reklama

Ušijte si praktickou omyvatelnou taštičku – třeba na kosmetiku

Ušijte si praktickou taštičku na kosmetiku ze starých triček.
Zdroj: archiv FTV Prima

Různých malých taštiček na kosmetiku nebo ukládání a převážení různých drobností není nikdy dost. Ty, které si dnes s Láďou vyrobíme, jsou navíc ještě velmi praktické – jsou opatřené igelitem, a tak se nemusíte bát, že se zašpiní. Ať už zevnitř, nebo zvenku.

reklama

Co je to vůbec quiltování?

Metoda, která se k prošívání používá, se nazývá quiltování. Je to ozdobné prošití deky, polštáře, přehozu nebo i jiných dekorací. Ozdobným stehem k sobě sešíváte několik vrstev –⁠ většinou jde o vrchní látku, výplň (vatelín) a spodní látku. Quiltovat můžete pěkně postaru ručně. To je samozřejmě pracné a časově náročné, ale třeba v Americe se ručně vyšívané přehozy dědí z generace na generaci a vystavují se v muzeích. Ale quiltovat můžete i na stroji, je to mnohem rychlejší.

Vzory si při quiltování můžete vybrat podle libosti. Čtverečky, vlnky, obloučky, které můžou tvořit lístečky, zejména pokud se pustíte do volného quiltování. Tam si můžete vzory vytvářet přímo za pochodu u stroje. Hodit se vám bude na takovou práci quiltovací patka, kterou si můžete koupit snad na všechny značky šicích strojů. Ta vám umožňuje s látkou hýbat podle potřeby, není tedy přitlačená k desce stroje jako u klasické patky. Ale existují i speciální quiltovací stroje, se kterými to půjde mnohem jednodušeji a elegantněji.

Při quiltování můžete použít klasické vzory nebo tvořit volně podle své fantazie.
Při quiltování můžete použít klasické vzory nebo tvořit volně podle své fantazie.
Zdroj: Depositphotos

Jak na quiltování

Před začátkem je potřeba ještě udělat na stroji několik úprav, aby vám quiltování vůbec šlo

• délku stehu nastavte na nulu

• schovejte zoubky spodního podavače

• nasaďte quiltovací patku

Teď už jen stačí pod patku vložit navrstvené látky a začít šít. Je potřeba látku rovnoměrně posouvat tak, aby jehla vyšívala vzor. Zásadní je plynulost pohybu, jen tak budete mít stehy stejně dlouhé a vzor pěkně rovnoměrný. Tuto techniku si můžete vyzkoušet třeba na taštičkách, které ušijete ze starých triček. A jsou i omyvatelné, takže ideální na šminky, svačinky nebo třeba na pláž.

K tématu

Budete potřebovat:

• stará trička nejlépe taková, která na sobě mají zajímavý potisk nebo obrázek

• průhledný igelit (používá se na ubrusy)

• látku na podšívku

• zip

• šicí potřeby –⁠ šicí stroj, nitě, nůžky

Z trička si vyřízněte vybraný obrázek do tvaru obdélníku nebo čtverce. Výsledkem bude malá taštička na zip –⁠ třeba kosmetická. Můžete taky zvolit látku s celoplošným potiskem, pak si z ní vyřízněte obdélník nebo čtverec požadované velikosti. Záměrně píšu vyřízněte –⁠ mnohem lépe a přesněji se vám bude pracovat s řezacím kolečkem a pravítkem. Pokud je ale nemáte, vystačíte si s obyčejnými nůžkami.

Z látky si vyřízněte požadovaný tvar
Z látky si vyřízněte požadovaný tvar
Zdroj: archiv FTV Prima

Obdélník vrchní látky podložte vatelínem, který bude o kousek větší po celém obvodu. Na horní stranu položte obdélník igelitu a ozdobně prošijte –⁠ proquiltujte. Stejně tak si připravte i druhou stranu budoucí taštičky.

Vše ozdobně prošijte - proquiltujte
Vše ozdobně prošijte - proquiltujte
Zdroj: archiv FTV Prima

Na jednu hranu přišijte zip spolu s podšívkou. Následně přišijte zip k hraně druhé strany, která má také přišitý kus podšívky. Teď už jen přišijte po třech stranách k sobě a protočte zipem tak, aby všechny strany byly tam, kde mají být.

Přišijte zip
Přišijte zip
Zdroj: archiv FTV Prima

Tagy: šití DIY quiltování taštička na kosmetiku výroba taštičky
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Lékaři: Společnost je slabá, nedokáže čelit výzvám. Přibývá depresí a alkoholismu

Lékaři: Společnost je slabá, nedokáže čelit výzvám. Přibývá depresí a alkoholismu

Podle primáře I. kliniky tuberkulózy a respiračních potíží VFN Praha Jiřího Votruby je současná společnost slabá a nedokáže čelit výzvě jako je koronavirová pandemie. Prohlásil to v nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS a dodal, že kvůli strachu obézní lidé jen tloustnou. Podle psychiatra a ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla stoupl ve společnosti počet lidí s depresemi, sebevražednými sklony a domácím alkoholismem.

Vydatné deště potrápí Česko i začátkem týdne. Další záplavy hrozí na východě Čech
Děláme všechno pro to, abychom nezabili více lidí, než je nutné, prohlásil Žaloudík
Záludné play-off, kde se mažou rozdíly. Čím musí Češi projít, aby získali medaili?
reklama
reklama
Hamáček: Chci svědka, který potvrdí, že jsem měl vyměnit Sputnik za Vrbětice

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud víte o nenaočkovaných seniorech, napište mi, vyřeším to, slibuje Babiš
Další články
reklama
reklama