karlově univerzitě. Šlo o nejhorší možnou konstelaci, řekl

Střelec, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ve čtvrtek zavraždil 14 lidí a pravděpodobně i další dva minulý týden v Klánovickém lese, podle Foltýna ale zemřel již daleko dříve, než zaútočil. „Jestli někde něco selhalo, tak okolí toho člověka. Skoro se chce říct bývalého člověka, protože se z něj stala opravdu zrůda. To, že měl přístup ke zbraním a že muselo být navenek zřejmé, že na tom začíná být psychicky špatně, se mělo vychytat,“ podotkl.

Dodal, že pokud má někdo ve svém okolí člověka, který se chová špatně, měl by s tím něco dělat. „Obdobně jako když maminku, která přestává vidět, nenecháte řídit auto, tak svému bratrovi nenecháte zbraň, pokud začíná být agresivní, byť by to bylo jen verbálně,“ uvedl. Podle něj je ale potřeba si uvědomit, že zrůdička je v každém z nás.

„Vidíme to na sociálních sítích. Poselství pro všechny by mělo být, že když se ta zrůdička začne probouzet a máte potřebu komentovat to násilí nějakým nepřístojným způsobem, věřit konspiracím, vymýšlet si nesmysly nebo nadávat na policii a zdravotníky, kteří odvedli naprosto skvělou práci, tak to znamená, že se probouzí. Velmi rychle ji vyfackujte,“ řekl Foltýn.

Nejen v České republice, ale ve většině evropských států jsou podle něj dvě slabá místa. „Je potřeba posílit policejní schopnosti v monitoringu kybernetického prostředí. To, co se děje na sociálních sítích, se musí monitorovat. To není žádné omezení svobody projevu. Druhá oblast je psychiatrická péče. Česká republika má velké mezery v tom, že je u nás podceněná ambulantní psychiatrická péče,“ řekl Foltýn. Dodal, že země jako Finsko a Švýcarsko mají sice obrovské množství zbraní mezi lidmi, ale mají také vynikající psychiatrickou péči a jsou schopné tyto věci odchytávat lépe než my.

Podle něj šlo o akt šílence, který nechce nic jiného než vyvolat strach a získat pozornost. „Ani jedno bychom mu neměli umožnit. Přimlouval bych se za zvýrazňování příběhů policistů a zdravotníků a nedávání prostoru zrůdě,“ zdůraznil Foltýn.

Tagy:
zbraň násilí sociální síť Univerzita Karlova Česko Filozofická fakulta Univerzity Karlovy Otakar Foltýn