Rozsáhlá záchrana tonoucí dívky měla bizarní rozuzlení. 180 příběhů ročně ale končí špatně

Každoročně se v České republice utopí na 180 lidí

V Česku se ročně utopí 180 lidí

Každoročně se v České republice utopí kolem 180 lidí. Mezi nejčastější příčiny patří přecenění sil nebo alkohol. Záchranáři varují, že rizikem jsou nejen přírodní koupaliště, ale taky domácí bazény. Právě v bazénu u domu v Louňovicích se ve čtvrtek kolem poledne utopilo batole.

Před pár dny se desítky hasičů a záchranářů zapojily do pátrání v Heršpickém rybníku, kde měla podle svědků utonout školačka. Na břehu po ní zůstaly jen šaty a nazouváky. „Jedna z variant je, že se ta dívka mohla koupat a mohla se utopit, takže probíhá pátrací akce. Pátráme i v okolních obcích a snažíme se vyloučit variantu, že by byl někdo pohřešovaný,“ uvedl tehdy ředitel Územního odboru policie Petr Buček.

Policie do pátrání nasadila i dron s termovizí, která dokáže metr po metru zkoumat vodní hladinu. Po celodenním pátrání přišlo nečekané rozuzlení. K rybníku přijela maminka školačky a potvrdila, že svršky na břehu po koupání zapomněli a holčička je dávno v pořádku doma.

Jenže ne všechny příběhy mají takto šťastný konec. „Za poslední dva měsíce jsme v rámci Olomouckého kraje vyjížděli ke třem případům utonutí. Snažíme se s lidmi mluvit o tom, aby zbytečně neriskovali, neskákali do vody, kde nevědí, co se nachází pod hladinou a jaká je tam hloubka,“ popsala policejní preventistka z Olomouckého kraje Jiřina Vybíhalová.

Lidé by se měli držet několika rad. „Pokud přijedete na kole nebo vystoupíte z rozehřátého auta, trošku se uklidněte, než do té vody vlezete,“ vysvětlil zkušený plavec. Pokud se už dostanete do situace, kdy se budete muset sami rozhodnout o záchraně tonoucího, berte na vědomí rady zkušených záchranářů: Zachovejte chladnou hlavu, zvažte veškerá rizika a do vody se nikdy nevrhejte zachraňovat bez pomůcek.

„Jestli opravdu nejsem dobrý plavec, neskáču do vody (pro tonoucího). Může se stát, že jste druhým zachraňovaným, raději zavolejte záchranku, hoďte mu popřípadě nějakou plovoucí věc, jestliže ji máte navázanou,“ doplnil předseda Vodní záchranné služby Nové Mlýny Martin Šrahulek.

Záchranáři varují, že v poslední době jsou velkou hrozbou hlavně pro malé děti zahradní bazény a jezírka. V domácím prostředí totiž lidé často ztrácí ostražitost a katastrofa se může odehrát během vteřiny. Taková tragédie se stala v Louňovicích u Prahy, kde se ve čtvrtek kolem poledne utopilo batole.

Tagy: