Sucho je daleko větší problém než celá koronakrize, míní Jan Farský

Jan Farský

K VĚCI, Jan Farský - 15.6. v 09:30

„Čelíme největšímu suchu za posledních pět set let a jeden deštivý týden to nezmění,“ uvedl Jan Farský, předseda poslaneckého klubu STAN, v pořadu K věci. Problém podle něj není, že by starostové nechtěli stavět vodní plochy, ale že administrativa s tím spojená je nesmírně složitá. Podle něj je důležité maximálně zjednodušit pravidla, udržet dotace a snížit spolufinancování projektů.

Hnutí STAN svolalo na čtvrtek schůzi Sněmovny kvůli problémům se suchem. „Není to trochu smůla, když máme za sebou tak propršený víkend a ve čtvrtek má začít znova pršet?“ zeptala se poslance na úvod pořadu moderátorka Marie Bastlová.

„Na první pohled je vody až moc, ale ony to jsou dvě strany jedné mince. Ve chvíli, kdy máte vyprahlou krajinu, která neumí úplně absorbovat vodu, úplně neudrží ten malý vodní cyklus a nepojme do sebe vodu, tak i lokální povodně jsou pak silnější, erozní nánosy větší. Je potřeba se na to dívat komplexně,“ reagoval první místopředseda hnutí STAN.

„Teď čelíme největšímu suchu za posledních pět set let a to skutečně týden deště nezmění,“ dodal Jan Farský s tím, že svolává „schůzi proto, že ve Sněmovně už rok leží zákony týkající se sucha, které se neprojednávají“.

Jednodušší pravidla, maximální dotace, nižší kofinancování

„Problém není, že by starostové nechtěli stavět vodní plochy, nádrže, mokřady, zadržování, poldery či zelené střechy. Problém je v tom, že administrativa s tím spojená je nesmírně složitá a příprava projektu dlouhodobá,“ zdůraznil Farský.

Sucho v Česku: Deštivý květen zemědělcům pomohl, přesto je situace stále žalostná

Letní měsíce s tropickými teplotami a minimálními srážkami netrápí jen zahrádkáře a zemědělce, vyprahlá krajina nemá odkud čerpat vodu a dochází tak k usychání lesů. Koncem letošního dubna se mluvilo o nejhorším suchu za 500 let, což potvrdil i tým vědců z projektu InterSucho. Květen byl na srážky naopak vydatný, přesto to příliš nepomohlo, uvedl v pořadu Interview Petr Sklenička, rektor České zemědělské univerzity a hlavní koordinátor Centra pro vodu.

Co by v tomto ohledu sám navrhoval? „Co se týká ministerstva životního prostředí, tak prostě maximálně zjednodušit pravidla a udržet maximální míru dotace a zmenšovat kofinancování,“ uvedl s odkazem na obce s malým počtem obyvatel, ale značným katastrem, v němž musí udržovat či obnovovat vodní objekty.

Hnutí STAN a krajské volby

Na otázku blížících se krajských voleb, v rámci kterých se hnutí v různých krajích spojuje s různými politickými subjekty, odpověděl: „Ty krajské volby nejsou jednolité pro Českou republiku, je to třináct krajských voleb.“

„My jsme nechali velkou pravomoc krajům, protože ty nesou odpovědnost za výsledek. Ať rozhodnou co nejlépe, aby uspěly. Sice jsme jim říkali, aby spolupracovali, protože je potřeba se učit spolupráci, abychom pro velké volby v roce 2021 věděli, co funguje a co ne, ale nebylo to tak, že bychom to určili z ústředí,“ řekl.

Jaký výsledek v krajských volbách bude pro hnutí STAN úspěchem? „Takřka povinností budou čtyři hejtmani. Vše ostatní bude úspěch navíc,“ uvedl Farský.

Tagy:
voda sucho dotace Marie Bastlová Jan Farský krajské volby déšť povodně Starostové a nezávislí ministerstvo životního prostředí Česko Poslanecká sněmovna ČR Ministerstvo životního prostředí České republiky koronavirová recese