Na začátku listopadu amazonští nelegální dřevaři přepadli skupinu domorodců, kteří chrání les. Jednoho z nich zabili, dalšího těžce zranili. Tuto informace potvrdili starší kmene Guajajara ze severní Brazílie. Paulo Paulino Guajajara s přezdívkou Lobo („vlk“ v portugalštině) byl během lovu v rezervaci Arariboia střelen do hlavy. Jeho příteli Laerciovi se podařilo i přes zranění utéct.
Násilný střet je jen další z eskalací mezi ochránci rezervací a dřevaři a těžaři, ke kterým ve zvýšené míře dochází od chvíle, kdy se Jair Bolsonaro ujal prezidentského úřadu a slíbil, že země patřící domorodcům otevře „ekonomickému rozvoji“. V cestě ke zničení Amazonie mu však stojí právě domorodci. Guajajarové patří se svými dvaceti tisíci členy k jednomu z největších domorodých kmenů. V roce 2012 založili organizaci Strážci lesa a v rozsáhlé rezervaci hlídkují. Jde o tak velkou plochu, že hluboko v lesích rezervace žije další kmen, Awá Guajá, který nemá žádný kontakt s okolním světem.
Šestadvacetiletý Paulino (který za sebou nechal syna) v září prohlásil, že ochrana lesa začíná být nebezpečná, ale že se jeho lidé nesmějí poddávat strachu. „Někdy se bojím, ale musíme vztyčit hlavu a jednat. Bojujeme tady,“ uvedl. „Chráníme naši zemi a život na ní, zvířata, ptáky, dokonce i Awá, kteří tu také žijí. Dochází tu k obrovskému ničení přírody. Dobré stromy s dřevem tvrdým jako ocel jsou káceny a odváženy. Musíme tento život uchovat pro budoucnost našich dětí,“ dodal.
Brazílie však není jediným místem, kde jsou životy ochránců přírody a mimolidských zvířat v ohrožení. Počet zavražděných aktivistů rok od roku roste. V roce 2015 násilně zahynulo 185 lidí, v roce 2016 již rovných 200, o rok později 207. Většina z nich byla zavražděna kvůli tomu, že se postavili kácení stromů na dřevo, odlesňování kvůli intenzivnímu pěstování kakaa, kávy či palmového oleje, stavbě přehrad nebo těžbě. V Latinské Americe jsou tyto zdroje obzvlášť bohaté. Za čtvrtinu těchto vražd mohou přímo ozbrojené složky vlád a úřadů. Podobně ohroženi jsou i ochránci parků a rezervací například v Africe – ani pytláci lačnící po bohatství se neštítí ničeho.